Już 15 września Ministerstwo Sprawiedliwości informowało, że w związku z sytuacją powodziową w Sądach Rejonowych: w Prudniku, w Kłodzku, w Nysie i w Kamiennej Górze odwołano wszystkie rozprawy i posiedzenia wyznaczone na poniedziałek, czyli na 16 września. Taki komunikat znalazł się też na stronie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Sądy poinformowały z kolei o zamknięciu budynków także dla pracowników. Z kolei sędzia Magdalena Świst, prezes Sądu Rejonowego w Opolu, zaapelowała do sędziów, by z uwagi na aktualną sytuację powodziową na południu Polski, nie egzekwować kar porządkowych ani nie podejmować innych działań dyscyplinujących wobec stron, świadków i pełnomocników, którzy nie stawią się na posiedzenia i rozprawy bez usprawiedliwienia.

Czytaj: Sądy z powodu powodzi odwołują rozprawy, zabezpieczają sprzęt i akta >>

Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu adw. Sławomir Krześ zwrócił się z prośbą do prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu oraz prezes Sądu Okręgowego w Legnicy o nieorzekanie kar porządkowych i niepodejmowanie innych środków dyscyplinujących wobec stron, świadków i pełnomocników, którzy nie stawią się na posiedzeniu lub rozprawie w czasie lub w związku z powodzią.

Powódź zdejmuje sprawy z wokand

Ministerstwo Sprawiedliwości na bieżąco aktualizuje informacje o sądach, w których odwołane zostały rozprawy i posiedzenia sądowe. W Sądzie Rejonowym w Słubicach rozprawy mają być odwołane do 25 września 2024 r., dotyczy to też posiedzeń sądowych.

Z kolei w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu do 24 września 2024 r. nieczynna będzie Czytelnia Akt w budynku przy ul. Sądowej 1. Zmieniona została również organizacja pracy w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu przy ul. Szybkiej 6-10:

  • zamknięte i wyłączone z użytkowania sale rozpraw na parterze i pierwszym piętrze;
  • odwołane rozprawy wyznaczone w wyłączonych z użytkowania sal rozpraw;
  • nieczynna Czytelnia Akt Sądowych;
  • nieczynne jest też Biuro Podawcze.

W Sądzie Rejonowym dla Wrocławia - Krzyków we Wrocławiu przy  ul. Komandorskiej 16 do odwołania nieczynna jest czytelnia, z kolei do 24 września 2024 r. nieczynna jest czytelnia w sądzie przy ul. Sądowej 1.

W wielu sądach jeszcze 20 września 2024 r. odwołane były wszystkie rozprawy i posiedzenia za wyjątkiem publikacji orzeczeń oraz spraw ocenionych przez sędziów referentów, jako pilne - m.in. w Sądzie Rejonowym w Nysie czy w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu na ul. Podwale 30.

Zamknięte zostały również:

  • Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym w Nysie prowadzony przez Diecezjalną Fundację Ochrony Życia;
  • Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym w Prudniku prowadzony przez Diecezjalną Fundację Ochrony Życia;

Adwokaci, radcy pomagają

W pomoc powodzianom włączyli się także adwokaci i radcy prawni. Prezes NRA zaapelował również do ministra sprawiedliwości ws. ochrony powodzian przed nieuczciwymi praktykami kancelarii odszkodowawczych i windykacyjnych.

Przypomniał, że na terenach objętych powodzią poszkodowani mogą uzyskać profesjonalną pomoc świadczoną przez adwokatów, a także przez punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. - Adwokatura Polska w ramach swojej działalności ustawowej zorganizowała pomoc prawną pro bono na terenie Izb Adwokackich objętych powodzią - zapewnił.

Przypomniał też, że na objętych powodzią częściach województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego zakłady ubezpieczeń wdrożyły uproszczony tryb likwidacji szkód, by osoby poszkodowane jak najszybciej mogły otrzymać świadczenia. - Bezpłatną pomoc prawną oferują Okręgowe Rady Adwokackie z Opola i Wrocławia. Bezpłatna pomoc prawna oraz pomoc i ułatwienia ze strony ubezpieczycieli oznaczają, że nie trzeba korzystać z żadnych form płatnej pomocy oraz płatnego pośrednictwa odszkodowawczego, w tym z pomocy tzw. kancelarii odszkodowawczych lub windykacyjnych - dodaje.