O powołaniu prok. Bilewicza poinformowano na stronie internetowej Prokuratury Krajowej. Podano, prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz jest absolwentem prawa na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Rzeszowie. Dyplom uzyskał w 1994 r. Dwa lata później zdał egzamin prokuratorski. Przez kolejne dwa lata był asesorem Prokuratury Rejonowej w Opolu, w Dziale Śledczym. W 1998 r. już jako prokurator Prokuratury Rejonowej w Opolu został delegowany do Wydziału V Śledczego Prokuratury Okręgowej w Opolu, a następnie do Wydziału VI ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Okręgowej w Opolu.

W 2001 r. został powołany na stanowisko służbowe prokuratora Prokuratury Okręgowej w Opolu. Od marca 2003 r. do października 2006 r. był na delegacji do Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK. Od 2006 r. był prokuratorem Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu, a w marcu 2008 r. został delegowany do PK. 1 kwietnia 2010 r. został prokuratorem ówczesnej Prokuratury Generalnej. Od listopada 2013 r. do marca 2016 r. pełnił również funkcję Krajowego Korespondenta Europejskiej Sieci Sądowej. Prok. Bilewicz 9 marca 2016 r. został zdegradowany przez ówczesnego prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Trafił wtedy – jak przypomniała prokuratura - o dwa szczeble niżej w strukturze prokuratury, mianowicie do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie.

Czytaj: Obrońcy nadal kwestionują powołanie prokuratorów - pytanie, czy SN pomoże >>

Batalia o prokuratora krajowego

Adam Bodnar – po objęciu pod koniec 2023 r. stanowiska szefa MS i prokuratora generalnego - powołał prok. Bilewicza do Zespołu Radców w Biurze Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego. 12 stycznia br. Bodnar w czasie spotkania z ówczesnym prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego ministra - prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych". Na mocy decyzji premiera pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego - do czasu wyłonienia następcy Barskiego w konkursie - został wówczas prok. Jacek Bilewicz. Konkurs wygrał w drugiej połowie lutego prok. Dariusz Korneluk, którego w połowie marca premier powołał na nowego prokuratora krajowego.

O to zresztą nadal trwa spór wśród prawników, a prokurator Barski utrzymuje, że luki nie było i przepis nadal obowiązuje. Część prawników podnosi też, że jeżeli faktycznie Barski nie został przywrócony prawidłowo do czynnej służby do przekłada się to też na prokuratora Jacka Bilewicza a także na prokuratora Korneluka. Barski brał bowiem udział w powołaniu do Prokuratury Krajowej Bilewicza,  a potem w efekcie konkursu wyłoniono obecnego Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka - który z kolei trafił do PK przy udziale Bilewicza. Efekt jest taki, że kwestionowane są decyzje kadrowe Barskiego, ale też - część prawników podnosi, że są wątpliwości co do decyzji prokuratora Bilewicza.

Na początku marca Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe skierował do Sądu Najwyższego zagadnienie prawne dotyczące podstawy przywrócenia ze stanu spoczynku prokuratura Barskiego. Pyta, czy przepis, na który się powołano, miał moc obowiązywania ograniczoną w czasie oraz czy sama decyzja wywołała skutki prawne - czyli czy Barski został skutecznie powołany na stanowisko prokuratora krajowego. Ale też o ważność decyzji Barskiego i w tym kontekście mianowanie asesorów prokuratorskich. Tu zresztą sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo zgodnie z przepisami asesorów w prokuraturze mianuje i zwalnia Prokurator Generalny. Barski został przez byłego Prokuratora Generalnego upoważniony do ich mianowania. Pytanie więc, czy taka decyzja, podjęta na skutek upoważnienie jest w tej sytuacji ważna czy nie.

O ważność decyzji prokuratora Barskiego, jako Prokuratora Krajowego pytaliśmy ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego prof. Adama Bodnara. - Od początku mówiłem, że wszystkie decyzje prokuratora Barskiego były i są ważne. Dla mnie to jak z instruktorem jazdy. Jeśli okaże się, że nie miał uprawnień, albo je stracił, a wcześniej szkolił przyszłych kierowców, to nie unieważnimy całych kursów. Uważam, że w taki sposób trzeba do tego podchodzić - wskazywał.

 

Co w przepisach?

Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 14 Prawa o prokuraturze prokuratora krajowego jako pierwszego zastępcę prokuratora generalnego oraz pozostałych zastępców prokuratora generalnego w liczbie nie większej niż 7 powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek prokuratora generalnego. Prokuratora krajowego oraz pozostałych zastępców prokuratora generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a odwołuje za jego pisemną zgodą.