"Nowi" sędziowie SN: Wyłączenie tylko z powodu powołania niemożliwe

Prawnicy

Żądanie sędziego lub wniosek o wyłączenie sędziego od rozpoznania sprawy oparte wyłącznie na okolicznościach towarzyszących powołaniu tego sędziego nie wywołuje skutków prawnych. W takiej sytuacji stosuje się per analogiam art. 53(1) par. 2 i 3 kodeksu postępowania cywilnego. W razie uwzględnienia żądania lub wniosku, postanowienie o wyłączeniu sędziego podlega uchyleniu – taką uchwałę podjęła Izba Cywilna SN w składzie siedmiorga sędziów.

15.10.2024

W Palestrze szansa na adwokacką umowę o współpracę, która... już dzieli

Prawnicy

NRA wraca z tematem adwokackiej umowy o współpracę, która ma rozwiązać m.in. problem świadczeń dla adwokatek na macierzyńskim. W kuluarach trwa już dyskusja - środowisko jest mocno podzielone. Część adwokatów uważa, że taki krok, a nawet całkowite zniesienie zakazu pracy "na etat", jest w Adwokaturze koniecznością, inni boją się o adwokacką niezależność. Są też tacy, którzy mówią wprost, że obecna propozycja sytuacji nie zmieni, a skorzystają na niej jedynie duże kancelarie.

11.10.2024

SN za mniejszą karą dla radcy zalegającego z alimentami

Prawo karne Prawnicy

Blisko pięć miesięcy niepłacenia alimentów żonie i dzieciom wskazuje, że wina i społeczna szkodliwość czynu radcy prawego nie są znaczne - uznał Sąd Najwyższy. Ponadto okres braku alimentacji nie był znaczny, dlatego kara wymierzona przez sąd dyscyplinarny powinna być mniej dolegliwa. SN był związany orzeczeniem sądu karnego, który stwierdził, że zachowanie radcy to „incydentalne w gruncie rzeczy popadnięcie w konflikt z prawem”.

10.10.2024

Kadencja sędziego w IOZ trwa 5 lat, mimo że nie zgodził się na orzekanie

Prawnicy

Brak doręczenia sędziemu Sądu Najwyższego postanowienia Prezydenta RP o wyznaczeniu sędziego do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej nie powoduje, że nie rozpoczęła się w stosunku do niego 5-letnia kadencja. Niewyrażenie zgody przez sędziego na orzekanie w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej nie jest podstawą do skrócenia okresu jego kadencji - taką uchwałę podjęło 7 sędziów SN.

09.10.2024

MS chce zwiększyć dostępność bezpłatnej pomocy prawnej

Prawnicy

Zwiększenie dostępności systemu bezpłatnej pomocy prawnej, m.in. poprzez odformalizowanie procedury ubiegania się o wsparcie - zakłada projekt nowelizacji, który przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Dokument trafił we wtorek do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Nowe przepisy zakładają m.in. rezygnację z konieczności składania oświadczenia, że nie jest się w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

08.10.2024

Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym trafią do TK w trybie kontroli następczej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent zadecydował o skierowaniu dwóch procedowanych ustaw o Trybunale Konstytucyjnym do TK w trybie kontroli następczej. Zgodnie z aktami prawnymi przyjętymi niedawno przez Sejm, skrócona zostanie kadencja prezesa Trybunału, sędziowie będą wybierani przez Sejm większością kwalifikowaną 3/5 głosów. Z kolei wyroki wydane przy udziale tzw. dublerów i ich następców mają być nieważne i nie wywoływać skutków prawnych.

07.10.2024

Znamy 35. nominowanych w XIII edycji Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2024 r.

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawo gamingowe, hazardowe, medyczne, bioetyka, AI, nowe technologie, prawa człowieka, prawa mam, ochrona dóbr osobistych, wolność mediów, spory gospodarcze czy wdrażanie polityk antydyskryminacyjnych - to tylko niektóre dziedziny, w których specjalizuje się tegoroczna grupa 35 prawników i prawniczek nominowanych w konkursie Rising Stars 2024 r. Łączy ich ogromna wiedza, talent, pracowitość i działalność pro bono.

07.10.2024

NRA chce wyjaśnień od ministra sprawiedliwości w sprawie tajemnicy obrończej

Prawo karne Prawnicy

W ocenie adwokata Jacka Dubois, w toku postępowania karnego prowadzonego przeciwko Januszowi Palikotowi miało miejsce naruszenie tajemnicy obrończej. Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati zwrócił się do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o wyjaśnienia w tej sprawie. Jak podkreśla prezes NRA, sytuacja taka budzi sprzeciw, a jednocześnie wymaga pilnego i wszechstronnego wyjaśnienia.

06.10.2024

SN: Asesor prokuratorski nakłaniał policjanta do kłamstwa

Prawo karne Prawnicy

Sędzia uchylający immunitet prokuratorowi nie musi być przekonany o jego winie. Ale też nie wystarcza samo przypuszczenie. Z Prawa o prokuraturze wynika również, że nie każde uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa daje podstawę do uchylenia immunitetu. W sprawie asesora prokuratorskiego ziściły się jednak przesłanki, że zachodzi duże prawdopodobieństwo bezprawnego pozbawienia wolności zatrzymanego na ponad 48 godzin, dlatego będzie odpowiadał karnie.

05.10.2024

SN: Adwokat ukarany za niezawiadomienie sądu

Prawnicy

Adwokat nie może powierzyć osobie trzeciej powiadomienia sądu o wygaśnięciu pełnomocnictwa – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Ma to istotne znaczenie proceduralne, gdyż jeszcze przez dwa tygodnie adwokat ten jest obowiązany pełnić swe obowiązki, jeśli nie wyznaczono jego następcy. Wyrok II instancji uchylono jednak z powodu naruszenia zasady domniemania niewinności.

05.10.2024

Rzecznik Brazewicz wycofał zarzuty wobec Pawła Juszczyszyna, a sędzia Korzeniowski umorzył postępowanie

Prawnicy

Rzecznik Dyscyplinarny Ministra Sprawiedliwości sędzia Włodzimierz Brazewicz cofnął wniosek rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych o rozpoznanie przez Sąd Najwyższy sprawy dyscyplinarnej przeciwko Pawłowi Juszczyszynowi. Zarzuty dotyczyły m.in. informowania mediów i sprawdzenia list poparcia dla kandydatów do KRS. W tej sytuacji Izba Odpowiedzialności Zawodowej 1 października br. umorzyła postępowanie prowadzone od przeszło czterech lat.

02.10.2024

Prokurator Dariusz Barski u prezydenta rozmawiał o przywróceniu praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prokuratorem Dariuszem Barskim, w sprawie którego 27 września uchwałę wydał trzyosobowy skład SN. Wynika z niej, że Barski nadal jest prokuratorem krajowym - tak uważa też sam prezydent. Tymczasem minister sprawiedliwości prokurator generalny prof. Adam Bodnar uchwały SN nie uznaje, gdyż w składzie byli neo-sędziowie.

30.09.2024

Wstępne wyniki egzaminu na aplikacje - zdawalność wyższa, aplikanci wychodzili przed czasem

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Prawie 74 proc. osób zdało w tym roku egzamin na aplikację radcowską - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości. Podobna zdawalność była na aplikację adwokacką i komorniczą, najsłabiej wypadła notarialna. Członkowie komisji podkreślają, że egzamin wydawał się być dość łatwy. Wielu zdających kończyło wcześniej i opuszczało salę przed wyznaczonym na test czasem. Samorządy prawnicze zapewniają, że są gotowe na wypełnione aplikanckie ławy.

30.09.2024

Adwokatura będzie miała własną kampanię reklamową

Prawnicy

Najspokojniejszy człowiek na świecie - Naczelna Rada Adwokacka startuje z pierwszą w historii szerokozasięgową kampanią reklamową. Ma ona na celu - jak informuje samorząd - konsekwentne budowanie świadomości społeczeństwa na temat roli adwokatów w sprawach, z którymi na co dzień borykają się miliony Polaków. Korzystanie z adwokata daje komfort i bezpieczeństwo, które są w deficycie - zapewniają adwokaci.

30.09.2024

NSA: To administrator, a nie pracownik, ustala sposób zabezpieczenia danych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną prezesa Sądu Rejonowego w Zgierzu od wyroku WSA w Warszawie. Tym samym podtrzymał decyzję Prezesa UODO w sprawie nałożenia 10 tys. złotych kary za brak odpowiednich zabezpieczeń. W sprawie chodziło o zgubiony, niezaszyfrowany pendrive z danymi osobowymi 400 osób.

30.09.2024

Sąd uzależni areszt od postępów w śledztwie

Prawo karne Prawnicy

Rząd przygotowuje ograniczenia w stosowaniu tymczasowego aresztowania, a jednym ze sposobów na dotychczasowe patologie ma być możliwość odmowy przedłużenia izolacji, jeśli sąd uzna, że w postępowaniu karnym dzieje się zbyt mało. Prawnicy chwalą ten projekt, ale mają też wątpliwości, czy sędziowie będą w stanie efektywnie kontrolować pracę prokuratury.

30.09.2024

SN: Notariuszowi nie wolno sporządzać aktów dla siebie

Prawo karne Prawnicy

Obwiniony notariusz wykorzystał swoje uprawnienia, jako osoby zaufania publicznego, dla celów prywatnych. Sporządził akty sprzedaży, celem zabezpieczenia interesów majątkowych - swoich i żony. Było to rażące naruszenie prawa, za co został ukarany finansowo. Sąd Najwyższy uznał, że ta kara jest adekwatna do winy, a kasacja notariusza - oczywiście niezasadna.

30.09.2024

Joanna Misztal–Konecka ponownie prezesem Izby Cywilnej SN

Prawo cywilne Prawnicy

Prezydent Andrzej Duda powołał od 1 października dotychczasową prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego prof. dr. hab. Joannę Misztal-Konecką na drugą trwającą trzy lata kadencję na tym urzędzie. Wręczenie aktu powołania nastąpiło podczas uroczystości, która odbyła się w piątek w Pałacu Prezydenckim.

27.09.2024

SN: Prokurator najpierw umarzał, a potem zbierał dowody

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie jest wypadkiem mniejszej wagi długa bezczynność i umarzanie śledztw bez przesłuchania świadków. Prokurator, mimo że nadmiernie obciążony pracą, otrzymał karę upomnienia. Jednak Sąd Najwyższy zauważył, że trudno pracować kilkadziesiąt lat przy takim obciążeniu i nie popełnić błędu, dlatego dochodzi do zaniedbań służbowych.

27.09.2024

Klauzule abuzywne mogą być zakazane także wobec przedsiębiorców

Prawo cywilne Prawnicy

Być może już wkrótce zapisy w umowach stawiające w niekorzystnej sytuacji jedną ze stron, będą zakazane nie tylko w relacjach firm z konsumentami, ale także w umowach między przedsiębiorcami, gdy jeden z nich jest duży i silny, a drugi mały i słaby. Nad rozciągnięciem przepisów o tzw. klauzulach abuzywnych na przedsiębiorców pracuje właśnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego.

27.09.2024