Miejskie i powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności (MZON i PZON) szacują potrzeby i raz w roku składają zamówienie na blankiety kart parkingowych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Są one drukowane centralnie na zamówienie resortu. Warunki dystrybucji blankietów kart parkingowych zostały określone w rozporządzeniu z 24 czerwca 2014 r. Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości opłaty za wydanie karty parkingowej oraz warunków dystrybucji blankietów kart parkingowych. 

Przedłużą się karty parkingowe ważne do 30 września

Trzeba pamiętać, że od 3 sierpnia nowe przepisy ustawy z 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wydłużają ważność orzeczeń o niepełnosprawności, ale i kart parkingowych. Jednak tylko te karty parkingowe przedłużą się automatycznie do 31 marca 2025 roku, których termin ważności określony jest na datę do 30 września. W tej sytuacji teraz nie trzeba składać nowego wniosku o kartę. Jednak wszystkie karty, których ważność upływa 1 października i później, tracą ważność dokładnie w tej dacie, która zapisana jest w dokumencie – te, nie przedłużają się już automatycznie i trzeba złożyć wniosek o nową kartę parkingową. Tyle, że można nie otrzymać karty, bo zespołom orzeczniczym brakuje blankietów, których nie otrzymali z resortu rodziny.

Ministerstwo przyznaje w odpowiedzi udzielonej Prawo.pl, że w kilkunastu zespołach blankietów kart brakuje lub się kończą. Na razie otrzymali lub jeszcze otrzymają blankiety z zespołów, które jeszcze je mają. Tymczasem druk nowych blankietów rozpocznie się najwcześniej po połowie października. Dziś mija termin składania ofert w przetargu ogłoszonym przez MRPiPS.

- Do połowy października powinniśmy podpisać umowę z wykonawcą i rozpocząć druk nowych blankietów w liczbie niemal 400 tys. sztuk. Blankiety zostaną dostarczone do powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności zgodnie ze złożonymi zapotrzebowaniami po zakończeniu procedury przetargowej i podpisaniu umowy z wykonawcą – odpowiada nam resort rodziny.
Zaznacza także, że to już drugi dodruk kart w tym roku. - 15 marca 2024 r. została podpisana z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. umowa na produkcję i dystrybucję ponad 160 000 sztuk blankietów kart parkingowych – informuje biuro prasowe MRPiPS. Ich dystrybucja do zespołów zakończyła się pod koniec kwietnia. Większe zainteresowanie wydaniem karty parkingowej, resort uzasadnia wejściem w życie przepisów o świadczeniu wspierającym.

Przeczytaj także: PFRON: Dwie daty utraty ważności przedłużanych orzeczeń o niepełnosprawności

 

Niektóre zespoły kart parkingowych na razie nie wydają

PZON w Poznaniu obecnie już nie może wydawać kart parkingowych, bo już od miesiąca nie ma blankietów. - Pożyczyliśmy 110 blankietów z innego zespołu i do kiedy one były, wydawaliśmy je – mówi Marzenna Perkowska, przewodnicząca poznańskiego PZON. Dodaje, że PZON wywiesił odpowiedni komunikat i na bieżąco informuje wnioskujących o sytuacji. A tych jest bardzo dużo, zaledwie w ciągu 3 dni wpłynęło ponad 70 wniosków o wydanie karty parkingowej. Duże zainteresowanie wydawaniem kart potwierdza także Małgorzata Rajczyk, przewodnicząca PZON w Opolu. Tam blankiety jeszcze są, ale w związku z ogromnym zainteresowaniem, też skończą się niedługo. Kart nie wydaje także MZON w Białymstoku, jak informuje Radio Białystok. Z tego samego powodu – brak blankietów. W zeszłym roku o tej samej porze również pisaliśmy o podobnej sytuacji.

Zobacz także w LEX: Wniosek o wydanie karty parkingowej

 

Brak informacji z BON o nienowym problemie

Przewodniczący zespołów nie otrzymują z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami (BON) żadnych informacji, pomimo że wielokrotnie zwracali się z licznymi pytaniami na ten temat. Do jednego zespołu wpłynęła odpowiedź od pracownika BON, że Biuro będzie na bieżąco zaspokajać potrzeby zespołów. Tyle tylko, że o bieżącym zaspokojeniu potrzeb nie ma już mowy, jest za późno. Bernadeta Skóbel, radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich (ZPP) zwraca uwagę, że problem z terminowym zaopatrzeniem zespołów orzeczniczych w blankiety kart nie jest nowy i nawraca w ostatnich latach, szczególnie w dużych miastach, gdzie jest większe zapotrzebowanie na karty parkingowe. Podkreśla także, że faktycznie jest problem komunikacyjny z BON.

- Niestety od kilku lat obserwujemy marazm w działaniu Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, jeżeli chodzi o bieżące rozwiazywanie problemów. Z doświadczenia w pracy Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego mogę powiedzieć, że rozmowy z pracownikami Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych są trudne – mówi Bernadeta Skóbel. Dodaje, że wręcz można odnieść wrażenie irytacji po drugiej stronie, że samorządy zgłaszają jakieś problemy. - Raczej mamy do czynienia z gaszeniem pożarów, tak jak było w przypadku przedłużania ważności orzeczeń niż otwartością na propozycje, jak system usprawnić – dodaje mecenas Skóbel.

 

Karta parkingowa z datą wsteczną – prawo na to pozwala

Tymczasem zdarzają się kuriozalne sytuacje, związane z nowymi terminami przedłużania ważności orzeczeń i kart parkingowych. – Sytuacja z wczoraj dotyczy pana, któremu skończyło się orzeczenie o niepełnosprawności z końcem lipca. Miał w nim zakreślone prawo do korzystania z karty parkingowej, ale nie skorzystał dotąd z niego i jej nie wyrobił. Złożył wczoraj wniosek o nowe orzeczenie, co oznacza, że stare orzeczenie z automatu wydłuży się do 31 marca przyszłego roku. Równocześnie złożył wniosek o wydanie karty parkingowej na mocy starego, ale przedłużonego orzeczenia i ją otrzymał. Będzie z niej mógł korzystać do 31 marca 2025 r. – wskazuje jeden z przewodniczących PZON. Nawet jeśli ten klient otrzyma wcześniej nowe orzeczenie o niepełnosprawności, przed 31 marca przyszłego roku, to z karty będzie mógł korzystać do 31 marca 2025 r.

Przeczytaj także: Przedłużone orzeczenie o niepełnosprawności, ale bez prawa do świadczeń

Dla kogo karta parkingowa

Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na „kopertach”. Jest wydawana na osobę (nie na samochód) lub placówkę. Zgodnie z ustawą z 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw imienną kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez MZON lub PZON.

Kartę parkingową może otrzymać:

  • osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
  • osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (niepełnosprawność narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna) lub 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia – uprawnienie to przysługuje im od 1.04.2020) na podstawie ustawy covidowej z 31 marca 2020 r.,
  • osoba do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się
  • placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

W orzeczeniu o niepełnosprawności w pkt. 9 musi być zaznaczona przesłanka określona w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym o wskazaniu do wydania karty parkingowej. Osoba prywatna otrzymuje kartę parkingową na czas ważności orzeczenia, ale nie dłużej niż na 5 lat. Placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się może otrzymać kartę parkingową na 3 lata pod warunkiem, że samochód jest własnością placówki. Kartę parkingową wydaje przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Jej wyrobienie kosztuje obecnie 21 zł na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 24 czerwca 2014 r.

Czytaj w LEX: Kodeks wykroczeń. Komentarz aktualizowany

 

Cena promocyjna: 144 zł

|

Cena regularna: 144 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 144 zł