Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne został opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji 26 lutego br. Od tego czasu nie zamieszczono tam uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych. Jak dowiedziało się Prawo.pl, było ich dużo. Nie wiadomo też wciąż, kiedy projekt będzie dalej procedowany. - W trakcie uzgodnień i konsultacji projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne (w tym technika masażysty) wpłynęły liczne uwagi i propozycje zmian. Obecnie są one analizowane i uzgadniane – odpowiedziało serwisowi Prawo.pl biuro prasowe resortu zdrowia.

 

Technicy masażyści na wolnym rynku czekają na przepisy

Tymczasem na ostateczny projekt rozporządzenia czekają z niecierpliwością m.in. technicy masażyści, pracujący na wolnym rynku. Bowiem ustawa o niektórych zawodach medycznych, jak i projekt rozporządzenia wykonawczego do niego, wciąż nie rozwiewają wielu ich wątpliwości co do zasad wykonywania przez nich zawodu. Nie wiadomo np., czy technikowi masażyście, pracującemu bez kontraktu z NFZ, będzie się opłacało wpisać do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Czas na decyzję upływa 26 września. Trudno będzie ją podjąć bez znajomości ostatecznej wersji rozporządzenia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne. Pytań jest więcej, o czym pisaliśmy na Prawo.pl.

Sprawdź też w LEX: Jaką stawką ryczałtu należy opodatkować usługi masażu leczniczego świadczone przez przedsiębiorcę? >

Czytaj też: Nie wiadomo, czy technik masażysta przyjmie bez skierowania

 

Masaż relaksacyjny też ze skierowaniem

Jedną z wątpliwości jest to, czy pacjent będzie potrzebował skierowanie do technika masażysty tylko na masaż leczniczy, czy także np. na relaksacyjny. MZ w odpowiedzi na nasze pytanie podkreśla, że masaż w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jest jednym z elementów rehabilitacji leczniczej. I wskazuje na przepisy (art. ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) - „świadczeniobiorca ma prawo do rehabilitacji leczniczej u świadczeniodawcy, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego”. - Zatem każdy masaż, rozumiany jako świadczenie opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, powinien być wykonywany na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego – odpowiada MZ. Jednocześnie wskazuje, że technik masażysta przygotowany jest do wykonywania różnych rodzajów masażu – poza masażem leczniczym może m.in. wykonywać masaż sportowy czy relaksacyjny.

Sprawdź w LEX: Czy osoba oferujące masaże relaksacyjne może prowadzić działalność nierejestrowaną? >

 

Dokumentacja medyczna uzależniona od formy wykonywania zawodu

Technik masażysta będzie musiał jak dotąd prowadzić dokumentację medyczną, bo, jak wskazuje resort zdrowia, ustawa o niektórych zawodach medycznych nie zmienia dotychczasowych zasad dotyczących prowadzenia dokumentacji medycznej. Pytanie, co z technikami masażystami prowadzącymi własną działalność, jest otwarte.

Aktualnie podstawową formą prowadzenia dokumentacji medycznej jest postać elektroniczna. Stanowi o tym par. 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. - Co istotne, obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej ciąży na podmiotach udzielających świadczeń zdrowotnych, przez które należy rozumieć podmioty wykonujące działalność leczniczą (art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej) – zaznacza MZ.

I wskazuje, że zgodnie z ustawą o niektórych zawodach medycznych, zawód medyczny można wykonywać m.in. jako przedsiębiorca niebędący podmiotem leczniczym. - Podsumowując, zakres obowiązków związanych z prowadzeniem dokumentacji medycznej przez technika masażystę uzależniony jest od formy, w jakiej wykonuje on swój zawód – odpowiada resort zdrowia. 

Zobacz też szkolenie online: Nowe zasady wykonywania zawodów medycznych w świetle ustawy o niektórych zawodach medycznych >