Prawo.pl
Spółka Autostrada Wielkopolska wprowadziła zwolnienie z opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 Świecko – Konin. Zwolnienie ma zastosowanie do pojazdów wiozących pomoc humanitarną na tereny dotknięte klęską powodzi. Rozwiązanie we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury działa od środy, 25 września.
Krzysztof Koślicki
25.09.2024
Powódź
Licencje na taksówkę oraz samochody służące do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą będą dłużej ważne na terenach objętych powodzią. Taką zmianę zawiera projekt noweli ustawy powodziowej, która w środę rano, 29 września, trafiła do Sejmu.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.09.2024
Drogi Powódź
Doświadczenia rekrutacyjne - dobre lub złe - nie pozostają tajemnicą kandydatów - pokazuje badanie przeprowadzone przez Pracuj.pl. Co więcej, większość ankietowanych deklaruje, że ich doświadczenia rekrutacyjne przekładają się także na decyzje zakupowe w kontekście usług lub produktów firm, w których poszukują zatrudnienia. To jasny dowód na to, że pracodawcy powinni szczególnie dbać o jakość procesów rekrutacyjnych.
Grażyna J. Leśniak
25.09.2024
Prawo pracy Rynek pracy
W środę, 25 września 2024 roku, wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Przepisy opublikowane w Dzienniku Ustaw 24 czerwca implementują do polskiego porządku prawnego unijną dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Na ich podstawie tysiące firm i jednostek publicznych muszą przygotować kanały zgłoszeń naruszeń prawa i opracować nowe procedury.
Agnieszka Matłacz Grażyna J. Leśniak
25.09.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
W czasie klęski żywiołowej Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe może, na wniosek wojewody i po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra właściwego do spraw środowiska, m.in. nieodpłatnie przekazać drewno do usuwania skutków powodzi - zakłada projekt specustawy powodziowej, którą we wtorek przyjął rząd.
Robert Horbaczewski
25.09.2024
Środowisko Administracja publiczna Powódź
W przypadku prowadzenia komunikacji drogą elektroniczną (poczta e-mail), administrator jest zobowiązany do realizacji obowiązku informacyjnego, ponieważ jego pracownicy komunikując się z przyporządkowanych im skrzynek poczty elektronicznej pozyskują dane osobowe nadawców lub odbiorców korespondencji e-mail. Zazwyczaj administratorzy korzystają z informowania warstwowego – wyjaśnia ekspert z programu LEX Ochrona Danych Osobowych.
Joanna Łukaszyk
25.09.2024
Prawo pracy RODO

Pracodawca sprawdzi ważność orzeczenia o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Prawo pracy Niepełnosprawność
Pracodawca będzie mógł w elektronicznym systemie sprawdzić, czy jego pracownik ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności i czy może dalej pobierać dofinansowanie do jego zatrudnienia z PFRON. To jedna ze zmian zaplanowana przez resort rodziny w kolejnej, w krótkim czasie, nowelizacji ustawy o rehabilitacji. Natomiast zespoły orzecznicze będą miały trzy miesiące na wydanie orzeczenia, a nie jak dotychczas - miesiąc.
Beata Dązbłaż
25.09.2024
Samorząd terytorialny Prawo pracy Niepełnosprawność
Zniszczenie lokalu czy budynku przez powódź jest sytuacją nadzwyczajną i niezależną od stron umowy najmu. Jeśli doszło do zniszczenia budynku na skutek uderzenia fali powodziowej, to przestał on istnieć, a umowa wygasła. Z kolei w budynku wyłączonym przez nadzór budowlany nie można mieszkać. Najemca nie ma zatem możliwości korzystania z lokalu. Ma prawo więc domagać się obniżenia czynszu czy nawet wypowiedzieć umowę.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.09.2024
Prawo cywilne Nieruchomości Powódź

Rząd ze wsparciem dla kredytobiorców z terenów powodziowych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Powódź
Spłata przez państwo przez rok rat kredytów hipotecznych dla powodzian, a także wprowadzenie prawa pierwokupu lokali mieszkalnych na rzecz gminy objętej skutkami powodzi, podwyższona premia remontowa z 25 do 50 lub 60 proc. oraz zasiłek 1 tys. zł na pokrycie kosztów zużycia energii - to rozwiązania przyjęte przez rząd w projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.09.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Powódź

Będzie zasiłek losowy, dodatkowe zasiłki opiekuńcze i udogodnienia pracownicze

Środowisko Szkoła i uczeń Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Kredyty Powódź
Zasiłek losowy przeznaczony na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów, dodatkowe zasiłki opiekuńcze, a także udogodnienia pracownicze - to tylko niektóre rozwiązania, jakie przyjął rząd w spec-ustawie. Projekt przepisów zostanie poddany sejmowej debacie w czwartek, 26 września.
Grażyna J. Leśniak
24.09.2024
Środowisko Szkoła i uczeń Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Kredyty Powódź
W środę, 25 września, odbędzie się posiedzenie Komitetu Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy Unii Europejskiej (COREPER), podczas którego głosowana będzie propozycja odebrania wilkom ścisłej ochrony. To prosta droga do wprowadzenia w całej Europie odstrzałów redukcyjnych - uważają ekolodzy. Stanowiłoby to realne zagrożenie dla przyszłości tego gatunku w całej Europie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.09.2024
Środowisko
Dziś za pomocą aplikacji mObywatel można uzyskać dane o pojeździe z centralnej ewidencji pojazdów na podstawie dwóch parametrów, tzn. numeru VIN i daty pierwszej rejestracji. Resort chce zmienić przepisy i wprowadzić trzeci parametr - numer rejestracyjny pojazdu.
Robert Horbaczewski
24.09.2024
Administracja publiczna
Samo ubezpieczenie mienia firmy to za mało, by zrekompensować przedsiębiorcom szkody wynikające z powodzi, gdyż wielu z nich przez dłuższy czas nie będzie zarabiać. Pomoc państwa to jedno, ale w najlepszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy zadbali o polisę od utraty zysku, gdyż pieniądze z ubezpieczenia pomogą im szybciej stanąć na nogi.
Regina Skibińska
24.09.2024
Ubezpieczenia Powódź
Obowiązujące przepisy nie określają konkretnych wymagań dotyczących sposobu dostosowania stanowisk pracy do poszczególnych rodzajów niepełnosprawności – potwierdza Główny Inspektorat Pracy. I radzi, by w tego rodzaju kwestiach pracodawcy konsultowali się ze służbą medycyny pracy. Zdaniem prawników, pracodawcy, zatrudniając osobę z depresją, powinni mieć świadomość tego, kogo zatrudniają. Nie mogą od takiej osoby wymagać, że będzie pracowała tak jak inni.
Grażyna J. Leśniak
24.09.2024
Prawo pracy BHP

Brakuje kart parkingowych, ministerstwo deklaruje dodruk

Samorząd terytorialny Niepełnosprawność
Karty parkingowe dla osób z niepełnosprawnością, których data ważności mija 30 września, przedłużą się z mocy prawa do 31 marca 2025 r. Wszystkie pozostałe karty, których ważność kończy się 1 października i później utracą ważność dokładnie w dniu, który określony jest w karcie. Te osoby muszą ponownie złożyć wniosek o nową kartę. Tymczasem zespołom orzeczniczym brakuje blankietów kart i już wstrzymują ich wydawanie. Jak informuje nas resort rodziny, dodruk blankietów rozpocznie się w październiku.
Beata Dązbłaż
24.09.2024
Samorząd terytorialny Niepełnosprawność
Raport o sytuacji powodziowej oraz projekt, który ma znowelizować ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem jej skutków. Tym ma się zająć rząd na wtorkowym posiedzeniu. Kolejne zmiany ustawowe związane z odbudową po klęsce mają zostać przedstawione później we Wrocławiu.
Robert Horbaczewski
23.09.2024
Samorząd terytorialny Powódź
Resort klimatu zapewnia, że nie będzie żadnych wysiedleń na podstawie noweli ustawy wiatrakowej. Odległość wiatraków od gospodarstw domowych wyniesie 500 m i jest to propozycja zgodna z raportem naukowców z Komitetu PAN z listopada 2022. Nie będzie można stawiać wiatraków w obszarach Natura 2000.
Ret
23.09.2024
Nieruchomości Energetyka
Aktywnie w domu to jedno z trzech świadczeń, jakie będą wypłacane w ramach programu Aktywny Rodzic. To wsparcie przeznaczone dla rodziców, którzy chcą sami opiekować się dzieckiem i nie planują podjęcia pracy - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Program zacznie obowiązywać od 1 października 2024 roku.
Grażyna J. Leśniak
23.09.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy
O klauzuli bestsellerowej zrobiło się głośno kilka lat temu, gdy media obiegły informacje o konflikcie między Andrzejem Sapkowskim a spółką CD Projekt. Pisarz, który przeniósł na studio prawa autorskie do eksploatacji uniwersum „Wiedźmina” za stosunkowo niewielką kwotę, domagał się dodatkowego wynagrodzenia, powołując się na ogromne zyski osiągane przez studio. Nowelizacja dostosowuje klauzulę bestsellerową do wymogów unijnych, ale nie rozwiązuje problemów związanych z jej praktycznym stosowaniem, w szczególności w odniesieniu do kwestii dowodowych i proceduralnych.
Wiktoria Matysik
23.09.2024
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie popełnienia przez niego w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku. Pod warunkiem jednak, że przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem. Natomiast samo podejrzenie jego popełnienia nie może stanowić samoistnej podstawy do zwolnienia dyscyplinarnego.
Dorian Lesner
23.09.2024
Prawo pracy
Warto przeanalizować w Polsce wiedzę lekarzy na temat leczenia żywieniowego oraz przeprowadzić analizę wykorzystania takiego leczenia w szpitalach - uważa prof. Sylwia Małgorzewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed). Studenci tej uczelni, po podpisaniu porozumienia z Fundacją Nutricia, będą mieli rozszerzone zajęcia z zakresu leczenia żywieniowego.
Grażyna J. Leśniak
22.09.2024
Pacjent Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna

Stan klęski żywiołowej w kolejnym powiecie i gminach

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Powódź
Rząd rozszerzył stan klęski żywiołowej na powiat zgorzelecki i cztery gminy w województwie dolnośląskim oraz dwie gminy i dwa miasta w województwie lubuskim. Po południu w sobotę najpierw do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisana została zapowiedź wydania rozporządzenia w tej sprawie, a chwilę potem rozporządzenie opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw.
Grażyna J. Leśniak
21.09.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Powódź
Ministerstwo Sprawiedliwości będzie analizować wprowadzenie do katalogu przestępstw zabójstwa drogowego. To pokłosie tragicznego wypadku, do którego doszło na Trasie łazienkowskiej. Resort rozważa również stworzenie systemu identyfikacji na drogach osób z orzeczonymi zakazami prowadzenia pojazdów oraz przepadek pojazdu kierowanego przez osobę posiadającą zakaz jego prowadzenia.
Patrycja Rojek-Socha
21.09.2024
Prawo karne
Na wsiach i w małych miejscowościach listonosze pozostawiają listy z ZUS w bramach posesji, przez co wiele osób nie otrzymuje decyzji Zakładu na czas, a to z kolei uniemożliwia odwołanie się w ustawowych terminach – alarmuje poseł Anna Schmidt. I postuluje, by ZUS doręczał pisma listami poleconymi, a nie zwykłymi. MRPiPS twierdzi, że zapewnienie niezawodności doręczania korespondencji należy do odpowiedzialności operatora pocztowego. I przypomina, że w razie sporu, to ZUS musi dowieść, że skutecznie doręczył przesyłkę.
Grażyna J. Leśniak
21.09.2024
Ubezpieczenia społeczne
W ostatnich latach w Polsce więcej osób kupuje dom lub mieszkanie, z góry zakładając krótszy okres zamieszkiwania w nim, albo wskutek zmiany miejsca pracy lub zmiany preferencji podejmują decyzję o sprzedaży. Wpływ na to ma również popularność tzw. flipowania, a więc zakupu nieruchomości przez inwestora, zwiększanie jej wartości poprzez remont i wykończenie, a następnie sprzedaż z zyskiem. W tym kontekście warto zadać sobie pytanie, czy sprzedający może dokonać cesji uprawnień z tytułu rękojmi za wady nieruchomości na nabywcę - zastanawia się dr Małgorzata Szymańska-Pałamarz.
Małgorzata Szymańska-Pałamarz
21.09.2024
Nieruchomości
Kierowcy, którzy mają autocasco, które obejmuje ryzyko powodzi, mogą liczyć na odszkodowanie od ubezpieczyciela za zniszczenie czy uszkodzenie pojazdu przez żywioł, ale nie powinni doprowadzać do zwiększenia uszkodzeń auta, czyli np. uruchamiać samochodu po zalaniu.
Regina Skibińska
21.09.2024
Ubezpieczenia Powódź
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił już 32 skargi kasacyjne złożone przez Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawach kierowców, którym unieważniono prawo jazdy. - Nie można naprawić wad postępowania poprzez wezwanie strony skarżącej do złożenia prawidłowego zaświadczenia o odbyciu kursu - orzekł sąd. Zdaniem rzecznika przepisy ustawy, pozwalające na unieważnienie zdanego egzaminu na prawo jazdy i to po wielu latach, są niekonstytucyjne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.09.2024
Administracja publiczna
Nawet jeśli powódź zniszczyła dom, to kredyt hipoteczny trzeba nadal spłacać. Rząd oraz Związek Banków Polskich zapowiadają rozwiązania, które pomogą powodzianom, jednak nie pozbawią ich zadłużenia. Przydatne może być ubezpieczenie nieruchomości, o ile wysokość kwoty do spłaty nie przekracza wartości domu.
Regina Skibińska
21.09.2024
Banki Kredyty Powódź
Stołeczny sąd uznał za przestępstwo sugerowanie, że Hanna Gronkiewicz-Waltz przywłaszczyła sobie pieniądze z publicznej zbiórki Jerzego Owsiaka. Sędziowie już nie raz musieli tłumaczyć satyrykom, że ich twórczość - choć niekiedy może być dosadna, też ma pewne granice, nawet gdy obiektami krytyki są politycy bądź celebryci.
Michał Kosiarski
21.09.2024
Prawo cywilne Nowe technologie

Na obszarze klęski żywiołowej mniej czasu na wywiad środowiskowy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Powódź
Od 20 września w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej pracownik socjalny ma przeprowadzić wywiad niezwłocznie, nie później niż ciągu 2 dni roboczych od dnia powzięcia wiadomości o potrzebie przyznania świadczenia – wskazuje nowelizacja rozporządzenia w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego opublikowana 19 września.
Robert Horbaczewski
20.09.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Powódź