Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, kwestia rozszerzenia możliwości dawkowania wynika z procesu automatyzacji prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia. Wprowadzane zmiany dotyczą recept rocznych ważnych 365 dni, szczególnie z okresem stosowania pomiędzy 121 a 360 dniem. W przypadku recept z krótszym okresem stosowania, tj. do 120 dni oraz na wyroby medyczne, sposób zapisu informacji o dawkowaniu, na dotychczasowych lub nowych zasadach będzie zależał od wystawcy recept. W zdecydowanej większości recept (ważnych do 30 dni) sposób ordynacji nie będzie podlegał zmianom. 

Wymóg stosowania nowych zasad nie będzie dotyczył recept na:

  1. leki recepturowe;
  2. leki sprowadzane w ramach importu docelowego;
  3. produkty o złożonych strukturach opakowania.

Czytaj też: Recepta na bezpłatne leki także podczas prywatnej wizyty

 

Zmiany ważne dla pacjentów 

Rozszerzenie dawkowania będzie polegało na wskazaniu na recepcie informacji o:

  • okresie stosowania leku;
  • ilości i jednostce dawki (leku);
  • częstotliwości podania;
  • liczbie opakowań;
  • opcjonalnie: szczegółowych informacji o stosowaniu dla pacjenta.

Dawkowanie leku będzie mogło być wprowadzone w różny sposób, w zależności od postaci leku. Wytyczne o przyjmowaniu leków dotychczas były do tej pory podawane łącznie i w sposób opisowy, uniemożliwiający systemom teleinformatycznym wyliczenie ilości leku, niezbędnej do kontynuacji kuracji lub wydania. Ponadto okres stosowania i sposób przyjmowania leku rzadko był podawany na recepcie, co przyczyniało się do różnej interpretacji przez pacjentów (np. o przyjmowaniu leku do wyczerpania zawartości opakowania).

Sprawdź w LEX: Czy istnieje obowiązek corocznej wizyty kontrolnej u lekarza specjalisty, aby lekarz POZ mógł pacjentowi wystawić recepty refundowane? >

 

Informacja dla farmaceuty i apteki

Zasady realizacji recept wystawionych w nowym schemacie, ważnych 365 dni, z okresem stosowania pomiędzy 121 a 360 dniem, wprowadziły ograniczenia w zakresie ilości wydawanego w aptece leku w określonym czasie. Pacjent może jednorazowo wykupić ilość leku maksymalnie do 120 dniowego stosowania, ale już po 90 dniach może wykupić kolejną dawkę leku. Informacja o ilości oraz kolejnym terminie wydania leku na takiej recepcie będzie zwracana przez system do apteki, w celu wsparcia pracy farmaceuty oraz udostępniona pacjentowi na Internetowym Koncie Pacjenta.

Śledź na bieżąco projekty ustaw i rozporządzeń z zakresu prawa ochrony zdrowia w LEX >

Dla recept rocznych lub z okresem stosowania powyżej 120 dni, w przypadku braku zwrócenia przez system e-zdrowie (P1) informacji o ilości produktu do wydania, osoba wydająca produkt wydaje ilość zaordynowaną, w terminie ważności recepty, jednak z zachowaniem warunku jednorazowego wydania na maksymalnie 120 dni kuracji.