Zgodnie z projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz innych ustaw, w czasie klęski żywiołowej Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe może, na wniosek wojewody i po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra właściwego do spraw środowiska może udzielać świadczeń rzeczowych polegających na:
- użyczeniu posiadanych rzeczy ruchomych,
- nieodpłatnym przekazaniu drewna
– w zakresie, w jakim jest to niezbędne do usuwania skutków powodzi.
Przepisy określają, że Lasy Państwowe niezwłocznie przekazują wojewodzie na jego żądanie informację o ilości drewna możliwego do przekazania na potrzeby usuwania skutków powodzi. We wniosku wojewoda ma wskazać:
- a) rzeczy ruchomych podlegających użyczeniu,
- b) ilości drewna podlegającego nieodpłatnemu przekazaniu,
- c) podmioty, którym odpowiednio rzeczy ruchome zostaną użyczone albo drewno nieodpłatnie przekazane;
a także uzasadnić wniosek.
Przepisy projektowanej ustawy zakładają także, że PGL Lasy Państwowe może odmówić udzielenia świadczeń rzeczowych m.in. w przypadku, jeżeli rzeczy ruchome wskazane we wniosku wojewody są niezbędne do prowadzenia gospodarki leśnej.
Więcej informacji dotyczących powodzi znajdziesz: Prawo na czas powodzi
Szkolenie online: „Powódź 2024” – procedury i zasady udzielania pomocy w stanie klęski żywiołowej >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.