Klauzulami abuzywnymi są takie zapisy w umowie zawartej między przedsiębiorcą a konsumentem, które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób niezgodny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszają interes konsumenta, nie podlegają indywidualnym ustaleniom, nie dotyczą jednoznacznych zapisów, ustalających wynagrodzenie czy cenę.


Ich zastosowania po 1 stycznia 2019 roku można odnaleźć również w niektórych umowach firm z osobą fizyczną, prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Ponadto dotyczą one umów wzorcowych, czyli takich, które przedsiębiorca w takim samym lub prawie takim samym kształcie przedkłada do podpisu wszystkim swoim klientom. Najczęściej stosowane są w branży bankowej, finansowej, telekomunikacyjnej. Są także często spotykane w regulaminach sklepów internetowych.

 

Klauzule zakazane wobec wszystkich słabszych

- W Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego pracujemy nad zmianami w przepisach regulujących sytuację słabszej strony stosunku prawnego. Chodzi o konsumenta, ale nie tylko, bo myślimy też o umowach profesjonalnych – poinformował Prawo.pl prof. Wojciech Kocot, wiceprzewodniczący Komisji. I dodał, że od dawna były postulaty, by objąć tym także relacje między przedsiębiorcami, szczególnie jeśli jeden z nich ma słabszą pozycję.

- Bo przecież abuzywność dotyczy nie tylko umów konsumenckich, ale w dużej mierze także biznesowych. Już sama ustawa Prawo przedsiębiorcy dzieli przedsiębiorców na małych średnich i dużych, a to nie ma odzwierciedlenia w przepisach materialnoprawnych. Tylko kategoria osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jest wyodrębniona i one w kilku przypadkach są traktowane, nie we wszystkich, tak jak konsumenci. Natomiast wszystkie spółki, w tym małe spółki osobowe, nie są w tej kategorii ujęte, a warto byłoby je traktować jak tę stronę słabszą - stwierdził.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto