Chodzi o rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, którym posłowie zajmą się podczas trwającego posiedzenia Sejmu. Projekt przewiduje liczne zmiany, które mają pomóc dotkniętym skutkami powodzi. Znalazły się w nim również rozwiązania obejmujące zabezpieczenie świadczeń zdrowotnych. 

Szkolenie online: „Powódź 2024” – procedury i zasady udzielania pomocy w stanie klęski żywiołowej >

Mniej formalności, szybkie tryby 

Projekt zakłada uregulowanie wprowadzenia tzw. tymczasowego miejsca udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Wprowadzenie tej regulacji ma umożliwić prowadzenie, odpowiednie udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz finansowanie utworzonego szpitala polowego lub tymczasowego, jeśli zajdzie taka potrzeba. W związku z ewentualnym zalaniem pomieszczeń podmiotów leczniczych i trudnością w dostępie personelu, w projekcie zaproponowano umożliwienie czasowego dokonania zmiany miejsca i warunków wykonywania świadczeń, w tym dotyczących personelu medycznego realizującego tę umowę. Ma to następować po uzyskaniu zgody prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, z wyłączeniem wymogów dotyczących realizacji kontraktu wynikających z przepisów odrębnych. 

Specustawa ma również wprowadzić uproszczenia procedur związanych z zawieraniem umów z innymi podmiotami. Jak wskazują projektodawcy, w sytuacji wystąpienia klęski żywiołowej świadczenia opieki zdrowotnej często nie mogą być zabezpieczone lub nie są zabezpieczone w wymaganym sytuacją zakresie przez podmioty wykonujące działalność leczniczą, z którymi Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę. Dlatego przepisy zakładają m.in. umożliwienie sfinansowania opieki zdrowotnej również tym podmiotom, które nie będą miały podpisanych odpowiednich kontraktów (w szczególnych, ściśle określonych przypadkach). Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, po zasięgnięciu opinii wojewody, będzie też mógł zawrzeć umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej bez przeprowadzania konkursu ofert lub rokowań, na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. 

Udzielanie pomocy nawet w karetkach 

Projekt zakłada też możliwość udzielania pomocy medycznej w miejscach tymczasowo do tego przygotowanych, takich jak szpitale polowe i tymczasowe. Dopuszczone ma zostać też udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w pojeździe przeznaczonym do udzielania świadczeń zdrowotnych (a więc np. w karetce). Co za tym idzie, podmioty nie będą musiały spełniać wszystkich restrykcyjnych wymogów, które w normalnych warunkach nakładają na nie przepisy ustaw - istotne jest jednak to, by nie wiązało się to z zagrożeniem bezpieczeństwa pacjentów. Na terenie gmin dotkniętych powodzią, w okresie wskazanym w przepisach, dopuszczona zostanie też możliwość odstąpienia od przeprowadzania przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej planowych kontroli szpitali w zakresie przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne.

Czytaj również: Specustawa powodziowa - zmiany dla ludzi, firm i gmin

Więcej tekstów o powodzi przeczytasz w specjalnej sekcji: Prawo na czas powodzi