Prezentujemy najważniejsze zmiany w przepisach, jakie zaczną obowiązywać w przyszłym roku.

 

Nowa grupa uprawnionych osób z niepełnosprawnością do świadczenia wspierającego od 1 stycznia 2025 r.

Od 1 stycznia 2024 r. dorosłe osoby z niepełnosprawnością, które w dużym stopniu są zależne od wsparcia innych, mogą wnioskować o świadczenie wspierające. Od początku przepisy zakładały stopniowe poszerzanie grupy osób otrzymujących świadczenie wspierające. Od 2024 roku uprawnione do pobierania świadczenia były osoby z potrzebą najwyższego wsparcia i z jak najwyższą liczbą punktów w skali oceny potrzeby poziomu wsparcia (87-100 punktów).

Od 1 stycznia 2025 roku świadczenie wspierające będą mogły pobierać osoby, które uzyskają w skali oceny potrzeby poziomu wsparcia 78-86 punktów.

Otrzymają:

  • osoby z liczbą punktów w przedziale 85-89 punktów – 120 proc. renty socjalnej;
  • osoby z liczbą punktów w przedziale 80-84 punktów – 80 proc. renty socjalnej;
  • osoby z liczbą punktów w przedziale 75-79 punktów – 60 proc. renty socjalnej.

Jeszcze rok (od 2026 r.) na pobieranie świadczenia wspierającego muszą poczekać osoby, którym przysługuje 40 proc. renty socjalnej (70-74 punkty) oraz osoby, którym przysługuje co prawda 60 proc. renty socjalnej, ale które otrzymały 75-77 punktów w skali oceny poziomu potrzeby wsparcia.

Trzeba pamiętać o jednym wyjątku - osoby, które otrzymały co najmniej 70 punktów w skali oceny potrzeby poziomu wsparcia, mogły pobierać świadczenie wspierające od 2024 r. pod warunkiem, że po 31 grudnia 2023 r., opiekunom tych osób przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna.

Od 1 marca 2025 r. waloryzowana jest kwota renty socjalnej, co wpłynie na wyższe świadczenie wspierające.

Czytaj również:

Najważniejsze będą czynności z najwyższą punktacją przy ustalaniu poziomu potrzeby wsparcia>>

Świadczenie wspierające – od czego zacząć>>

Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia – jak ją otrzymać>>

Po roku funkcjonowania przepisów o świadczeniu wspierającym wiadomo, że są ogromne opóźnienia w wydawaniu decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, o czym pisaliśmy w Prawo.pl.

Czytaj więcej:

Wnioskujący czekają miesiącami na decyzje o poziomie potrzeby wsparcia>>

Przegląd przepisów ustawy o świadczeniu wspierającym po nowym roku>>

Świadczenie wspierające nie będzie wpływać na ulgę rehabilitacyjną, ale trzeba zmienić prawo>>

Podstawa prawna:

Ustawa z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 23 listopada 2023 r. w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 11 grudnia 2023 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia oraz wzoru kwestionariusza samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem

Zobacz wzór dokumentu w LEX: Decyzja przyznająca świadczenie pielęgnacyjne z tytułu sprawowania opieki > >

 

Cena promocyjna: 53.1 zł

|

Cena regularna: 59 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 41.3 zł


Dodatek dopełniający do renty socjalnej – wypłaty od maja 2025 r.

1 stycznia 2025 r. wchodzi w życie ustawa 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnością. Otrzymają go osoby, które mają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Jego wysokość wyniesie 2520 zł. Będzie waloryzowany co roku 1 marca i będzie wliczał się do dochodu. Osoby, które w dniu wejścia w życie przepisów (1 stycznia 2025 r.) pobierają rentę socjalną i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, nie będą musiały wnioskować o dodatek dopełniający. ZUS lub inny organ emerytalno-rentowy przekaże decyzję o przyznaniu dodatku na profilu osoby w systemie teleinformatycznym ZUS. Pierwszą wypłatę dodatku dopełniającego te osoby otrzymają w maju 2025 r. z wyrównaniem od stycznia. Jeśli osoba pobiera rentę socjalną, ale w dniu wejścia w życie ustawy nie ma orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, po jego otrzymaniu będzie musiała złożyć wniosek o dodatek dopełniający. Te osoby otrzymają pierwszą wypłatę dodatku dopełniającego, wraz z rentą socjalną, w maju 2025 r. z wyrównaniem od dnia złożenia wniosku o dodatek. Jeśli osoba ta będzie w tym okresie wyrównania pobierać świadczenie uzupełniające, to kwota dodatku dopełniającego będzie potrącona o kwotę świadczenia uzupełniającego wypłacanego w tym czasie.

Czytaj również: 

Pierwsze wypłaty dodatku dopełniającego do renty socjalnej w maju przyszłego roku. Prezydent podpisał ustawę>>

Kiedy dodatek dopełniający do renty socjalnej będzie mniejszy>>

Podstawa prawna:

Ustawa 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw

 

Dodatek dopełniający do renty socjalnej a świadczenie uzupełniające tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych

Dodatek dopełniający do renty socjalnej, który będzie przysługiwał niektórym osobom od początku przyszłego roku, w praktyce „skonsumuje” świadczenie uzupełniające. Przepisy nie wykluczają co prawda pobierania obu świadczeń, ale ich kwoty i limity są tak skonstruowane, że pomimo uprawnienia do obu świadczeń, ich suma nie będzie wyższa. Chodzi o to, że kwota samego dodatku dopełniającego (2520 zł) jest wyższa niż kwota łącznego limitu (2419,33 zł), do którego można pobierać świadczenie uzupełniające. Art. 11 ust. 4 ustawy nowelizującej rentę socjalną mówi o tym, że w przypadku wypłaty dodatku dopełniającego do renty socjalnej z wyrównaniem za okres, w którym wypłacone zostało świadczenie uzupełniające, dodatek będzie pomniejszony o kwotę świadczenia uzupełniającego. Z czego wynika, że świadczenia raczej się wykluczą. Osoby, które nie będą uprawnione do dodatku dopełniającego do renty socjalnej, a pobierają świadczenie uzupełniające, dalej będą pobierać je bez zmian.

Czytaj więcej: Kiedy dodatek dopełniający do renty socjalnej będzie mniejszy>>

Podstawa prawna:

Ustawa 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw

Ustawa z 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

 

Koniec przedłużonego terminu ważności orzeczeń o niepełnosprawności – 31 marca 2025 r.

Osoby, którym ważność orzeczenia o niepełnosprawności upłynęła 30 września 2024 r. (a wcześniej były już przedłużane na mocy wcześniejszych przepisów), mają ważne orzeczenia do 31 marca 2025 r. Pod warunkiem, że złożyły wniosek o nowe orzeczenie w powiatowym lub miejskim zespole ds. orzekania o niepełnosprawności w czasie ważności starego orzeczenia, czyli do 30 września 2024 r. Należy pamiętać, że po 31 marca 2025 r. przedłużane z mocy przepisów terminy ważności orzeczeń, nie będą już obowiązywać.

Czytaj również:

Przepisy o dłuższej ważności orzeczeń już obowiązują>>

PFRON: Dwie daty utraty ważności przedłużanych orzeczeń o niepełnosprawności>>

 

Świadczenie wspierające a ulga rehabilitacyjna

Świadczenie wspierające wlicza się do dochodu osoby z niepełnosprawnością, co może spowodować, że nie będzie ona mogła skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Ministerstwo Finansów zapowiada, że przy najbliższych zmianach legislacyjnych ustawy podatkowej, uwzględni także tę kwestię. - Przy najbliższej zmianie przepisów ustawy PIT w ramach inicjatywy rządowej Ministerstwo Finansów zaproponuje zmianę ust. 7e w art. 26 ustawy PIT tak, aby świadczenie wspierające nie było wliczane do dochodów osoby z niepełnosprawnością – informuje nas resort finansów. Równocześnie nie odpowiada na pytanie, kiedy planowana jest nowelizacja przepisów i czy będą one dotyczyły rozliczeń podatkowych już za 2024 rok.

Czytaj więcej: Świadczenie wspierające nie będzie wpływać na ulgę rehabilitacyjną, ale trzeba zmienić prawo>>

Podstawa prawna:

Ustawa z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Czytaj w LEX: "Nowe" świadczenie wspierające – zagadnienia wybrane oraz próba oceny regulacji > >

 

Sprawdź również książkę: Prawo ubezpieczeń społecznych >>


Zmiany w rehabilitacji domowej – 1 stycznia 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. maksymalnie 20 proc. czasu pracy personelu w fizjoterapii ambulatoryjnej będzie realizowane w domu, a pozostałe 80 proc. w poradni. Podmiot realizujący fizjoterapię domową w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej będzie musiał określić w odrębnym harmonogramie personel realizujący te świadczenia. Łącznie czas pracy personelu zgłoszonego do realizacji rehabilitacji w domu nie może przekroczyć 20 proc. łącznego czasu pracy personelu zgłoszonego do realizacji fizjoterapii w ambulatorium. Do fizjoterapii w warunkach domowych uprawnienia mają pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy nie poruszają się samodzielnie i nie mogą dotrzeć do placówki rehabilitacyjnej. W ciągu roku przysługuje im 80 dni takiej rehabilitacji i maksymalnie 5 zabiegów dziennie w tym czasie. Mają także pierwszeństwo w skorzystaniu m.in. z rehabilitacji na podstawie ustawy z 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Natomiast pacjent ze znacznym stopniem niepełnosprawności w ambulatorium może korzystać z rehabilitacji bez limitów i także z pierwszeństwem. W opinii samorządu fizjoterapeutów proponowane zmiany mogą ograniczyć dostęp pacjentów do fizjoterapii domowej, ale też mieć wpływ na zwolnienia fizjoterapeutów. Będą oni mogli teoretycznie pracować więcej w ambulatorium, ale powstaje pytanie, czy placówki będą miały takie zaplecze i infrastrukturę, by w tym samym czasie przyjąć w ambulatorium więcej pacjentów. Istnieje ryzyko, że na fizjoterapię domową będzie się teraz czekało dłużej. Natomiast według NFZ, dotychczasowy model funkcjonowania rynku usług fizjoterapeutycznych na NFZ jest niekorzystny dla pacjentów, którzy muszą czekać dłużej na rehabilitację w poradni.

Pierwotnie zmiany miały wejść w życie 1 października 2024 r., jednak na prośbę strony społecznej zostały przesunięte na 1 stycznia 2025 r.

Czytaj również: Więcej rehabilitacji w poradni niż w domu pacjenta – NFZ zapowiada zmiany>>

Podstawa prawna:

Zarządzenie nr 94/2024/DSOZ prezesa NFZ z 23 września zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką (par. 2 ust. 1-5)

Zobacz również w LEX: Kilka uwag o nowych instrumentach wsparcia dla osób niepełnosprawnych > >