Resort zdrowia przekonuje, że zarówno studia dla kierunku ratownictwo medyczne, jak i fizjoterapia są prowadzone w jednolity sposób – na podstawie standardów kształcenia i kończą się złożeniem egzaminu dyplomowego. - Tak więc nie ma potrzeby utrzymywania rozwiązania, jakim jest dodatkowy egzamin weryfikujący wiedzę, przeprowadzany w Centrum Egzaminów Medycznych – podkreślono w uzasadnieniu. 

 

Szykują się zmiany w kształceniu fizjoterapeutów

Prezydium Krajowej Rady Fizjoterapeutów poparło rezygnację z przeprowadzenia egzaminu i jednocześnie zastrzegło możliwość powrotu do kwestii PEF w przyszłości. Kwestia Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego była zbyt płytko konsultowana, a środowisko ma zróżnicowane zdanie na ten temat. Intencją prezydium KRF jest przeprowadzenie szerszych konsultacji społecznych z fizjoterapeutami i uczelniami kształcącymi w tym zawodzie – pisze w swoim stanowisku KRF, dodając, że zależy jej na wysokiej profesjonalizacji zawodu fizjoterapeuty. Jak podkreślają, że chcielibyśmy to zrobić jak najbardziej efektywnie i reprezentatywnie dla swojego środowiska. 

Czytaj też: Wizyta fizjoterapeutyczna: przebieg, możliwość przeprowadzenia, odpowiedzialność, dokumentacja >>>

W swoim uzasadnieniu KRF wskazuje ponadto, niezbędne podjęcie wszelkich kroków, mających na celu jak najszybsze umożliwienie fizjoterapeutom wejście do systemu opieki zdrowotnej, a także ich zaangażowanie w proces pocovidowego powrotu do zdrowia pacjentów w Polsce.

Jednocześnie wiadomo, że wspólnie z Krajową Izbą Fizjoterapeutów, Ministerstwo Zdrowia pracuje nad powołaniem zespołu do spraw ewaluacji standardów kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber informował w ostatnim czasie, że dotyczą one  zmian w systemie kształcenia podyplomowego fizjoterapeutów oraz doprecyzowanie zakresu uprawnień fizjoterapeutów.

Z likwidacji egzaminu państwowego zadowoleni są też ratownicy medyczni

Środowisko tę decyzję chwali. – Egzamin teoretyczny nie wniósłby niczego do weryfikacji umiejętność wykonywania zawodu – mówi Jarosław Madowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych. 

Czytaj też: Uproszczony dostęp do zawodu ratownika medycznego (dla osoby, która uzyskała kwalifikacje w kraju spoza UE) >>>

Jarosław Madowicz zaznacza, że PERM nigdy się nie odbył. – Jeżeli już chcielibyśmy przeprowadzać egzamin, to powinien on mieć charakter praktyczno-teoretyczny i odbywać się pod koniec procesu kształcenia na uczelniach – zaznacza. – Proponowaliśmy, aby Ministerstwo Zdrowia powołało korpus egzaminatorów, którzy takie egzaminy na uczelniach mogliby przeprowadzać – dodaje. 

Czytaj także na Prawo.pl: Ryzykowny falstart z rozszerzaniem uprawnień ratowników medycznych>>

Korekta przepisów dotyczących pracy pielęgniarek i położnych

Czytaj też: Zatrudnianie lekarzy i pielęgniarek z Ukrainy w świetle specustawy >>>

Czytaj też: Pielęgniarka i położna jako funkcjonariusze publiczni >>>

Projekt nowelizacji ustawy wprowadza zmiany m.in. w ustawie z 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej. Zmiany te obejmują kwestie odnoszące się do swobody świadczenia usług oraz uznawania na podstawie przepisów koordynacji minimalnych wymogów w zakresie kształcenia.

Zgodnie z nowelizacją zmieni się organ, który prowadzi rejestr pielęgniarek i położnych wykonujących w Polsce czasowo i okazjonalnie zawód pielęgniarki lub położnej – z okręgowych rad pielęgniarek i położnych na Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych.

Czytaj też: Coaching w pielęgniarstwie - komentarz praktyczny >>>

Ustawa zakłada też zmiany w minimalnych wymogach kształcenia położnych w ramach procedury automatycznego uznawania dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji położnych.

Ponadto oświadczenie o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu będzie można złożyć w dowolnej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych.

W noweli znalazł się też przepis, który ma umożliwić dokonywanie oceny badań klinicznych produktów leczniczych, w tym ich oceny etycznej, do czasu wejścia w życie ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz przepisy dające możliwość dla działania w obszarze weterynaryjnych produktów leczniczych.