Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało komunikat dotyczący dwóch projektów ustaw:

  • o odnawianych źródłach energii (UD41),
  • o inwestycjach w elektrownie wiatrowe (UD89). 

Odnosi się w nim, do informacji, jakie pojawiły się w mediach na temat tych dwóch ustawy. Nie są one przychylne resortowi. Ministerstwo tłumaczy, że  pierwszy projekt wprowadza rozwiązania mające na celu zapewnienie zgodności prawa krajowego z prawem unijnym w zakresie pomocy publicznej, przyśpieszenie wydawania zezwoleń w obszarze OZE oraz wprowadza korzystne zmiany w systemie prosumenckim. Nie dotyczy on farm wiatrowych. W ich wypadku toczą się prace nad nowelizacją ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe (UD89). To ona wprowadza zmiany w sytuowaniu wiatraków. 

Resort klimatu zapewnia, że  nie będzie żadnych wysiedleń na podstawie noweli ustawy wiatrakowej. Odległość wiatraków od gospodarstw domowych wyniesie  500 m i jest to propozycja zgodna z raportem naukowców z Komitetu PAN z listopada 2022. Ponadto nie będzie można stawiać wiatraków w obszarach Natura 2000.

Czytaj też: Wiatraki będą bliżej domów. Ministerstwo Klimatu pracuje nad nowelą

Ministerstwo twierdzi również, że planuje szerokie konsultacje społeczne dotyczące obu tych projektów ustaw. Na żadnym etapie przygotowywania projektów nie pomija oceny zgodności z unijnym prawem. Nie ignoruje również ostrzeżeń o możliwych nadużyciach ze strony branży i wprowadzamy rozwiązania najkorzystniejsze dla Polek i Polaków.

Poseł Konfederacji Michał Wawer ocenił w poniedziałek, że minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska powinna zostać zdymisjonowana w związku z proponowanym przez resort projektem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE).

Według Michała Wawra, nowelizacja ta sprawia, że "na terenach chronionych, na terenach natura 2000, na terenach siedlisk zagrożonych gatunków zwierząt" budowanie turbin wiatrowych stanie się "o wiele, wiele prostsze".

Sprawdź w LEX: Czy odległość turbiny wiatrowej należy liczyć do granic WZ czy budynku mieszkalnego? >

Minister klimatu do dymisji? 

Natomiast podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poseł Konfederacji Michał Wawer zażądał dymisji ministra klimatu. Według niego nowelizacja ustawy wiatrakowej spowoduje, że na terenach chronionych, w tym Natura 2000, budowanie turbin wiatrowych stanie się o wiele prostsze. W wyniku bowiem proponowanych zmian budowa wiatraków, jest zawsze nadrzędnym interesem publicznym w porównaniu do ochrony środowiska naturalnego.