Prawo.pl
W związku z zapowiedziami poprawiania niektórych regulacji z tzw. wielkiej nowelizacji procedury cywilnej z 2019 r., proponowane jest nowe uregulowanie zarzutu potrącenia. Chodzi o to, by możliwe było załatwienie w jednym postępowaniu wzajemnych rozliczeń stron - ale bez możliwości wykorzystywania tej instytucji do komplikowania i wydłużania procesów.
Krzysztof Sobczak
30.07.2024
Prawo cywilne
Prezes Julia Przyłębska zarządziła publikację ośmiu orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego na stronie internetowej. Chodzi o wyroki, które nie zostały opublikowane w dzienniku urzędowym, co istotne - nie wszystkie zostały wydane w składzie z tzw. dublerami. Prawnicy są zgodni, że "zawieszenie" ich na stronie TK nie spowoduje, że formalnie obowiązują. Wątpliwości dotyczą natomiast samego ogłoszenia bo - według części z nich - sam TK i to za czasów poprzedniego prezesa, wyrażał pogląd, że wystarczy do tego sala rozpraw i zakwestionowany przepis nie może być stosowany.
Patrycja Rojek-Socha
30.07.2024
Wymiar sprawiedliwości
Serial „Reniferek" na platformie Netflix cieszy się niesłabnącą popularnością. Podkręciła ją zresztą błyskawiczna identyfikacja pierwowzoru stalkerki oraz gigantyczne powództwo Fiony Harvey, prawdziwej Marthy, wobec streamingowego giganta. Niezależnie jednak od ważnego problemu, jakim jest prawidłowa ochrona praw osób, na których oparte są filmowe produkcje, serial jest doskonałym studium stalkingu - pisze Urszula Piątkowska-Banach, adwokat.
Patrycja Rojek-Socha
30.07.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał w poniedziałek do Przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli wnioski o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posłów do Parlamentu Europejskiego: Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika – poinformowała Prokuratura Krajowa.
Grażyna J. Leśniak
29.07.2024
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Sam fakt, że rząd państwa członkowskiego postanowił zaproponować figurującego na liście rankingowej kandydata na sędziego sądu Unii Europejskiej innego niż kandydat najwyżej oceniony, nie wystarczy, aby stwierdzić, że propozycja ta może wzbudzić uzasadnione wątpliwości co do spełniania wymogów przez zaproponowanego kandydata. Natomiast komitet oceniający Unii może zwrócić się do rządu o przekazanie dodatkowych informacji lub innych materiałów, które uzna za niezbędne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.07.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji złożone w obecności notariusza w trybie art. 777 par. 4 lub 5 kodeksu postępowania cywilnego to jeden z szybszych sposobów dochodzenia roszczeń. Tego rodzaju tytuł egzekucyjny, potocznie nazywany jako „777”, pozwala uniknąć prowadzenia kosztownych i wieloletnich postępowań sądowych, przez co jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów zabezpieczenia umów np. najmu komercyjnego - pisze Milena Walczyk, prawnik w MAZE Legal.
Milena Walczyk
29.07.2024
Prawo cywilne Egzekucja
Postępowania dyscyplinarne zawodów prawniczych przedłużają się i trwają nawet dziewięć lat. A okres, w którym mija karalność przewinień, wynosi pięć lat. Nic dziwnego zatem, że Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego coraz częściej umarza postępowania, nie doprowadzając do zakończenia procedury. Tak też było i w przypadku radcy prawnego, który wyszedł poza zakres swoich obowiązków jako prawnik obsługujący spółkę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.07.2024
Prawnicy
Referendarzy jest ok. 2700, a w 2023 r. rozpoznali w sumie 67 proc. spraw, które wpłynęły do sądów powszechnych. To efekt m.in. tego, że od lat, systematycznie zwiększano im kompetencje. Ten rok jest przełomowy, bo właśnie stracili szanse na szybsze przejście do zawodu sędziego. W komisji kodyfikacyjnej trwa analiza ich pozycji w wymiarze sprawiedliwości, a oni sami domagają się m.in. poprawy swojego statusu ustrojowego i możliwości startowania w konkursie sędziowskim po określonym stażu pracy.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
29.07.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prokuratorzy nie ustają w walce o wyrównanie swoich wynagrodzeń, które od 2021 r. kształtowane były niezgodnie z Prawem o prokuraturze. Problem dostrzegł prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Wystąpił do ministra finansów o utworzenie rezerwy celowej na ten cel. Jak wskazuje, można się spodziewać w sumie ponad 8 tys. pozwów, co z kolei może wiązać się z koniecznością wypłaty - tylko w 2024 r. - ponad 140 mln zł, a w latach 2025-2027 - ok. 121 mln zł.
Patrycja Rojek-Socha
29.07.2024
Prokuratura
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zarządziła publikację ośmiu orzeczeń TK na...
Monika Sewastianowicz
27.07.2024
Półmetek wakacji zbliża się wielkimi krokami, część rodziców jeszcze planuje z dziećmi zagraniczne wypady. Tam gdzie jest konflikt między byłymi partnerami, są i wnioski do sądów o zezwolenie na wydanie dziecku paszportu. Prawnicy są zgodni, że takie kwestie powinno się uwzględniać jeszcze na etapie regulowania kontaktów z dzieckiem. A w orzecznictwie wskazywane jest, że na zagraniczny wyjazd potrzebna jest zgoda obojga rodziców posiadających pełną władzę rodzicielską.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
27.07.2024
Prawo rodzinne
Uwzględnienie wniosku o ubezwłasnowolnienie nie powoduje, że pełnomocnictwo procesowe radcy prawnego i jednocześnie kuratora udzielone przez osobę, która została ubezwłasnowolniona wygasło – orzekł Sąd Najwyższy. Jednak w tej sprawie umocowanie wygasło z chwilą zwolnienia kuratora, co nastąpiło przed wniesieniem skargi kasacyjnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.07.2024
Prawnicy
Wśród prawników popularne jest powiedzenie, że „nieznajomość prawa szkodzi”. Jeśli coś wygląda jak banał i brzmi jak banał, prawdopodobnie jest to banał. Taki, który najczęściej słyszą klienci od swojego mecenasa, gdy przychodzi im zmierzyć się z problemem prawnym, o którym nie mieli pojęcia. Lecz skoro nieznajomość prawa szkodzi, to kto odpowiada za to, że ludzie go nie znają? – zastanawia się Katarzyna Armińska-Waszczyk, radca prawny.
Katarzyna Armińska-Waszczyk
27.07.2024
Prawnicy
Obowiązkowa ocena skutków regulacji przy projektach poselskich i konsultacje społeczne przed I czytaniem oraz uzasadnienie do sejmowych poprawek, ograniczenie tzw. przyspieszonych procedur ustawodawczych, podniesienie rangi wysłuchania publicznego oraz wymagane udostępnienie projektów w systemie informacyjnym Sejmu - to zmiany Regulaminie Sejmu RP przegłosowali posłowie. Realizują jeden z kamieni milowych KPO.
Robert Horbaczewski
26.07.2024
Administracja publiczna
Krajowa Rada Sądownictwa chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność z Konstytucją rozporządzenia w sprawie funkcji oraz sposobu ustalania dodatków funkcyjnych przysługujących sędziom. Zakłada ono obniżenie z 0,8 na 0,1 mnożnika dodatku funkcyjnego dla rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, podobnie dla jego zastępców. Zarzut Rady to m.in. uniemożliwienie jej wydanie w tej sprawie opinii.
Patrycja Rojek-Socha
26.07.2024
Wymiar sprawiedliwości
Krajowa Rada Sądownictwa kieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP Prawa o ustroju sądów powszechnych. Przepisy te, dotyczące delegowania sędziów przez ministra sprawiedliwości, według KRS, oddziałują na niezależność sądów i niezawisłość sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.07.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Umowa cesji darmowego kredytu - do sądu i do TSUE

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty
Wyspecjalizowane przedsiębiorstwa skupujące wierzytelności często występują do sądów z pozwami dotyczącymi roszczeń związanych z sankcją kredytu darmowego. Jednak sądy coraz uważniej przyglądają się umowom cesji między konsumentem a taką firmą. Sprawdzają też, czy umowy same w sobie nie zawierają postanowień abuzywnych. Wątpliwości doprowadziły do skierowania pytań prejudycjalnych do TSUE w kwestii ważności i abuzywności umów cesji.
Regina Skibińska
26.07.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty
Duża nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego z 2019 roku, nazywana przez wielu praktyków „deformą”, przyczyniła się do dekompozycji, dezintegracji, wręcz destrukcji tej procedury. Dlatego potrzebne są w niej pilne zmiany, ale dobre rozwiązania trzeba zostawić, chociaż niektóre z poprawkami - mówi dr hab. Andrzej Olaś, adwokat, adiunkt w Zakładzie Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Krzysztof Sobczak
26.07.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Projekt dotyczący m.in. statusu sędziów powołanych przy udziale neo-KRS ma być gotowy jesienią. Ma pójść w kierunku nieważności takich uchwał i powrotu powołanych w ten sposób neo-sędziów na poprzednie stanowiska. Tymczasem sądy już przestają uwzględniać wyroki wydane w takim składzie. Prawnicy podkreślają, że może to się skończyć na masowych próbach unieważniania orzeczeń i odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
26.07.2024
Wymiar sprawiedliwości
Otworzył się siedmiodniowy termin, w którym można wnieść do Sądu Najwyższego protest przeciwko ważności wyborów w okręgu wyborczym nr 13 lub przeciwko wyborowi senatora. Niedopuszczalne jest wniesienie protestu wyborczego w formie innej niż pisemna, tj. przez faks, e-mail, ePUAP. Termin ten upływa 29 lipca 2024 roku. Nowym senatorem został Stanisław Pawlak, przedstawiciel Lewicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.07.2024
Samorząd terytorialny Wybory

Sprawiedliwość geograficzna, frankowicze w podobnych sprawach mają różne wyroki

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
Niby identyczny problem, ale rozstrzygnięcie inne. Mimo bogatego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego frankowicze nie mają gwarancji, że ich sprawy zostaną potraktowane tak samo w różnych rejonach Polski. To efekt nie tylko niezawisłości sędziowskiej, ale również braku precyzji w procedurze cywilnej.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.07.2024
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
W Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury trwają intensywne prace m.in. nad uregulowaniem statusu neo-sędziów. Młodzi sędziowie tuż po asesurze i asesorzy w sądach powszechnych mogą - zgodnie z zapowiedziami - spać spokojnie. Inaczej jednak wygląda sytuacja asesorów w sądach administracyjnych. W tym przypadku rozważane jest powtórzenie asesorskich konkursów.
Patrycja Rojek-Socha
25.07.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sztuczna inteligencja coraz mocniej zaznacza swoją obecność w codziennej pracy prawnika, a obszarem, w którym dla wielu kancelarii staje się niemal bezcenna, jest analiza i przeszukiwanie orzeczeń. Tym samym jest też pomocna w kontaktach i "załatwianiu" spraw klienta. Dzięki zdobywanym przy jej pomocy danym, łatwiej bowiem odpowiedzieć na ich potrzeby - wynika z raportu orzeczniczego 2024 r. "Orzecznictwo w pracy współczesnego prawnika", opracowanego przez Wolters Kluwer Polska.
Patrycja Rojek-Socha
25.07.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
O zachowaniu dwumiesięcznego terminu decyduje chwila wniesienia skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego do sądu apelacyjnego, na obszarze którego znajduje się sąd, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy, gdyby strony nie dokonały zapisu na sąd polubowny – taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.07.2024
Prawo cywilne Prawnicy
Premier Donald Tusk powołał prokuratora Jacka Bilewicza na stanowisko zastępcy Prokuratora Generalnego. Od 12 stycznia do 13 marca prok. Bilewicz pełnił obowiązki prokuratora krajowego, po odsunięciu z tego stanowiska prok. Dariusza Barskiego a następnie do 23 lipca pełnił obowiązki służbowe w Biurze Prezydialnym PK. Ponadto został powołany do składu Zespołu doradców społecznych przy Prokuratorze Generalnym do spraw przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami.
Patrycja Rojek-Socha
24.07.2024
Wymiar sprawiedliwości
Działania dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, prof. dr. hab. Piotra Girdwoynia, naruszają zasadę równości praw wynikającą z Konstytucji RP oraz dobra osobiste grupy kilku tysięcy sędziów, którzy uzyskali nominacje w trybie określonym obecnie obowiązującą ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa - twierdzi I Prezes Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.07.2024
Wymiar sprawiedliwości
Dyrektor Zakładu Karnego musi udostępnić dane o posiadanych przez więźniów konsolach do gry i sprzęcie RTV. Jednak w tym przypadku dyrektor stwierdził, że takiego rejestru nie prowadzi. I to sądowi wystarczyło, by uznać, że informacja została udzielona. Zatem organ nie pozostawał w bezczynności i według sądów obu instancji nie złamano prawa do informacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.07.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO
W dzisiejszych czasach bycie prawnikiem w dużym mieście może być bardzo wygodnym zajęciem. Minęły czasy niskich stawek, rzędu 2–3 tys. zł miesięcznie. Aplikanci, i to wcale nie w największych korporacjach, mogą zarabiać nawet po 7 czy 10 tys. miesięcznie na rękę. A młodsi prawnicy – nawet 20 tys. zł netto – mówi Arkadiusz Steć, adwokat. Odpowiada na pytania dotyczące sytuacji prawników stojących przed decyzją o założeniu własnej działalności, a także na co trzeba uważać, działając na mniejszych rynkach.
Marcin Zręda
24.07.2024
Prawnicy
Jesienią ma być gotowy projekt Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury naprawiający to, na co w wyroku w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce zwrócił uwagę Europejski Trybunał Praw Człowieka. Chodzi m.in. o kwestie skargi nadzwyczajnej. Opinie prawników w tym zakresie są dość zgodne. Ich zdaniem instytucja powinna przejść do lamusa, a ustawodawca powinien postawić i ewentualnie rozbudować lub zmienić pozostałe instrumenty - np. model skargi konstytucyjnej czy podstawy wznowienia postępowania.
Patrycja Rojek-Socha
24.07.2024
Wymiar sprawiedliwości
Polska po raz czwarty przygotowuje listę kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W październiku zajmie się nią Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy i albo wybierze sędziego, albo listę po raz kolejny odrzuci. Kandydatów jest trzech, 23 lipca prezentują swoje kompetencje w Senacie. Prawnicy już teraz podkreślają, że czas na zmiany w procedurze, ta najważniejsza to opracowanie ustawy, która ureguluje kwestie związane z wyborem.
Patrycja Rojek-Socha
23.07.2024
Wymiar sprawiedliwości