RPO. Projekt ustawy o zawodzie psychologa do poprawy

Zapisy zawarte w projektowanym dokumencie nie respektują praw osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych do wyrażenia zgody oraz opinii na temat badań, którym są poddawani. Dokument ten niedostatecznie precyzuje również definicję zawodu psychologa i świadczenia psychologicznego, a także wprowadza chaos w kwestii zakresu zawodu psychoterapeuty. To tylko niektóre z licznych uwag rzecznika praw obywatelskich do projektu ustawy o zawodzie psychologa.

09.08.2024

MZ: Do fizjoterapeuty dalej ze skierowaniem od lekarza

Pacjent Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi prac legislacyjnych, które miałyby umożliwić skorzystanie z wizyty u fizjoterapeuty, w przypadku niektórych schorzeń, bez skierowania od lekarza. Argumentuje, że pierwszy kontakt pacjenta w przypadku dolegliwości związanych z potrzebą rehabilitacji, polega na diagnostyce klinicznej i postawieniu rozpoznania klinicznego w poradni specjalistycznej lub w oddziale szpitalnym.

09.08.2024

Lekarze rezydenci domagają się zmian w standardach kształcenia

Zawody medyczne

Standardy w aktualnej formie są bardzo ogólne, co pozwala uczelniom na stosowanie półśrodków. Sądzimy, że spełnienie naszych postulatów to absolutne minimum, które powinno być oczekiwane od uczelni, które chcą kształcić przyszłych lekarzy. Robimy wszystko, by zatrzymać postępującą degradację kształcenia lekarzy – argumentują przedstawiciele Porozumienia Rezydentów OZZL. Proponują rozwiązania, które zamkną uczelniom furtki do obniżenia jakości kształcenia.

09.08.2024

Na masaż finansowany ze środków publicznych nadal potrzebne skierowanie

Pacjent Zawody medyczne

Masaż jako element rehabilitacji leczniczej, rozumiany jako świadczenie opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, powinien być wykonywany na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego - informuje nas MZ. Niezależnie czy jest to masaż leczniczy czy relaksacyjny. Tymczasem technicy masażyści pracujący na wolnym rynku, czekają na szczegółowe uregulowania, jednak wydaje się, że do nich jeszcze daleko.

08.08.2024

Podmioty specjalizujące się w medycznej marihuanie pod lupą Rzecznika Praw Pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna

14 zakończonych postępowań, 20 w toku - tak wygląda obecnie kwestia kontroli wystawiania recept za pośrednictwem tzw. receptomatów w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta. Jak zaznacza Bartłomiej Chmielowiec w rozmowie z Prawo.pl, szczególną uwagę chce teraz zwrócić na podmioty specjalizujące się w wydawaniu recept na medyczną marihuanę. - Chcemy bardzo dokładnie przyjrzeć się, badając indywidualne przypadki, jak faktycznie są wystawiane - zapowiada.

07.08.2024

Ułatwienia w zawieraniu z NFZ umów na wyroby medyczne – zarządzenie weszło w życie

Zawody medyczne

Zmienił się sposób wnioskowania o umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na wyroby medyczne. Wszystkie dokumenty mają być teraz składane w formie elektronicznej. Tym samym nie ma już obowiązku noszenia dokumentów osobiście do siedziby NFZ. Będzie też mniej papierologii, np. zniesiony został obowiązek przekazywania NFZ kopii umów z podwykonawcami, teraz wystarczy sporządzenie ich wykazu. Zarządzenie obowiązuje od 3 sierpnia.

06.08.2024

Na realizację niektórych postulatów pielęgniarki poczekają kolejne lata

Zawody medyczne

Ustalenia Ministerstwa Zdrowia ze środowiskiem pielęgniarek i położnych nie są realizowane - twierdzą związki zawodowe. Spotkanie z przedstawicielami MZ i NFZ pokazało, że nie szybko to się zmieni. Normy zatrudnienia dla tych zawodów nie będą odrębnie opracowane, tylko znajdą się w dokumencie dla wszystkich specjalizacji medycznych. Stworzenie tak dużego dokumentu może jednak potrwać kolejne lata.

05.08.2024

NFZ sprawdzi i oceni jakość opieki zdrowotnej

Zarządzanie

MZ określiło wskaźniki jakości dla placówek ochrony zdrowia, a NFZ będzie monitorował i oceniał, na ile gabinety, przychodnie i szpitale wywiązują się z nich. Nowe przepisy będą dotyczyły wszystkich, którzy mają podpisany kontrakt z NFZ, czyli ponad 27 tys. jednostek ochrony zdrowia. Projekt rozporządzenia został przekazany do konsultacji publicznych. Ministerstwo chce jak najszybciej wprowadzić zapisy dokumentu w życie, skróciło czas na opinie do 10 dni.

05.08.2024

Saszetka z wódką do kieszeni – rynek coraz bardziej kreatywny, przepisy nie nadążają

Rynek i konsument

Producenci mocnego alkoholu coraz częściej skupiają się na atrakcyjnej formie prezentacji swoich produktów - przykładem jest wódka w saszetkach, przedstawiana jako innowacyjna i wygodna forma spożycia. Jak wskazują eksperci, może być to interpretowane jako próba przyciągnięcia uwagi szczególnie młodszych konsumentów - zwłaszcza że wygląd nie sugeruje na pierwszy rzut oka, z czym mamy do czynienia. Producenci potrafią też zręcznie omijać informacje o alkoholu, skupiając się np. na zawartości owoców.

03.08.2024

RPO: Osoba w kryzysie bezdomności ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej

Pacjent

Czy polski obywatel w kryzysie bezdomności, podczas czasowego pobytu za granicą, ma prawo do leczenia w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych? Przepisy są niejednoznaczne. Samorząd odmawia finansowania, a Rzecznik Praw Obywatelskich dowodzi przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym, że odmowa narusza szereg przepisów, w tym Konstytucji RP, która gwarantuje prawo każdego obywatela do ochrony zdrowia niezależnie od jego sytuacji materialnej.

02.08.2024

NFZ zwiększa stawki w dwóch pilotażach: opieki nad wcześniakami oraz leczenia traumy

Pacjent Finansowanie zdrowia

Więcej pieniędzy otrzymają ośrodki, które uczestniczą w pilotażu kompleksowej opieki nad noworodkami urodzonymi przedwcześnie - KORD. Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ zmienią się stawki poszczególnych procedur. Podwyżki obejmą też 18 placówek ochrony zdrowia, które realizują pilotażowy program dotyczący terapii osób z doświadczeniem traumy oraz ich rodzin. Zarządzenia zawierają szczegółowy wykaz nowych wycen.

01.08.2024

Od 1 sierpnia bardziej szczegółowe informacje o lekach na rocznej e-recepcie

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 sierpnia 2024 r. system (P1) wymagać będzie wprowadzenia informacji o okresie stosowania i ilości leku do podania przy wystawianiu recept rocznych. Ma to na celu uporządkowanie zapisu dawkowania na receptach oraz zapewnienie poprawnej i czytelnej informacji, także dla pacjenta. Przepisy miały wejść w życie wcześniej, ale resort zdrowia zdecydował się na przedłużenie okresu przejściowego.

01.08.2024

Coraz więcej pacjentów chce uzyskać odszkodowanie poza sądem

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjenci coraz chętniej składają wnioski o rekompensaty za niepożądane zdarzenia medyczne do specjalnego funduszu, który umożliwia uzyskanie świadczenia bez składania pozwu. - W tym momencie do Biura Rzecznika Praw Pacjenta trafiło ponad 650 wniosków, przy czym, zwłaszcza w czerwcu i w lipcu, obserwujemy duży trend wzrastający - mówi w rozmowie z Prawo.pl Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

01.08.2024

Lewiatan: Polska prezydencja w UE szansą na korzystne zmiany w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Poprawa jakości i dostępności opieki zdrowotnej, zwiększenie świadomości obywateli w kontekście profilaktyki zdrowotnej i samodzielnego dbania o swoje zdrowie, uwzględnienie roli aptek w unijnych programach zdrowia publicznego oraz wsparcie rozwoju usług aptecznych – to niektóre postulaty na polską prezydencję w UE, które przygotowała Konfederacja Lewiatan.

31.07.2024

NIK: Pozorny outsourcing w szpitalach w województwie podkarpackim

Zawody medyczne Zarządzanie

W czterech na pięć podkarpackich szpitalach, skontrolowanych przez NIK, funkcjonowało zjawisko pozornego outsourcingu, gdzie etatowi pracownicy medyczni świadczyli opiekę zdrowotną we własnym miejscu pracy, ale w czasie dodatkowym i z tytułu kontraktów podpisywanych z podmiotami zewnętrznymi. Outsourcing pracowniczy jest co do zasady dopuszczalny, ale nie na takich zasadach. NIK zwraca uwagę, że stwierdzona praktyka może zagrażać bezpieczeństwu zarówno pacjentów, jak i samego personelu.

31.07.2024

Zakłady patomorfologii od ponad roku nie mogą uzyskać akredytacji i finansowania z NFZ

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W czerwcu 2023 roku zakończył się proces akredytacji jednostek diagnostyki patomorfologicznej (JDP) realizowany w ramach projektu PO WER. Akredytację otrzymało ponad 40 zakładów. To warunek finansowania z NFZ procedur patomorfologicznych. Kolejne zakłady chciałyby uzyskać taki certyfikat, ale nie mają możliwości. Założeń sprawdzonych w pilotażu nie zaimplementowano bowiem do całego systemu ochrony zdrowia. Proces akredytacji JDP, mimo wielokrotnych zapowiedzi resortu zdrowia, nie został wznowiony.

30.07.2024

Szczepienia przeciw Covid-19 wśród zalecanych - co nas czeka jesienią?

Pacjent Opieka zdrowotna

Szczepienia przeciwko Covid-19 znajdą się w grupie zalecanych. Dla pacjentów będą bezpłatne - wynika z obwieszczenia ministra zdrowia. Resort poinformował też, że złożył zamówienie na zmodyfikowany preparat dostosowany do nowego wariantu wirusa. Zaktualizowana szczepionka będzie dostępna prawdopodobnie na przełomie września i października w podmiotach POZ oraz aptekach.

29.07.2024

Zmiana przepisów o ratownictwie może nie wystarczyć, gdy brakuje specjalistów

Zawody medyczne

Projekt zmian dotyczących ratownictwa medycznego miał być odpowiedzią na zidentyfikowane w systemie problemy, ale środowisko lekarzy ma wątpliwości, czy faktycznie tak się stanie. W toku opiniowania zgłoszono uwagi m.in. w zakresie zmiany definicji lekarza specjalisty. Wskazano również, że projekt nie rozwiązuje problemu braku specjalistów i kwestii dysponowania karetkami specjalistycznymi ze względu na odległość, a nie rodzaj zdarzenia.

29.07.2024

E-papierosy dla młodych ludzi prawie jak cukierki - potrzebne działania państwa

Pacjent Akcyza

Resort zdrowia i Ministerstwo Finansów wspólnie podejmują działania zmierzające do ograniczenia dostępu do wyrobów tytoniowych. Od przyszłego roku podwyższeniu i rozszerzeniu ma ulec m.in. stawka akcyzy. A problem, zwłaszcza związany z jednorazowymi e-papierosami, jest ogromny - badania wskazują, że sięgają po nie nawet dzieci poniżej 13. roku życia. O zmiany w przepisach i stworzenie polityki antynikotynowej państwa apeluje też Rzecznik Praw Obywatelskich.

27.07.2024

Opublikowano wykaz szpitali zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o publikacji pierwszego wykazu świadczeniodawców zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Jest on podzielony na województwa, a będzie obowiązywać przez dwa lata - do 26 lipca 2026 r. Placówki zakwalifikowane do KSO mają zapewniać kompleksową opiekę onkologiczną: diagnostykę, leczenie i monitorowanie.

26.07.2024