Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (nr UD138). Za jego przygotowanie odpowiada Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Konieczność pilnej zmiany przepisów ustawowych wynika z powodzi, jaka dotknęła we wrześniu 2024 r. południowe tereny kraju i spowodowała ogromne straty w mieniu prywatnym i publicznym. Mają one na celu wsparcie zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców, którzy ucierpieli w wyniku powodzi.
Obowiązująca ustawa z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi określa różne formy pomocy dla osób, które zostały poszkodowane w wyniku działania żywiołu, jednak ogrom strat wymaga podjęcia dodatkowych działań wspierających osoby poszkodowane – napisali projektodawcy, informując o przyczynach i potrzebie rozwiązań planowanych w projekcie.

Czytaj również: Powódź usprawiedliwia nieobecność w pracy>>

 

 

Planowane rozwiązania

Autorzy projektu zaproponowali uzupełnienie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi o szereg rozwiązań polegających między innymi na możliwości przyznania nowej formy wsparcia finansowego w postaci zasiłku losowego przeznaczonego na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów, dodatkowych zasiłków opiekuńczych, udogodnień pracowniczych, wsparcia kredytobiorców, skrócenia i uproszczenia procedur dla gmin jako inwestora w gospodarce wodnej, skrócenie procedur w sprawie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach związanych z przeciwdziałaniem skutkom powodzi czy związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.
- Katalog proponowanych rozwiązań uzupełniają zmiany w kilkudziesięciu ustawach m.in. w: ustawie o systemie oświaty, ustawie o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, ustawie o zarządzaniu kryzysowym, ustawie o grach hazardowych, ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, ustawie o Instytucie Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, ustawie o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego Spółce Akcyjnej, ustawie o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli - czytamy.

Rada Ministrów ma przyjąć projekt w III kwartale 2024 r.

Czytaj w LEX: Powódź - z jakich uprawnień mogą skorzystać pracownicy i pracodawcy >