W ostatnich dniach z falą powodziową walczą m.in. województwa dolnośląskie i opolskie. Już 15 września Ministerstwo Sprawiedliwości informowało, że w związku z sytuacją powodziową w Sądach Rejonowych: w Prudniku, w Kłodzku, w Nysie i w Kamiennej Górze odwołano wszystkie rozprawy i posiedzenia wyznaczone na poniedziałek. Taki komunikat znalazł się też na stronie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Sądy poinformowały z kolei o zamknięciu budynków także dla pracowników.

Czytaj: Biała flaga na dachu to ostateczność, lepiej przygotować się do ewakuacji >>

Bez kar porządkowych za nieobecność

Z kolei sędzia Magdalena Świst, prezes Sądu Rejonowego w Opolu, zaapelowała do sędziów, by z uwagi na aktualną sytuację powodziową na południu Polski, nie egzekwować kar porządkowych ani nie podejmować innych działań dyscyplinujących wobec stron, świadków i pełnomocników, którzy nie stawią się na posiedzenia i rozprawy bez usprawiedliwienia.

Adwokaci solidarnie pomagają

Okręgowe Rady Adwokackie w Opolu i we Wrocławiu poinformowały o gotowości wsparcia adwokatek, adwokatów, aplikantów poszkodowanych w wyniku powodzi.

- Zwracamy się do koleżanek i kolegów adwokatów oraz aplikantów adwokackich poszkodowanych w tegorocznej powodzi z informacją, iż oferujemy wszelkiego rodzaju pomoc zarówno w zakresie rzeczowym, jak i logistycznym oraz procesowym - taki komunikat pojawił się stronach ORA we Wrocławiu i w Opolu. Do pomocy szykuje się też Naczelna Rada Adwokacka.

Jak wskazano, zakres pomocy przygotowywany będzie we współpracy z wojewodami.

Aplikanci mogą łączyć się zdalnie

Z kolei jeśli chodzi o aplikantów, to jak poinformowało ORA w Opolu, ci, którzy z powodu powodzi nie mogą dojechać na zajęcia, będą mogli łączyć się przez Skype.