Prawo.pl
Trybunał Konstytucyjny w tempie ekspresowym rozpoznaje skargę konstytucyjną dotychczasowego prokuratora krajowego Dariusza Barskiego. Mocno zawyżył tym średnią, bo zwykły obywatel na podobną gorliwość liczyć nie może. Emeryt na rozstrzygnięcie sprawy poczeka latami, w dodatku TK skrzętnie sprawdzi, czy w sprawie zapadło ostateczne rozstrzygnięcie, na co - zdaniem prawników - w przypadku prokuratora krajowego zdecydował się akurat spojrzeć przez palce.
Grażyna J. Leśniak Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
13.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Propozycje deregulacyjne PiS wróciły do Sejmu

Samorząd terytorialny Odpady Administracja publiczna Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn
Posłowie PiS skierowali do Sejmu pakiet 27 ustaw deregulacyjnych. Proponowane zmiany dotyczą m.in. umów leasingu, czasowego wycofania pojazdów z ruchu, obciążeń przedsiębiorców, zmian podatkowych. Cześć propozycji to kopia projektu, skierowana jeszcze za czasów komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji, która działała w Sejm IX kadencji. Własne propozycje ma wkrótce przedstawić też rząd.
Robert Horbaczewski
13.02.2024
Samorząd terytorialny Odpady Administracja publiczna Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn

Osiem wad Izby Odpowiedzialności Zawodowej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, w której sześcioro z jedenastu sędziów, nie może utworzyć sądu niezawisłego i bezstronnego, jest organem wadliwym strukturalnie i ustrojowo. Dlatego sędzia Barbara Skoczkowska zawiesiła postępowanie w sprawie prokurator, która ujawniła dane ze śledztwa w sprawie kierowcy autobusu, który spowodował wypadek.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.02.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
21 lutego mają zostać ogłoszone nazwiska prokuratorów zakwalifikowanych do konkursu na Prokuratora Krajowego. Następnie oceni ich specjalny zespół, z przedstawicielami także samorządu adwokackiego i radcowskiego. Diabeł tkwi jednak w... Prawie o prokuraturze, które przewiduje, że ma on być wyłoniony spośród prokuratorów tej prokuratury. Kandydat z niższego szczebla będzie więc musiał szybko awansować i tu pojawia się kolejny problem - do tego potrzebny będzie prokurator Jacek Bilewicz, którego do PK przywracał Dariusz Barski - kwestionowany Prokurator Krajowy.
Patrycja Rojek-Socha
13.02.2024
Prokuratura
Ponad 30 organizacji pozarządowych zaapelowało do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o powołanie zespołu prokuratorów i przegląd toczących się śledztw o podłożu politycznym. Liczą, że w przypadku spraw, w których stwierdzone zostanie tzw. uzasadnione podejrzenie braku wystarczających podstaw oskarżenia podjęte zostaną kroki, w kierunku ich zakończenia.
Patrycja Rojek-Socha
13.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy w składzie trzech sędziów ma odpowiedzieć na pytanie, czy postępowania dotyczące ważności umów frankowiczów z Getin Noble Bank muszą poczekać na rozstrzygnięcie do czasu zakończenia postępowania upadłościowego wobec banku, czy mogą być one kontynuowane. Prawnicy mają nadzieję, że SN opowie się za drugą opcją, która oznaczałaby, że kredytobiorcy nie będą pozostawać latami w zawieszeniu.
Renata Krupa-Dąbrowska Inga Stawicka
12.02.2024
Kredyty frankowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że Zarządu Związku Biur Porad Obywatelskich nie wykonuje zadań publicznych i nie musi podawać, kto uzyskał uprawnienie do udzielania porad obywatelom. Inaczej jednak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że wydawanie zaświadczeń o szkoleniu i egzaminy tego związku to informacja, którą należy się podzielić.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.02.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nowelizacje procedury karnej z ostatnich lat na tyle wzmocniły pozycję prokuratora, że zaczął być określany swoistym nadsędzią. NRA chce to zmienić m.in. poprzez uchylenie przepisu, zgodnie z którym sprzeciw prokuratura przy poręczeniu majątkowym wstrzymuje możliwość opuszczenia aresztu. Prawnicy, także prokuratorzy, propozycję chwalą i wskazują, że obecny stan narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka.
Patrycja Rojek-Socha
12.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
14 marca na stałe wchodzą e-doręczenia przez portal informacyjny sądu. Oznacza to, że doręczanie pism procesowych dla m.in. adwokatów i radców prawnych będzie następowało poprzez umieszczenie korespondencji właśnie w portalu. Samorządy adwokackie i radcowskie od dawna postulują jednak wprowadzenie możliwości komunikacji w drugą stronę. Pytane o to Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że decyzji jeszcze nie ma, ale taka opcja jest rozważana.
Patrycja Rojek-Socha
12.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Anna Kalbarczyk to pierwsza sędzia awansowana przy udziale neoKRS, która sama wystąpiła do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o cofnięcie do poprzedniego sądu. Sędzia warszawskiego Sądu Apelacyjnego, karnistka, chce poddać się weryfikacji lub ponownie wystartować w legalnym konkursie. Jesienią 2023 r. zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota postawił jej zarzuty dyscyplinarne za orzeczenia, w których stosowała wyroki ETPC i TSUE.
Patrycja Rojek-Socha
11.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Szklany sufit nadal doskwiera adwokatkom, szansą są zmiany legislacyjne - np. w zakresie zakazu umowy o pracę, ale też ich aktywne zaangażowanie w działalność samorządu. Chcą też brać udział w pracach komisji kodyfikacyjnych, gdyż podobnie jak swoi koledzy stosują prawo na co dzień - to wnioski, które płyną ze spotkania inauguracyjnego Koła Kobiet przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.
Patrycja Rojek-Socha
11.02.2024
Prawnicy
Krajowy Rejestr Mediatorów miał ruszyć najpierw w połowie, potem w trzecim kwartale 2023 roku. Przedłużyły się jednak prace legislacyjne i dotknęła je dyskontynuacja prac. Obecne kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości do sprawy jednak wraca i informuje, że rozpoczęto ponownie prace nad Rejestrem. Realizowany jest też pilotaż.
Patrycja Rojek-Socha
10.02.2024
Prokurator stanu wojennego przekroczył swoje uprawnienia, stosując wobec opozycjonistów tryb doraźny i areszt tymczasowy – orzekł Sąd Najwyższy i pozwolił na ściganie byłego funkcjonariusza PRL. Prokurator nie rozważał, czy zatrzymani popełnili przestępstwo, czy ulotki przez nich drukowane i rozprowadzane istotnie miały na celu zagrożenie bezpieczeństwa państwa, wpływały na obronność, ani czy znieważono naczelne organy państwa takie jak WRON.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.02.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sąd Okręgowy w Szczecinie umorzył postępowanie karne zainicjowane aktem oskarżenia wniesionym przez prokurator Bogusławę Zapaśnik. Uznał przy tym, że w czasie wnoszenia aktu oskarżenia nie była prokuratorem w stanie czynnym, nie mogła więc wykonywać czynności prokuratora. To pokłosie sprawy Dariusz Barskiego, który w ocenie MS, nie został skutecznie przywrócony ze stanu spoczynku na stanowisko Prokuratora Krajowego.
Patrycja Rojek-Socha
09.02.2024
Prokuratura
Sąd Okręgowy w Szczecinie umorzył postępowanie karne zainicjowane aktem oskarżenia wniesionym przez...
Patrycja Rojek-Socha
09.02.2024
Prokuratura
Trzeba będzie mieć co najmniej trzyletni staż w kierowaniu instytucją publiczną, uczelnią wyższą lub organizacją pozarządową, doświadczenie w organizowaniu m.in. działalności szkoleniowej, znać język angielski i być sędzią, prokuratorem, profesorem lub doktorem hab. nauk prawnych - to wymagania dla kandydatów na stanowisko szefa KSSiP. Termin zgłoszeń upływa 22 lutego 2024 r.
Patrycja Rojek-Socha
09.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
15 lutego wchodzą w życie zmiany w przepisach o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, które m.in. rozszerzają zakres prac z małoletnimi, w przypadku których pracodawca lub inny organizator (w tym także np. zleceniodawca) musi uzyskać informacje z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o osobie zatrudnianej do ich wykonywania.
Marek Rotkiewicz
09.02.2024
Prawo karne Prawo pracy
Trwa zbieranie podpisów pod petycją do marszałka Sejmu w sprawie zniesienia adwokackiego zakazu umowy o pracę. Wzbudza ona ogromne zainteresowanie adwokatów i wskazuje, że są oni prawdopodobnie ostatnią grupą zawodową, która zmuszona jest do pracy wyłącznie w oparciu o umowy śmieciowe, co cofa ich do najgorszych tradycji XIX-wiecznego „wilczego kapitalizmu”. Pozbawia ich też prawa do urlopu, zwolnień lekarskich czy uprawnień rodzicielskich.
Patrycja Rojek-Socha
09.02.2024
Prawnicy
Sąd Najwyższy wydał precedensowe postanowienie dotyczące niewykonalności zapisu na sąd polubowny z powodu niemożności poniesienia kosztów postępowania arbitrażowego przez powoda. Wstrząsnęło ono środowiskiem arbitrażowym w Polsce. Może mieć daleko idące konsekwencje dla przyszłości arbitrażu krajowego, stawiając pod znakiem zapytania fundamentalne zasady dotyczące autonomii stron w wyborze metody rozstrzygania sporów - piszą Paweł Bukiel, adwokat i Vladyslav Semerynskyi, prawnik w kancelarii Squire Patton Boggs.
Paweł Bukiel Vladyslav Semerynskyi
09.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prokurator Generalny Adam Bodnar wydał negatywną opinię w sprawie ułaskawienia dwóch byłych funkcjonariuszy CBA Grzegorza P. oraz Krzysztofa B., którzy zostali skazani na karę więzienia w tzw. aferze gruntowej. O ułaskawienie obydwu zwrócił się prezydent Andrzej Duda.
Grażyna J. Leśniak
08.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
WSA w Warszawie oddalił skargę Prokuratury Rejonowej w Gorlicach na decyzję Prezesa UODO, w której organ nadzorczy nałożył na administratora karę w wysokości 20 tys. zł. Prokuratura przekazała w trybie dostępu do informacji publicznej dane, które nie zostały uprzednio zanonimizowane. Nie pomogło tłumaczenie prokuratury, że naruszenie dotyczyło tylko trzech osób, a dane trafiły do dziennikarza, który sam je zanonimizował przed publikacją dokumentów.
Agnieszka Matłacz
08.02.2024
RODO
Szykują się nowe obowiązki dla prokuratora. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by badał czy wydatki, których zwrotu domaga się biegły, bezpośrednio dotyczyły wydanej przez niego opinii i były niezbędne dla jej wydania. Będzie musiał też występować z wnioskiem o niezwłoczne przyznanie obrońcy z urzędu, gdy podejrzanemu nie można przedstawić zarzutów ani go przesłuchać, bo np. jest pijany.
Patrycja Rojek-Socha
08.02.2024
Prokuratura
Jak wskazują eksperci, narzędzia oparte na generatywnej sztucznej inteligencji mogą okazać się pomocne w kancelarii czy sądzie, zwłaszcza w zakresie powtarzalnych czynności czy analizowaniu dużej ilości orzecznictwa i pism. Z drugiej strony, nie można zapominać, że są to nadal niedoskonałe narzędzia, które potrafią podawać całkowicie zmyślone dane - choć w niezwykle profesjonalnej i przekonującej formie.
Inga Stawicka
08.02.2024
Prawnicy Nowe technologie

Pierwsza rozprawa frankowa dopiero po dwóch latach

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Po zeszłorocznych zmianach w procedurze cywilnej wydawało się, że sprawy frankowiczów mogą, przynajmniej w Warszawie, ruszyć z kopyta. Pozwy w sprawach frankowych trzeba bowiem składać w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania. Efekt jest jednak taki, że im większe miasto, tym dłużej czeka się na pierwszą rozprawę. W najbardziej obłożonym warszawskim wydziale frankowym czas oczekiwania jest najdłuższy, ale dużo zależy od tego, do którego sędziego trafi sprawa.
Regina Skibińska
08.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Nieobecność w sądzie z powodu choroby usprawiedliwia zaświadczenie wystawione przez lekarza sądowego. Jednak także zaświadczenie innego lekarza może spowodować odroczenie rozprawy w procesie cywilnym lub wstrzymanie czynności procesowej w procesie karnym. Co więcej – w przypadku nagłej choroby – odroczenie rozprawy lub wstrzymanie czynności, może nastąpić nawet bez zaświadczenia lekarskiego.
Aleksandra Rybak
08.02.2024
Pacjent Zawody medyczne
Od czwartku - 8 lutego 2024 r. - obowiązuje zmiana Regulaminu urzędowania sądów powszechnych, na mocy której sprawy w przedmiocie rozpoznania wniosku o wyłączenie sędziego z powodu jego wadliwego powołania, nie będą przydzielane sędziom, którzy objęli stanowisko przy udziale neoKRS. Mają być z tego wyłączeni asesorzy sądowi oraz sędziowie, którzy np. wrócili na poprzednie sędziowskie stanowisko.
Patrycja Rojek-Socha
08.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Minister sprawiedliwości prof. Adam Bodnar zaapelował do sędziów, by w swojej pracy orzeczniczej mieli na względzie obowiązujące w Polsce prawo międzynarodowe, zaś dokonując jego wykładni brali pod uwagę orzecznictwo sądów polskich i trybunałów międzynarodowych, w tym również dotyczące statusu osób powołanych na stanowiska sędziowskie z udziałem Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r.
Patrycja Rojek-Socha
07.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik próbowali w środę rano dostać do Sejmu w otoczeniu innych posłów...
Robert Horbaczewski PAP
07.02.2024
Administracja publiczna
Nowa komisja kodyfikacyjna stanie przed zadaniem uporządkowania prawa karnego i stworzenia nowoczesnej procedury karnej. Ale wcześniej potrzebne jest szybkie wycofanie z kodeksu drakońskich kar, wprowadzonych przez poprzedni rząd. Przywrócić też trzeba kontradyktoryjność w procesie karnym i ograniczyć w nim rolę prokuratora - twierdzi prof. Stanisław Waltoś.
Krzysztof Sobczak
07.02.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Przysięga wojskowa na terenie jednostki wojskowej lub wizyta na urokliwej zaporze wodnej utrwalona zostanie tylko we wspomnieniach. MON chce objąć ponad 25 tys. obiektów w Polsce zakazem fotografowania i filmowania, z czego tylko ponad 3 proc. to obiekty wojskowe. Na każdorazowe zrobienie zdjęcia trzeba będzie uzyskać zgodę, a czynność ta będzie odbywała się w towarzystwie „anioła stróża”. Eksperci twierdzą, że prawdziwym szpiegom te przepisy nie zaszkodzą, a zwykłym ludziom mogą napsuć nerwów.
Robert Horbaczewski
07.02.2024
Administracja publiczna Wojsko