O możliwość wprowadzenia usługi „fizjoterapeuty pierwszego kontaktu” pyta w interpelacji poselskiej (nr 2859) poseł Janusz Kowalski. W jego opinii, w Polsce powinna zostać wprowadzona możliwość dostępu do fizjoterapeuty w wybranych jednostkach chorobowych bez skierowania od lekarza (tzw. fizjoterapeuta pierwszego kontaktu).

 

Brytyjczycy wysoko ocenili usługę fizjoterapeuty

Poseł podaje przykład programu brytyjskiego, po którym stwierdzono, że 98 proc. pacjentów z problemami mięśniowo-szkieletowymi leczono bez wsparcia lekarza pierwszego kontaktu. - Już po jednej wizycie 54 proc. pacjentów zakończyło terapię oraz nie wymagało dalszych wizyt (…). 99 proc. pacjentów oceniło usługę fizjoterapeuty pierwszego kontaktu jako dobrą lub doskonałą i deklarowało dalszą chęć skorzystania z niej – informuje poseł Kowalski. Dodaje, że o 20 proc. zmalała liczba skierowań do szpitali i usług specjalistycznych związanych z chorobami mięśniowo-szkieletowymi. Równocześnie przytacza dane GUS wskazujące na to, że ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego oraz odcinka szyjnego stanowi w Polsce drugą oraz trzecią najczęstszą przyczynę wizyt u lekarza pierwszego kontaktu.

Sprawdź w LEX: Czy fizjoterapeuta musi mieć pieczątkę? >

 

MZ: Po pierwsze - diagnoza lekarska

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny w odpowiedzi informuje, że resort zdrowia nie rozważa zmiany polegającej na zniesieniu skierowań do fizjoterapeuty. - Konsultant Krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej – dr hab. n med. Małgorzata Łukowicz, prof. Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego - ze względów merytorycznych nie rekomenduje takiego rozwiązania – odpowiada wiceminister.

Jak podkreśla, pierwszy kontakt pacjenta, w przypadku dolegliwości związanych z potrzebą rehabilitacji, polega na diagnostyce klinicznej i postawieniu rozpoznania klinicznego w poradni specjalistycznej lub w oddziale szpitalnym, aby wykluczyć groźne dla zdrowia i życia stany chorobowe. Pacjenci po urazach i hospitalizacjach są kierowani przez lekarza, po przeprowadzeniu diagnostyki klinicznej do następnego etapu leczenia, czyli fizjoterapii. - W przypadku skierowania pacjenta do poradni rehabilitacji, lekarz rehabilitacji medycznej (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej) po przeprowadzonym wywiadzie i diagnostyce klinicznej podejmuje decyzje o dalszym postępowaniu, w tym o konieczności rehabilitacji, a następnie pacjent z rozpoznaniem klinicznym jest kierowany do dalszego postępowania, w tym do fizjoterapii – jako jednej z opcji leczenia – uzasadnia wiceminister Konieczny. Również na oddziale dziennym pacjent jest najpierw badany przez lekarza rehabilitacji medycznej, który zaleca program rehabilitacji, w tym m.in. może to być fizjoterapia.

Sprawdź w LEX: Czy fizjoterapeuta jest związany zleceniem lekarza? >

Wiceminister zwraca uwagę, że wprowadzenie usługi fizjoterapeuty pierwszego kontaktu mogłoby wiązać się z nadużyciami i zbędnym wydatkowaniem z budżetu NFZ. Nie wyjaśnia jednak, na czym miałyby polegać te nadużycia.

Czytaj też w LEX: Odpowiedzialność cywilna fizjoterapeuty >