Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów z 21 września 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego (w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisane pod nr RD132, a opublikowane w Dz.U. z 2024 r. pod poz. 1394). Rozporządzenie obowiązuje z dniem ogłoszenia, czyli od soboty, 21 września 2024 r. Od tego dnia w tytule rozporządzenia, oprócz województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, figuruje również województwo lubuskie.

- Konieczność pilnej zmiany rozporządzenia podyktowana jest dynamicznymi zmianami katastrofy naturalnej – powodzi, która dotknęła we wrześniu 2024 r. środkową część Europy, w tym południowo-zachodnią część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – czytamy w informacji o przyczynach i potrzebie rozwiązań planowanych w projekcie.

SZKOLENIE ONLINE: „Powódź 2024” – procedury i zasady udzielania pomocy w stanie klęski żywiołowej >

Czytaj również: Kiedy pogotowie przeciwpowodziowe, a kiedy alarm powodziowy>>

Rozszerzenie obszaru objętego stanem klęski żywiołowej

Zgodnie z projektem obszar obowiązywania stanu klęski żywiołowej ma zostać rozszerzony:

  • w województwie dolnośląskim o: powiat zgorzelecki, gminę miejską Oława oraz gminę wiejską Oława w powiecie oławskim, gminę Kąty Wrocławskie oraz gminę Sobótka w powiecie wrocławskim,
  • w województwie lubuskim o: gminę miejsko-wiejską Szprotawa, miasto Żagań, miasto Małomice, gminę wiejską Żagań w powiecie żagańskim.


- Konsekwencją rozszerzenia zakresu terytorialnego będzie również zmiana tytułu rozporządzenia – podkreślili autorzy projektu.

Za opracowanie rozporządzenia odpowiadał Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.