Chodziło o to, że około 200 szkolących się przyszłych kierowców przedstawiło zaświadczenia o odbyciu kursów w ośrodku szkolenia kierowców. Po czym okazało się, że szkolenie było fikcyjne. Wynikało to z wyroków Sądu Rejonowego w M. Kandydaci na kierowców nie odbyli wymaganych zajęć części teoretycznej przeprowadzonych w formie wykładów i ćwiczeń w zakresie podstaw kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym, w zakresie obowiązków i praw kierującego pojazdem, a także nie ukończyli egzaminu teoretycznego. W zaświadczeniu o ukończeniu kursanci potwierdzili więc nieprawdę co do odbytych zajęć teoretycznych. Weryfikacja dokumentów wypadła negatywnie, więc należało odmówić stronie wydania prawa jazdy kategorii B. Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyniku wznowienia postępowania oddalił skargi.
Zobacz w LEX: Wniosek o wydanie z archiwum oryginału prawa jazdy osoby zmarłej; III SA/Lu 165/23 >
Kasacje rzecznika: Zaufanie do państwa
Rzecznik wniósł 47 skargi kasacyjne lub przystąpił do postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym ze skarg kasacyjnych kierowców.
- To, czy strona nabyła prawo jazdy słusznie, czy niesłusznie, pozostaje bez znaczenia z punktu widzenia ochrony jej zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, wobec niekwestionowanego faktu, że pierwotnym źródłem zaistniałego w łącznie kilkuset powiązanych sprawach problemu jest zachowanie podmiotu prowadzącego szkołę nauki jazdy, którego działalność jest przez państwo reglamentowana i powinna podlegać stałej kontroli ze strony jego organów. Zaś przerzucenie całości odpowiedzialności na obywatela jest nie do pogodzenia z zasadą zaufania do państwa – uważa rzecznik.
Argumentacja ta nie przekonała jednak NSA. Kolejnymi wyrokami z 6 i 13 sierpnia 2024 r. oddalił dalsze 29 skarg kasacyjnych RPO.
W uzasadnieniach wyroków NSA wskazał, że decyzja ostateczna została wydana w postępowaniu administracyjnym skutecznie zainicjowanym wnioskiem strony skarżącej, o którym jest mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami. Wada zaś tego postępowania administracyjnego dotyczyła braku znajomości stanu faktycznego przez organ prowadzący postępowanie, co spowodowało wydanie praw jazdy w oparciu o sfałszowane dowody.
Znajduje to swoje potwierdzenie w wyroku Sądu Rejonowego (sygn. akt II K 384/18). Wadami postępowania administracyjnego zakończonego wydaniem decyzji ostatecznej nie były więc braki formalne wniosku (art. 64 par. 2 k.p.a.) ani też braki w dokumentacji.
Zdaniem NSA oczekiwanie rzecznika, aby sanować wady postępowania poprzez wezwanie strony skarżącej w toku prowadzonego postępowania wznowieniowego do złożenia prawidłowego zaświadczenia - nie może być uznane za usprawiedliwione.
Wyroki NSA z 6 sierpnia 2024 r., sygn. akt II GSK 2108/23, II GSK 1905/23, II GSK 2106, II GSK 2007/23
Zobacz w LEX: Aktualizacja prawa jazdy, a możliwość zmiany danych w dokumencie; III SA/Kr 1356/22 >
Cena promocyjna: 239.2 zł
Cena regularna: 299 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 269.09 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.