united kingdom
ukraine

SN: Pozory działalności kosztem innych ubezpieczonych

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą tylko po to, by uzyskać świadczenia z ubezpieczenia społecznego, to w istocie stwarza pozory tej działalności, gdyż nie zmierza do osiągania z niej zarobku – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w sprawie kobiety, korzystającej z zasiłku macierzyńskiego. Zatem musi zwrócić wypłacone jej przez ZUS pieniądze.

06.09.2024

WSA: Świadczenie spożytkowane na potrzeby dziecka nie jest nienależne

Domowe finanse Szkoła i uczeń

ZUS uchylił prawo do świadczenia „Dobry Start”, ponieważ uznał, że zostało pobrane przez nieuprawnioną osobę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zwrócił uwagę, że organ całkowicie pominął cel programu, jakim jest zapewnienie pomocy w edukacji dzieci poprzez wsparcie rodzin w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Tym samym w sytuacji ustalenia, że środki zostały przeznaczone na potrzeby dziecka, nie można stwierdzić, że zostały nienależnie pobrane.

31.08.2024

SN: „Wyzerowana” emerytura policyjna nie jest sprawiedliwa

Emerytury i renty

Jeśli potraktować prawo do określonej wysokości emerytury w kategorii „prawa do własności”, co wydaje się uzasadnione, to efekt ustawy zaopatrzeniowej funkcjonariuszy państwa totalitarnego, czyli obniżenie świadczeń z ustawy zaopatrzeniowej, godzi w prawa ekonomiczne obywateli zagwarantowane w art. 64 Konstytucji RP. Obniżanie świadczenia do pułapu przeciętnej emerytury nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością – podkreślił Sąd Najwyższy.

14.08.2024

WSA: Ekwiwalent za urlop musi zostać wypłacony pomimo problemów pracodawcy

Prawo pracy HR

Pracodawca zaskarżył nakaz wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, podnosząc, że otworzono postępowanie układowe. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że układ nie obejmuje wierzytelności ze stosunku pracy, chyba że pracownik wyraził na to zgodę. Natomiast przyczyny braku terminowej realizacji bezspornych należności są nieistotne dla wydania nakazu.

31.07.2024

Sąd: Wulgarne zachowanie pracownicy uzasadniało wypowiedzenie umowy

Prawo pracy

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest przestrzeganie zasad współżycia społecznego w zakładzie pracy. Naruszenie tego obowiązku może polegać na wulgarnym odnoszeniu się do współpracowników oraz wyzywającym, niegrzecznym i obraźliwym zachowaniu. Z zeznań świadków wynikało, że postępowanie powódki było naganne, więc wypowiedzenie jej umowy o pracę nie mogło zostać uznane za nieuzasadnione - orzekł Sąd Rejonowy w Człuchowie.

30.07.2024

TSUE: Dostęp do świadczeń nie zależy od długiego zamieszkiwania w państwie UE

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Dostęp obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi do środka z zakresu zabezpieczenia społecznego, pomocy społecznej lub ochrony socjalnej nie może być uzależniony od warunku polegającego na zamieszkiwaniu w państwie członkowskim przez co najmniej dziesięć lat – orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE.

29.07.2024

Sąd: Błędne zapisy w szpitalnej karcie nie uzasadniały odmowy przyznania zasiłku

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

W karcie informacyjnej lekarz błędnie zinterpretował notatkę o zasłabnięciu pracownicy i zapisał, że do poparzenia wrzątkiem doszło na skutek omdlenia. Skutkowało to wydaniem decyzji, w której organ odmówił przyznania prawa do zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy. Sąd uznał, że twierdzenia z karty informacyjnej pozostawały w sprzeczności z pozostałymi dowodami, które wskazywały, że przyczyną wypadku nie było omdlenie, tylko pęknięcie dzbanka.

27.07.2024

SN: Odprawa dla funkcjonariusza służby więziennej

Prawo pracy

Funkcjonariuszowi Służby Więziennej należy się odprawa po ustaniu stosunku pracy pod rządami ustawy obecnie obowiązującej, jak i ustawy wcześniejszej. Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych uznał, że literalna wykładnia ówczesnych przepisów prowadzi do mało racjonalnych wniosków. Doszło tu więc do zaniechania legislacyjnego, naprawionego nowelizacją z 2022 roku.

26.07.2024

SN: Nieprecyzyjna przyczyna rozwiązania umowy nie zawsze stanowi naruszenie

Prawo pracy

W oświadczeniu pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca. Niemniej brak precyzji w tym zakresie nie narusza prawa, jeżeli w okolicznościach danej sprawy, uwzględniając informacje podane pracownikowi przez pracodawcę w inny sposób, doszło do dostatecznego sprecyzowania tej przyczyny.

25.07.2024

SA: Składki z tytułu zlecenia i etatu w dwóch spółkach do zsumowania?

Ubezpieczenia społeczne

Sąd I instancji, wydając zaskarżony wyrok „wyłączył” ubezpieczonego z systemu i wyszedł poza przedmiot decyzji i zakres odwołania od tej decyzji i tym samym nie rozpoznał istoty sprawy. Zdaniem Sądu Apelacyjnego uzasadnienie pisemne zaskarżonego wyroku nie koresponduje w żaden sposób z sentencją orzeczenia. Z uzasadnienia wyroku powinno bez wątpliwości wynikać, jaki stosunek faktyczny, w jaki sposób został przez sąd uregulowany.

17.07.2024

TSUE: Dyrektywa o zwolnieniach grupowych ważna również przy przejściu pracodawcy na emeryturę

Prawo pracy Prawo europejskie

W odróżnieniu od pracodawcy, który zmarł, pracodawca, który przechodzi na emeryturę, jest zasadniczo w stanie przeprowadzić konsultacje mające na celu m.in. uniknięcie rozwiązania umów o pracę lub ograniczenie liczby dotkniętych nim pracowników, lub w każdym razie złagodzenie jego konsekwencji – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

11.07.2024

SN: Śmierć przy odśnieżaniu drogi - odszkodowanie dla żony

Prawo pracy

Odszkodowanie za śmiertelny wypadek męża przy wykonywaniu pracy, należy się żonie. Nawet jeśli mąż w dniu zdarzenia miał wystawione zwolnienie lekarskie. Uszkodzenie ciała - w sytuacji, gdy nastąpiło na tle stwierdzonych u pracownika schorzeń samoistnych, nie wyłącza samo przez się możliwości uznania zdarzenia za wypadek przy pracy - orzekł Sąd Najwyższy.

03.07.2024

NSA: Zbieg świadczenia pielęgnacyjnego i opiekuńczego

Prawo rodzinne Niepelnosprawność

Aby świadczenie pielęgnacyjne mogła uzyskać osoba, która ma już przyznany np. specjalny zasiłek opiekuńczy, musi albo wstrzymać się z nowym wnioskiem do momentu wygaśnięcia terminowej decyzji przyznającej jej prawo do tego zasiłku, albo wystąpić o uchylenie tego rodzaju decyzji – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

02.07.2024

TSUE: Pracownica w ciąży musi mieć czas na zakwestionowanie wypowiedzenia

Prawo pracy Prawo europejskie

Termin dwóch tygodni na złożenie wniosku o dopuszczenie powództwa złożonego po terminie wydaje się zbyt krótki i niezgodny z dyrektywą – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. Zwłaszcza w porównaniu ze zwykłym, trzytygodniowym terminem, jaki przysługuje pracownicy w ciąży, która wiedziała w momencie wypowiedzenia o swojej ciąży.

27.06.2024

TSUE: Państwo członkowskie może domagać się zezwolenia na pobyt pracownika

Prawo pracy Prawo europejskie

Z czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że państwo członkowskie, w którym są prowadzone prace, może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt. Wysokość opłaty za wydanie dokumentu nie może być jednak nadmierna lub nieracjonalna. Sprawa dotyczyła problemu delegowania pracowników ukraińskich.

21.06.2024

SN rozstrzygnie o odszkodowaniu dla pracownika chronionego

Prawo pracy

Nie ma jednolitej wykładni zakazu wypowiadania umowy o pracę na czas określony pracownikowi cztery lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Dlatego Sąd Okręgowy przedstawił zagadnienie do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu. Chodzi o kwestię, czy zakaz wypowiedzenia z art. 39 kodeksu pracy dotyczy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, także wówczas, gdy umowę zawarto na okres, który upływa przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego.

20.06.2024

Sąd: Umowa o pracę zawarta z ciężarną synową była ważna

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Żaden przepis prawa nie zakazuje podejmowania zatrudnienia przez kobietę w ciąży. Natomiast gdyby pracodawca zdyskwalifikował pracownicę z powodu ciąży, to dopuściłby się dyskryminacji. Sąd Apelacyjny w Krakowie podkreślił, że dążenie do uzyskania prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego nie jest niczym nagannym, jeżeli następuje w związku z faktycznie nawiązanym i realizowanym stosunkiem pracy.

20.06.2024

Sąd: Pracownik przyczynił się do wypadku, ale dostanie odszkodowanie

BHP Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił pracownikowi prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. Sąd nie zgodził się z wydaną w tej sprawie decyzją. W wyroku wskazano, że pracownik przyczynił się do wypadku, ponieważ nie zastosował rękawic ochronnych. Niemniej naruszenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy nie miało charakteru rażącego niedbalstwa.

19.06.2024

SN: Odszkodowanie dla kobiety zwolnionej po urlopie wychowawczym

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Wniosek o zmniejszenie wymiaru czasu pracy spowodował niespodziewaną reakcję pracodawcy - wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska. Sądy orzekły, że było to spowodowane rzeczywistymi przyczynami, ale powrót do pracy był niecelowy. Sądy przyznały pracownicy odszkodowanie, a Sąd Najwyższy te rozstrzygnięcia zaaprobował.

06.06.2024

Sąd: Wystawianie faktur nie przemawia za istnieniem stosunku pracy

Prawo pracy

W trakcie trwania współpracy powódka nie kwestionowała tego, że zawarła ze spółką umowę o świadczenie usług. Zrobiła to dopiero na potrzeby zaspokojenia swoich roszczeń z tytułu faktury, która nie została opłacona. W toku postępowania wykazano jednak, że stron nie łączyła umowa o pracę. Sąd podkreślił, że samodzielne organizowanie sobie pracy, brak wydawania poleceń przez pracodawcę oraz brak nadzoru czy sprawdzania realizacji zadań oraz wystawianie faktur za wykonane usługi jest obce stosunkowi pracy.

03.06.2024