Głównym celem programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować.

Jak wskazano w regulaminie, pozyskane dofinansowanie należy w całości przeznaczyć na opłacenie usług asystenckich. Koszt jednej godziny zegarowej wynagrodzenia asystenta nie może przekroczyć 50 zł brutto wraz z kosztami pracy zatrudniającego. Niedopuszczalne jest pokrywanie z tej kwoty kosztów administracyjnych realizatora programu.

Przeczytaj także: RPO o dualizmie usług asystenta dla osób z niepełnosprawnością

W ramach programu gmina lub powiat może otrzymać wsparcie finansowe do wysokości 100 proc. kosztów realizacji przez asystenta usługi asystencji osobistej. Gmina lub powiat może dodatkowo przeznaczyć środki własne na realizację usług asystencji osobistej w ramach programu.

Sprawdź w LEX: Kto może być asystentem osoby niepełnosprawnej? >

Gminy i powiaty mogą składać wnioski do 26 sierpnia. Wnioski należy składać do właściwego wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego.

Wojewodowie mają czas do 13 września na weryfikację wniosków i złożenie rekomendacji do MRPiPS. Resort w ciągu 30 dni powinien zatwierdzić do dofinansowania rekomendowane przez wojewodów wnioski.

Sprawdź też w LEX: Czy osobie pobierającej świadczenie wspierające z ZUS można przyznać asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością? >