Na skutek skargi Brandona J. Marszałek Województwa wszczął z urzędu postępowanie w sprawie unieważnienia części praktycznej egzaminu na prawo jazdy kategorii B, a następnie wydał w tej sprawie decyzję odmowną.

Mężczyzna odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i w trakcie postępowania zażądał przesłania mu kopii płyty DVD zawierającej nagranie z egzaminu praktycznego na prawo jazdy.

Wyjaśnił, że chciałby zlecić ekspertyzę biegłemu z zakresu ruchu drogowego, którą zamierza wykorzystać na kolejnych etapach postępowania administracyjnego. Organ odmówił, gdyż jego zdaniem, skarżący nie wykazał ważnego interesu w pozyskaniu odpisu dokumentu (materiału zapisanego na nośniku danych) z akt sprawy. Dodał, że zapis z nagrania egzaminu praktycznego jest szczególnego rodzaju dowodem, do którego dostęp ma ograniczony krąg osób. Sprawa trafiła do sądu administracyjnego.

 

Czy wiesz, że użytkownicy zalogowani do Moje Prawo.pl korzystają z dodatkowych newsów prawnych tylko dla nich?

Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl i zyskaj unikalne funkcjonalności >>>

Kopia płyty DVD jak odpis dokumentu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uwzględnił skargę i nakazał sporządzenie kopii płyty DVD dla skarżącego albo umożliwienie mu takiej czynności.

Sąd wyjaśnił, że nagranie z przebiegu egzaminu praktycznego jest w tej sprawie dowodem w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, a co za tym idzie podlega przepisom tego kodeksu, także jeżeli chodzi o kwestie związane z jego udostępnieniem. Strona ma natomiast prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów (art. 73 par. 1 k.p.a.), chyba, że byłyby one opatrzone klauzulą tajności albo organ administracji publicznej wyłączyłby dostęp do nich ze względu na ważny interes państwowy, co w tej sprawie nie miało miejsca.

Przepis art. 74 par. 1 k.p.a. określający wyjątki od zasady udostępniania akt stronom postępowania nie może być natomiast interpretowany w sposób rozszerzający. Jak zauważył sąd, art. 73 par. 1 k.p.a., nie odnosi się do nowoczesnych nośników informacji, na których mogą być utrwalone dowody w postępowaniu administracyjnym (jak np. płyty CD, DVD), to jednak pod pojęciem "notatek, kopii i odpisów" zawartych w tym przepisie należy także rozumieć wykonanie przez stronę kopii takiego właśnie nośnika czy też wydania jej z akt kopii takiego zapisu o ile jest to uzasadnione jej ważnym interesem. A na taki powołał się skarżący, który chciał zlecić przygotowanie na potrzeby postępowania prywatnej opinii biegłego. Nie było natomiast w kompetencji organu oceniać, czy jej złożenie będzie miało i jaki wpływ na wynik toczącego się postępowania głównego.

Można przeglądać, odtwarzać i żądać kopii

Przeszkody w udostępnieniu płyty z nagraniem egzaminu sąd nie dostrzegł w przepisach ustawy o kierujących pojazdami i wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych. Z ich treści wynika, że zarejestrowany przebieg części praktycznej egzaminu państwowego (obraz i dźwięk) przechowuje się w ośrodku egzaminowania na odpowiednich informatycznych nośnikach danych, w pomieszczeniu zabezpieczonym przed dostępem osób nieupoważnionych. Wprawdzie w przepisach rozporządzenia z 28 czerwca 2019 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, jest mowa wyłącznie o prawie określonych podmiotów (w tym zdającego) do przeglądania i odtwarzania nagrania, to jednak zdaniem sądu, zważywszy na fakt rangi tych przepisów, należy dać pierwszeństwo, prawom zagwarantowanym stronie w Konstytucji oraz kodeksie postępowania administracyjnego.

Wyrok WSA w Bydgoszczy z 24 października 2023 r., sygn. akt II SA/Bd 415/23

 

Nowość
Prawo o ruchu drogowym. Komentarz
-50%

Cena promocyjna: 115 zł

|

Cena regularna: 230 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 230 zł