Zwolnienie od pracy w celu usuwania skutków powodzi reguluje art. 7a ustawy powodziowej, czyli ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

Zgodnie z przytoczonym przepisem, dodatkowe 20 dni wolnego można wykorzystać wyłącznie w okresie wskazanym w przepisach wydanych na podstawie art. 1 ust. 2 tejże ustawy. W obecnym stanie prawnym okres ten zakończy się 31 grudnia 2024 r.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zaproponowała wydłużenie terminu na wykorzystanie środka wsparcia z art. 7a ustawy powodziowej do dnia 30 czerwca 2025 r.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się już stosowny projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie.

Przeczytaj także: Polisa była na wypadek powodzi, a odszkodowania za zniszczony budynek nie ma

- W pierwotnej wersji wykorzystanie tego środka wsparcia możliwe było do dnia 31 grudnia 2024 r. Z uwagi jednak na pogarszające się warunki atmosferyczne w związku z nadchodzącą zimą i konieczność przeprowadzenia większych prac budowlano-remontowych w wyniku poniesionych strat wyrządzonych przez powódź zdecydowano o przedłużeniu tego terminu do dnia 30 czerwca 2025 r. – argumentuje MRPiPS.

Projekt ma zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale br.