RPO: Przeszukania pacjentów w szpitalach psychiatrycznych bez podstawy prawnej - czas na zmiany

Pacjent Opieka zdrowotna

Powszechną praktyką jest stosowanie przez szpitale psychiatryczne przeszukań chorujących osób. Podmioty lecznicze tłumaczą to obowiązkiem zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom i personelowi. Tymczasem w przepisach brak jest podstaw do takich działań. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta więc Ministerstwo Zdrowia, czy dostrzega problem i czy planuje wprowadzenie odpowiednich przepisów.

13.08.2024

Zorganizowanie w Polsce urlopu dla dializowanych graniczy z cudem

Pacjent Opieka zdrowotna

Z roku na rok spada możliwość skorzystania z tzw. dializy gościnnej przez osoby z chorobami nerek. A to podstawowy warunek zorganizowania odpoczynku dla pacjentów leczonych hemodializami. Powodem jest brak regulacji prawnych, niedobory personelu nefrologicznego i coraz mniejsza liczba stacji dializ. Takich problemów nie ma większość krajów Unii Europejskiej, szczególnie w turystycznych miejscach.

10.08.2024

MZ: Do fizjoterapeuty dalej ze skierowaniem od lekarza

Pacjent Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi prac legislacyjnych, które miałyby umożliwić skorzystanie z wizyty u fizjoterapeuty, w przypadku niektórych schorzeń, bez skierowania od lekarza. Argumentuje, że pierwszy kontakt pacjenta w przypadku dolegliwości związanych z potrzebą rehabilitacji, polega na diagnostyce klinicznej i postawieniu rozpoznania klinicznego w poradni specjalistycznej lub w oddziale szpitalnym.

09.08.2024

Na masaż finansowany ze środków publicznych nadal potrzebne skierowanie

Pacjent Zawody medyczne

Masaż jako element rehabilitacji leczniczej, rozumiany jako świadczenie opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, powinien być wykonywany na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego - informuje nas MZ. Niezależnie czy jest to masaż leczniczy czy relaksacyjny. Tymczasem technicy masażyści pracujący na wolnym rynku, czekają na szczegółowe uregulowania, jednak wydaje się, że do nich jeszcze daleko.

08.08.2024

Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Pacjent Opieka zdrowotna

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

07.08.2024

Podmioty specjalizujące się w medycznej marihuanie pod lupą Rzecznika Praw Pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna

14 zakończonych postępowań, 20 w toku - tak wygląda obecnie kwestia kontroli wystawiania recept za pośrednictwem tzw. receptomatów w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta. Jak zaznacza Bartłomiej Chmielowiec w rozmowie z Prawo.pl, szczególną uwagę chce teraz zwrócić na podmioty specjalizujące się w wydawaniu recept na medyczną marihuanę. - Chcemy bardzo dokładnie przyjrzeć się, badając indywidualne przypadki, jak faktycznie są wystawiane - zapowiada.

07.08.2024

Chmielowiec: Rzecznik musi mieć uprawnienia, by skutecznie chronić pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

Myślę, że w 2009 r., kiedy był tworzony urząd Rzecznika Praw Pacjenta, ustawodawca nie mógł sobie nawet wyobrazić, do jakich patologicznych sytuacji będzie w przyszłości dochodziło w relacji podmiotów medycznych z pacjentem. Wydawało się, że jest to tak wrażliwa sfera, że nikt nie będzie chciał oszukiwać pacjenta, człowieka leczącego się, walczącego o swoje zdrowie, często życie - mówi w rozmowie z Prawo.pl Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

05.08.2024

RPO: Osoba w kryzysie bezdomności ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej

Pacjent

Czy polski obywatel w kryzysie bezdomności, podczas czasowego pobytu za granicą, ma prawo do leczenia w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych? Przepisy są niejednoznaczne. Samorząd odmawia finansowania, a Rzecznik Praw Obywatelskich dowodzi przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym, że odmowa narusza szereg przepisów, w tym Konstytucji RP, która gwarantuje prawo każdego obywatela do ochrony zdrowia niezależnie od jego sytuacji materialnej.

02.08.2024

NFZ zwiększa stawki w dwóch pilotażach: opieki nad wcześniakami oraz leczenia traumy

Pacjent Finansowanie zdrowia

Więcej pieniędzy otrzymają ośrodki, które uczestniczą w pilotażu kompleksowej opieki nad noworodkami urodzonymi przedwcześnie - KORD. Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ zmienią się stawki poszczególnych procedur. Podwyżki obejmą też 18 placówek ochrony zdrowia, które realizują pilotażowy program dotyczący terapii osób z doświadczeniem traumy oraz ich rodzin. Zarządzenia zawierają szczegółowy wykaz nowych wycen.

01.08.2024

Od 1 sierpnia bardziej szczegółowe informacje o lekach na rocznej e-recepcie

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 sierpnia 2024 r. system (P1) wymagać będzie wprowadzenia informacji o okresie stosowania i ilości leku do podania przy wystawianiu recept rocznych. Ma to na celu uporządkowanie zapisu dawkowania na receptach oraz zapewnienie poprawnej i czytelnej informacji, także dla pacjenta. Przepisy miały wejść w życie wcześniej, ale resort zdrowia zdecydował się na przedłużenie okresu przejściowego.

01.08.2024

Coraz więcej pacjentów chce uzyskać odszkodowanie poza sądem

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjenci coraz chętniej składają wnioski o rekompensaty za niepożądane zdarzenia medyczne do specjalnego funduszu, który umożliwia uzyskanie świadczenia bez składania pozwu. - W tym momencie do Biura Rzecznika Praw Pacjenta trafiło ponad 650 wniosków, przy czym, zwłaszcza w czerwcu i w lipcu, obserwujemy duży trend wzrastający - mówi w rozmowie z Prawo.pl Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

01.08.2024

Zakłady patomorfologii od ponad roku nie mogą uzyskać akredytacji i finansowania z NFZ

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W czerwcu 2023 roku zakończył się proces akredytacji jednostek diagnostyki patomorfologicznej (JDP) realizowany w ramach projektu PO WER. Akredytację otrzymało ponad 40 zakładów. To warunek finansowania z NFZ procedur patomorfologicznych. Kolejne zakłady chciałyby uzyskać taki certyfikat, ale nie mają możliwości. Założeń sprawdzonych w pilotażu nie zaimplementowano bowiem do całego systemu ochrony zdrowia. Proces akredytacji JDP, mimo wielokrotnych zapowiedzi resortu zdrowia, nie został wznowiony.

30.07.2024

Szczepienia przeciw Covid-19 wśród zalecanych - co nas czeka jesienią?

Pacjent Opieka zdrowotna

Szczepienia przeciwko Covid-19 znajdą się w grupie zalecanych. Dla pacjentów będą bezpłatne - wynika z obwieszczenia ministra zdrowia. Resort poinformował też, że złożył zamówienie na zmodyfikowany preparat dostosowany do nowego wariantu wirusa. Zaktualizowana szczepionka będzie dostępna prawdopodobnie na przełomie września i października w podmiotach POZ oraz aptekach.

29.07.2024

E-papierosy dla młodych ludzi prawie jak cukierki - potrzebne działania państwa

Pacjent Akcyza

Resort zdrowia i Ministerstwo Finansów wspólnie podejmują działania zmierzające do ograniczenia dostępu do wyrobów tytoniowych. Od przyszłego roku podwyższeniu i rozszerzeniu ma ulec m.in. stawka akcyzy. A problem, zwłaszcza związany z jednorazowymi e-papierosami, jest ogromny - badania wskazują, że sięgają po nie nawet dzieci poniżej 13. roku życia. O zmiany w przepisach i stworzenie polityki antynikotynowej państwa apeluje też Rzecznik Praw Obywatelskich.

27.07.2024

Nowa szczepionka na Covid-19 w Polsce prawdopodobnie na przełomie września i października

Pacjent Opieka zdrowotna

Minister zdrowia poinformowała w czwartek podczas konferencji prasowej, że resort zdrowia złożył zamówienie na zmodyfikowaną szczepionkę przeciwko Covid-19, dostosowaną do nowego wariantu wirusa. Jeśli firma zarejestruje ją w optymistycznym wariancie do połowy sierpnia, to realnie ta szczepionka pojawi się w magazynach w drugiej połowie września.

25.07.2024

Więcej rehabilitacji w poradni niż w domu pacjenta – NFZ zapowiada zmiany

Pacjent Zawody medyczne

Przybywa pacjentów czekających w kolejce do rehabilitacji w poradniach. Dlatego NFZ proponuje, aby maksymalnie 20 proc. czasu pracy personelu w fizjoterapii ambulatoryjnej było realizowane w domu, a pozostałe 80 proc. w poradni. Chce w ten sposób usprawnić dostęp do rehabilitacji ambulatoryjnej. Samorząd fizjoterapeutów uważa natomiast, że ograniczy to dostęp do fizjoterapii domowej i może prowadzić do zwolnień fizjoterapeutów. Trwają rozmowy i konsultacje zarządzenia prezesa NFZ.

25.07.2024

NRL: Burza wokół ograniczenia dostępu do opioidów może uderzyć w pacjentów

Pacjent

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podziela pogląd towarzystw naukowych, że niebezpieczeństw wynikających ze stosowania fentanylu w celach niemedycznych nie należy rozciągać na pacjentów, u których może być on używany pod kontrolą lekarza. Zwraca uwagę, że w tym przypadku potrzebna jest rzeczowa debata. Proponuje wsparcie w wypracowaniu przepisów, które w sposób racjonalny i kompleksowy ograniczałyby przepisywanie opioidów w celach niemedycznych.

23.07.2024

Dłuższy pilotaż w centrach zdrowia psychicznego

Pacjent Opieka zdrowotna

Resort zdrowia po raz kolejny wydłuża pilotaż w centrach zdrowia psychicznego - tym razem do 30 czerwca 2025 roku. Od 1 lipca zwiększy się także stawka ryczałtu na świadczenia udzielane po tym czasie. Centra zdrowia psychicznego zmieniają model wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi na opiekę środowiskową.

23.07.2024

Dzieci z niskorosłością bez dostępu do leczenia bez bólu

Pacjent Opieka zdrowotna

Jedyna dostępna obecnie w Polsce, finansowana przez NFZ, terapia dla dzieci z achondroplazją to bolesna i kontrowersyjna operacja rozciągania kości. Dużo skuteczniejszy jest innowacyjny lek worosytyd. W Polsce terapia nim nie jest refundowana. Choć kuracja jest droga, to równie kosztowne jest leczenie powikłań achondroplazji. Tymczasem ponad 200 dzieci z tą chorobą pozostaje bez dostępu do nowoczesnego leczenia. A czas jest kluczowy, bo lek trzeba podać do zamknięcia płytek wzrostu.

20.07.2024

Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Pacjent Farmacja

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

19.07.2024