Fundacja zaskarżyła postanowienie samorządowego kolegium odwoławczego w przedmiocie odmowy wstrzymania wykonania decyzji. Skarga została podpisana przez Marka A. (dane zmienione).

 

Sąd wezwał do uzupełnienia braków formalnych

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wskazał, że zgodnie z art. 28 par. 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej jako: p.p.s.a.), osoby prawne oraz jednostki organizacyjne mające zdolność sądową dokonują czynności w postępowaniu przez organy albo osoby uprawnione do działania w ich imieniu. Natomiast w myśl art. 29 p.p.s.a., przedstawiciel ustawowy lub organ albo osoby, o których mowa w art. 28, mają obowiązek wykazać swoje umocowanie dokumentem przy pierwszej czynności w postępowaniu. Mając powyższe na uwadze, sąd wezwał skarżącego do usunięcia braków formalnych poprzez złożenie dokumentu lub jego uwierzytelnionego odpisu określającego umocowanie do reprezentowania strony.

Czytaj także: Pełnomocnictwo w ZUS – jak je udzielić, dla kogo i ile jest ważne >>>

Czytaj również w LEX: Przy prokurze łącznej, jeden z prokurentów nie może skutecznie podpisać skargi > >

 

Ustanowiony pełnomocnik był zleceniobiorcą

W odpowiedzi na wezwanie, nadesłano pełnomocnictwo udzielone Markowi A. do reprezentowania fundacji w postępowaniu sądowym, które zostało sporządzone w oparciu o zawartą z nim umowę zlecenia. Dołączono też wydruk informacji odpowiadającej odpisowi z KRS. WSA podkreślił, że katalog osób mogących być pełnomocnikiem strony skarżącej został określony w art. 35 p.p.s.a. Przepis ten stanowi, że pełnomocnikiem strony może być adwokat lub radca prawny, a ponadto inny skarżący lub uczestnik postępowania, jak również małżonek, rodzeństwo, wstępni lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia, a także inne osoby, jeżeli przewidują to przepisy szczególne. Pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy, w tym nieposiadającego osobowości prawnej, może być również pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego.

Zobacz także w LEX: Zdolność sądowa i procesowa stowarzyszenia zwykłego w postępowaniu sądowoadministracyjnym > >

 

Cena promocyjna: 254 zł

|

Cena regularna: 254 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 254 zł


Zleceniobiorca nie mógł reprezentować skarżącego

WSA ocenił, że Marek A. nie mógł zostać uznany za pełnomocnika strony skarżącej, ponieważ nie wykazał, że jest którąkolwiek z osób wymienionych w art. 35 p.p.s.a. Na gruncie niniejszej sprawy, źródłem umocowania miała być umowa zlecenia, co wprost wynikało z przedłożonego pełnomocnictwa. Sąd podkreślił, że dla uznania danej osoby za pracownika nie wystarczy samo świadczenie pracy, ale konieczne jest określenie warunków pracy w jednej z form przewidzianych w art. 2 ustawy Kodeks pracy. Tymczasem umowa zlecenia nie kreuje stosunku pracy, więc nie może stanowić podstawy do reprezentowania strony przed sądem administracyjnym. Oznacza to, że brak formalny nie został uzupełniony. Mając powyższe na uwadze, WSA odrzucił skargę.

Postanowienie WSA we Wrocławiu z 22 lipca 2024 r., sygn. akt II SA/Wr 342/24, nieprawomocne

Sprawdź również w LEX: Osoba działająca za spółkę musi składać do akt odpis z Krajowego Rejestru Sądowego > >