Miejskie i powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności (MZON i PZON) raz w roku składają zamówienie na blankiety kart parkingowych w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). Są one drukowane centralnie na zamówienie resortu. Dlatego raz w roku przewodniczący zespołów muszą oszacować, ile blankietów będzie im potrzebnych na następny rok, czyli ile wydadzą kart parkingowych w tym czasie. Warunki dystrybucji blankietów kart parkingowych zostały określone w rozporządzeniu z 24 czerwca 2014 r. Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości opłaty za wydanie karty parkingowej oraz warunków dystrybucji blankietów kart parkingowych.
Chcesz zapisać ten artykuł i wrócić do niego w przyszłości? Skorzystaj z nowych możliwości na Moje Prawo.pl
Mniej blankietów kart parkingowych niż w zamówieniu
- W tym roku wystąpiliśmy z wnioskiem o blankiety 10 lutego, otrzymaliśmy je w czerwcu, ale w bardzo okrojonym zakresie. Dla placówek zamówiliśmy 50 blankietów, otrzymaliśmy 10, czyli 20 procent zapotrzebowania. Dla osób indywidualnych wystąpiliśmy o 800 blankietów, dostaliśmy połowę – mówi Małgorzata Rajczyk, przewodnicząca PZON w Opolu. Szacuje, że blankietów kart wystarczy jej być może do końca tego roku, a powinno wystarczyć ich do czerwca 2024 r. Teraz zespoły muszą wysłać informację do resortu rodziny o zapotrzebowaniu na blankiety na przyszły rok. To nie jest proste, m.in. dlatego, że karta parkingowa jest wydawana na 5 lat, i nie wiadomo, ile osób mających orzeczenie wydane na stałe, ponownie o nią zawnioskuje.
Tymczasem MRiPS nie zauważa tego problemu. – Należy podkreślić, że aktualnie nie występują braki w dostarczaniu blankietów kart parkingowych. Dystrybucja kart parkingowych odbywa się na bieżąco – odpowiada serwisowi Prawo.pl resort.
Zespoły radzą sobie jak mogą, m.in. pożyczają sobie blankiety, jeśli gdzieś ich zabraknie, a ktoś jeszcze je posiada. – Faktem jest, że ministerstwo ogranicza nam liczbę blankietów, na razie nam starcza, ale już mieliśmy takie sytuacje, że pożyczaliśmy od innych zespołów, bo po prostu nam ich zabrakło – mówi Marzenna Perkowska, przewodnicząca PZON w Poznaniu. Poznański PZON zamówił 3,5 tys. blankietów, otrzymał ich niedawno 2,7 tys. Przewodnicząca zauważa, że obecnie jest znaczny wzrost wydawanych orzeczeń z powodów neurologicznych, najczęściej są to także osoby uprawnione do karty parkingowej. – Na pewno także więcej orzeka się w sprawach osób starszych. Trudno powiedzieć, co jest tego przyczyną, być może spowodowała to pandemia, ale być może osoby starają się o orzeczenie ze względu na przyszłe świadczenie wspierające. Osoby w trudnej sytuacji finansowej, z powodu wysokich cen, szukają możliwości dodatkowego wsparcia i nie ma się co im dziwić – konkluduje Marzenna Perkowska.
Gminny pojazd z niepełnosprawnymi nie postoi na niebieskiej kopercie
Na kartę parkingową trzeba poczekać
W Opolu karta parkingowa jest wydawana od ręki. – Dopóki mamy blankiety, to jest możliwe – zaznacza Małgorzata Rajczyk. W gdańskim MZON na kartę trzeba poczekać ok. 3 tygodni. W Bydgoszczy trzeba poczekać ustawowy miesiąc, choć oczywiście karta może być wydana wcześniej, jednak nie ma takiej gwarancji. Są jednak zespoły, gdzie na kartę trzeba poczekać już teraz ok. półtora miesiąca.
Jak zauważają pracownicy PZON, wciąż obowiązuje przepis wprowadzony w pandemii (zmiana rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych). Umożliwia on osobom z niepełnosprawnością złożenie wniosku o wydanie karty parkingowej bez osobistego stawiennictwa, za pośrednictwem poczty. W ten sam sposób możliwy jest odbiór karty. To może wielu uczciwym osobom z niepełnosprawnością pomóc w łatwiejszym uzyskaniu karty parkingowej, jednak może także otwierać furtkę nieuczciwym osobom, które będą się starały o kartę na mocno schorowaną osobę, leżącą, która sama w praktyce z niej nie będzie mogła skorzystać.
Sprawdź w LEX: Czy miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej a dla osoby posiadającej kartę parkingową jest jednakowe? >
Dla kogo karta parkingowa
Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na „kopertach”. Jest wydawana na osobę (nie na samochód) lub placówkę. Zgodnie z ustawą z 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw imienną kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez MZON lub PZON.
Kartę parkingową może otrzymać:
- osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
- osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (niepełnosprawność narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna) lub 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia – uprawnienie to przysługuje im od 1.04.2020) na podstawie ustawy covidowej z 31 marca 2020 r.,
- osoba do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się
- placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
W orzeczeniu o niepełnosprawności w pkt. 9 musi być zaznaczona przesłanka określona w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym o wskazaniu do wydania karty parkingowej. Osoba prywatna otrzymuje kartę parkingową na czas ważności orzeczenia, ale nie dłużej niż na 5 lat. Placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się może otrzymać kartę parkingową na 3 lata pod warunkiem, że samochód jest własnością placówki. Kartę parkingową wydaje przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Jej wyrobienie kosztuje obecnie 21 zł na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 24 czerwca 2014 r.
Przeczytaj także: MRiPS: Nie będzie powrotu do bezterminowej karty postojowej dla niepełnosprawnego
Nowe terminy ważności kart od 6 sierpnia
Od 6 sierpnia br. obowiązują przepisy ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, które ustalają terminy ważności m.in. kart parkingowych, które były przedłużane na mocy przepisów covidowych. Na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, karty parkingowe, które utraciły moc w czasie pandemii i w stanie zagrożenia epidemicznego, ale dotąd były automatycznie przedłużane, będą ważne:
- do 31 grudnia 2023 r. – jeśli ich ważność upłynęłaby do 31 grudnia 2020 r., czyli w pierwszym roku pandemii.
- do 31 marca 2024 r. – jeśli ich ważność upłynęłaby w drugim roku pandemii, czyli w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.
- do 30 września 2024 r. – jeśli ich ważność upłynęła w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 5 sierpnia 2023 r. (czyli do dnia, który poprzedzi wejście w życie tych przepisów – 6 sierpnia 2023 r.).
Natomiast karty parkingowe dla placówek (art. 24 ust. 2), których ważność była przedłużana automatycznie na podstawie tzw. ustawy covidowej, zachowają ważność do 31 marca 2024 r.
Sprawdź w LEX: Jak powinien postąpić organ nadzoru budowlanego, gdy zarządca budynku zlikwidował miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej? >
Cena promocyjna: 135.2 zł
|Cena regularna: 169 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 152.09 zł