Projekt nowelizujący został zgłoszony przez posłów 31 grudnia ub. roku. W konsekwencji podejrzany parlamentarzysta nie będzie mógł realizować działalności terenowej (w tym korzystać z prawa do interwencji czy prawa do informacji).
Projekt składa się z trzech przepisów, a najważniejszy to art. 2 „Poseł lub senator w czasie pozbawienia wolności, albo względem którego wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania nie wykonuje praw i obowiązków wynikających z niniejszej ustawy.
Taki poseł nie będzie mógł również "korzystać z uprawnień socjalno-bytowych, jak prawo do uposażenia czy do diety parlamentarnej". Nowela ma wejść życie w dniu ogłoszenia.
We wpisie na portalu X (d. Twitter) poseł Romanowski, a były wiceminister sprawiedliwości w rządzie Morawieckiego, podał, że mimo to jako poseł "niezawodowy" on i jego biura "będą z pełną determinacją i zaangażowaniem pracować na rzecz mieszkańców Lubelszczyzny".
Czytaj też:
Jest wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania Romanowskiego
Marcin Romanowski jest podejrzanym w śledztwie dotyczącym nielegalnego wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec posła PiS.
Rząd Węgier uwzględnił wniosek posła Marcina Romanowskiego i udzielił mu ochrony międzynarodowej na podstawie ustawy o prawie azylu z 2007 r. w związku z podejmowaniem przez polski rząd i podległą mu Prokuraturą Krajową działań naruszających jego prawa i wolności.