Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę Roberta S. na bezczynność dyrektora Zakładu Karnego w sprawie udostępnienia informacji publicznej.
Ile było zgód na korzystanie z konsol
Pismem z 11 czerwca 2021 r. skarżący zwrócił się z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej w postaci statystyk, ile zgód na posiadanie konsol do gier i sprzętu RTV wydano w Zakładzie Karnym w W. od stycznia 2021 r. do dnia rozpatrzenia wniosku z podziałem na poszczególne miesiące.
Dyrektor Zakładu Karnego 25 czerwca 2021 r. udzielił odpowiedzi skarżącemu, że nie prowadzi rejestru zgód na sprzęt RTV, konsole do gier, itp.
Skarżący złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, podnosząc zarzut bezczynności organu. W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie, podając, iż dyrektor rozpoznał wniosek skarżącego i udzielił mu stosownej odpowiedzi z zachowaniem ustawowego terminu.
Nie było bezczynności
Oddalając skargę, sąd pierwszej instancji wskazał, że dyrektor Zakładu Karnego w W. jest podmiotem zobowiązanym do udostępnienia informacji publicznej. Jak również, że żądana informacja – o ile by istniała - stanowi informację publiczną.
Skoro zatem żądane statystyki stanowią informację publiczną, a wniosek został skierowany do organu, który jest podmiotem zobowiązanym do jej udzielenia, to organ ten winien udzielić takiej informacji, o ile jest w jej posiadaniu.
Zdaniem sądu w kontrolowanej sprawie, w wymaganym terminie, organ odpowiedział, że nie posiada żądanej informacji, a w odpowiedzi na skargę dodatkowo przedstawił argumenty, z których wynika, dlaczego tymi danymi nie dysponuje. W ocenie sądu argumentacja skarżonego organu jest rzeczowa, wiarygodna i przekonująca. Z treści udzielonej przez dyrektora ZK w W. odpowiedzi jednoznacznie wynika, że organ nie dysponuje żądaną przez skarżącego informacją. Treść odpowiedzi w sposób pośredni zawiera uzasadnienie tego faktu, którym jest brak rejestru zgód.
Logicznym wnioskiem w takiej sytuacji jest to, że skoro organ nie prowadzi rejestru zgód na konsole do gier, to w konsekwencji nie dysponuje informacją, ile takich zgód udzielił i to jeszcze z podziałem na poszczególne miesiące. Brak też podstaw do zarzucenia organowi, że naruszył przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej – orzekł sąd I instancji.
Skarga kasacyjna do NSA
Skargę kasacyjną wniósł skarżący. Wnioskował także o zasądzenie na jego rzecz zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej w wysokości 150 proc. opłaty przewidzianej przepisami rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 3 października 2016 r. Żądał przeprowadzenia dowodów z dokumentów. NSA odmówił.
Naczelny Sąd Administracyjny powtórzył za WSA, że w rozpoznawanej sprawie nie doszło do wydania decyzji administracyjnej, a skarżący przedmiotem skargi uczynił bezczynność w załatwieniu swojego wniosku. Przepisy ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie mogły być więc stosowane bezpośrednio przez organ, ani też pośrednio przez sąd administracyjny pierwszej instancji. Nie mogły być tym samym naruszone.
Według NSA sąd pierwszej instancji w dostateczny sposób wyjaśnił motywy podjętego rozstrzygnięcia. Polemika z ustaleniami sądu pierwszej instancji i oceną stanu faktycznego nie może sprowadzać się do zarzutu naruszenia art. 141 par. 4 p.p.s.a.
W żadnym zarzucie skarżącego ani w treści uzasadnienia nie doszło do określenia przepisów, które zostały błędnie zastosowane w miejsce przepisów niezastosowanych, a podanych w treści zarzutów – wyjaśnił sąd II instancji i skargę oddalił.
Wyrok NSA z 30 kwietnia 2024 r., sygn. akt III OSK 1011/22
Cena promocyjna: 36.5 zł
Cena regularna: 50 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 36.5 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.