Nowy obowiązek dla podatników – nadchodzi JPK_CIT

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przygotowanie się na nadejście JPK_CIT powinno obejmować nie tylko aktualizację oprogramowania księgowego, które umożliwi generowanie plików z wymaganymi znacznikami. Kluczowym elementem jest także wygenerowanie próbnego pliku oraz przeprowadzenie z jego wykorzystaniem audytu podatkowego pod kątem potencjalnych ryzyk kontroli - piszą Łukasz Kempa i Łukasz Kaza z KR Group.

13.08.2024

Konieczne uproszczenie preferencji dla inwestorów

CIT

Kwestie związane z preferencją dla podatników działających w Polskiej Strefie Inwestycji wciąż pozostają niejasne. Dodatkowo podatnikom blokowana jest możliwość uzyskania interpretacji indywidualnej. Dlatego niezbędne jest systemowe rozwiązanie tej kwestii - czy to poprzez wydanie nowej interpretacji ogólnej, czy to poprzez nowelizację przepisów – pisze Piotr Folwarczny, partner w CRIDO.

06.08.2024

Wiceminister Krok: Obsługa podatników ma być kompleksowa i efektywna

Doradca podatkowy Administracja publiczna

Przygotowujemy w systemie e-Urząd Skarbowy nową funkcjonalność, dzięki której każda osoba fizyczna będzie mogła udostępnić widok swojego konta i dostęp do niektórych funkcji księgowemu czy doradcy podatkowemu. Pozwoli to pełnomocnikowi zweryfikować poprawność rozliczeń i złożyć ewentualną korektę - mówi serwisowi Prawo.pl Małgorzata Krok, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

29.07.2024

Jak przyspieszyć przedawnienie podatku, żeby je opóźnić

Ordynacja

26 lipca w Sejmie ma być procedowany poselski projekt nowelizacji ordynacji podatkowej i kodeksu karnego skarbowego. Jego podstawowe założenie polega na tym, że obniżony ma być z pięciu do trzech lat okres przedawnienia zobowiązań podatkowych (liczony od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku). Ta zmiana nie będzie jednak dotyczyć zobowiązań, których wartość przekracza milion złotych. W tym wypadku nadal okres przedawnienia wynosić będzie pięć lat - pisze dr Łukasz Pilarczyk.

26.07.2024

Uzyskanie opinii w sprawie opodatkowania wyrównawczego nie będzie proste

Ordynacja CIT

Uzyskanie opinii w sprawie opodatkowania wyrównawczego będzie znacznie bardziej wymagającym procesem, niż uzyskanie interpretacji indywidualnej. W celu uproszczenia procedury uzyskiwania opinii i zwiększenia ich dostępności, warto rozważyć m.in. obniżenie opłaty od wniosku, skrócenie terminu na jego rozpatrzenie czy wprowadzenie możliwości powoływania się na utrwaloną praktykę interpretacyjną - piszą Krzysztof Holke i Kamil Smarzewski z KPMG w Polsce.

23.07.2024

Profesjonalizacja zawodu księgowego przy badaniu sprawozdań finansowych

Rachunkowość

Stosowanie krajowych standardów badania w praktyce prowadzi do istotnych napięć pomiędzy kierownikiem jednostki a osobą, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, czy też innymi osobami z ramienia badanej firmy a biegłym rewidentem odpowiedzialnym za badanie. W dużej mierze wynika to z braku wystarczającej wiedzy osób współpracujących z biegłym rewidentem - pisze Małgorzata Ślebzak, biegły rewident, zastępca prezesa Regionalnej Rady Polskiej Izby Biegłych Rewidentów Oddział w Poznaniu.

22.07.2024

Czy będzie rewolucja w VAT od profilaktyki?

VAT

Zmienione stanowisko szefa KAS w zakresie VAT od usług medycznych wydaje się być naprawianiem implementacji dyrektywy, bez zmian w ustawie o VAT. Można mieć obawy, czy szef KAS nie zamierza iść - w pewnym uproszczeniu – w stronę tego, że żadna usługa medyczna na rzecz osób zdrowych nie podlega zwolnieniu z VAT. Byłaby to prawdziwa rewolucja na rynku – pisze Mirosława Zugaj.

16.07.2024

Urzędy nakładają więcej sankcji za najdrobniejsze wykroczenia

Ordynacja

Od kilku tygodni da się zauważyć wzmożoną aktywność administracji skarbowej w zakresie wymierzania sankcji za najdrobniejsze wykroczenia. Płatnicy, którzy spóźnią się z przekazaniem zaliczki nawet o jeden dzień, traktowani są jako szkodnicy społeczni. Tak samo podchodzi się do płatników którzy jednokrotnie w ciągu roku podatkowego po terminie przekażą pobrany podatek - pisze Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes Biurex.

15.07.2024

Wspólne fundacje rodzinne nadal mogą być problemem

PIT Fundacja Rodzinna

Mimo zmiany interpretacji dotyczących małżeńskich fundacji rodzinnych, osoby planujące założenie takiej fundacji, powinny zachować ostrożność. Żeby wszystkie wypłaty dla fundatorów były w całości zwolnione z PIT, trzeba dotrwać w związku małżeńskim do ostatniej wypłaty ze wspólnej fundacji. Rozwód oznaczać będzie bowiem perturbacje podatkowe dla fundatorów – pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.

13.07.2024

Wkrótce nowe regulacje podatkowe: Pillar II i Dyrektywa BEFIT

CIT Podatki międzynarodowe

Wprowadzenie nowych regulacji podatkowych, takich jak Pillar II i dyrektywa BEFIT, oznacza znaczące zmiany dla polskich przedsiębiorstw, zwłaszcza tych działających w ramach międzynarodowych grup kapitałowych. Implementacja globalnego podatku minimalnego zmusi firmy do dostosowania się do nowych przepisów, co może wiązać się z dodatkowymi obowiązkami administracyjnymi i finansowymi - pisze Sławomir Buszko, partner w ID Advisory.

04.07.2024

Kwota B, czyli skomplikowane uproszczenie dla dystrybutorów

Ordynacja

W obliczu globalnych zmian w prawie podatkowym, wprowadzenie Kwoty B staje się tematem szeroko dyskutowanym wśród przedstawicieli branży dystrybucyjnej. Nowe regulacje, mające na celu standaryzację i uproszczenie procesu weryfikacji cen transferowych dla prostych dystrybutorów, zwiększenie pewności prawa oraz redukcję kosztów compliance, budzą liczne pytania o ich faktyczne konsekwencje dla przedsiębiorstw – piszą Katarzyna Darska i Barbara Popowska z KPMG w Polsce.

04.07.2024

Rewolucja w podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne

Nowa definicja budowli będzie z jednej strony dość kazuistyczna - tam gdzie zawiera wyliczenie rodzajów obiektów będących budowlami (np. mosty, oczyszczalnie ścieków, parkingi). Z drugiej strony, pozostawia sporo przestrzeni do interpretacji, gdy obejmuje definicją budowli instalacje i urządzenia stanowiące wraz z określonymi budowlami całość techniczno-użytkową - piszą Marcin Kukuła i Mikołaj Jabłoński z EY Polska.

02.07.2024

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne

VAT

Wykreślenie z rejestru VAT praktycznie uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej. Tak daleko idąca sankcja powinna zatem być stosowana z najwyższą ostrożnością. WSA zgodził się z uchwałą NSA, że przed dokonaniem wykreślenia, naczelnik urzędu skarbowego powinien zgromadzić odpowiedni materiał dowodowy, mimo że nie przeprowadza formalnego postępowania podatkowego - pisze Piotr Świstak, partner GWW Tax.

28.06.2024

Dr Keler: Reforma KKS wyzwaniem dla Komisji Kodyfikacyjnej

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Świeżo powołana Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego rozpoczęła już prace. Karniści wiążą z nimi duże nadzieje. Jednym z ważniejszych zagadnień, wymagających szybkiego podjęcia, jest głęboka zmiana kodeksu karnego skarbowego. Znaczna część zmian w k.k.s. w ostatnich latach polegała na dodaniu do niego przepisów penalizujących kolejne uchybienia - pisze dr Grzegorz Keler, adwokat, senior manager w Thedy & Partners

26.06.2024

Opinie zastąpią interpretacje w sprawach opodatkowania wyrównawczego

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym wprowadza dwa nowe mechanizmy ochronne: opinię i opinię zabezpieczającą. Wątpliwości budzi fakt, że wniosek o opinię w sprawie opodatkowania wyrównawczego będzie mógł dotyczyć wyłącznie zdarzeń przyszłych. Tymczasem transakcje mają często charakter ciągły, a stosunki zobowiązaniowe trwają wiele lat po zawarciu umów - piszą Krzysztof Holke i Kamil Smarzewski z KPMG w Polsce.

24.06.2024

Dr Kałążny: Zmiany w definicji budowli będą rewolucyjne

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości

Za rewolucję w podatku od nieruchomości można uznać wprowadzenie do definicji budowli pojęcia całości techniczno-użytkowej. Oznacza to, że podatek należy zapłacić nie tylko od wartości samej budowli (np. sieci lub zbiornika), ale również od urządzeń i instalacji, które są z nią połączone. Skutkiem tych zmian będzie w wielu przypadkach wzrost obciążeń podatkowych - pisze dr Adam Kałążny, partner associate w Deloitte.

21.06.2024

Duże wyzwanie dla platform internetowych

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Już 1 lipca 2024 r. wejdą w życie przepisy wdrażające przepisy dyrektywy DAC7, które nakładają na operatorów platform internetowych obowiązek zbierania danych o sprzedawcach. W praktyce może to oznaczać aktualizację systemów IT do gromadzenia, walidacji, przechowywania i raportowania wymaganych danych. Dla platform z tysiącami użytkowników to nie lada wyzwanie - pisze Magdalena Jaworska, doradczyni podatkowa, partnerka w Quidea.

18.06.2024

Wyrok TSUE kończy spór dotyczący VAT przy aporcie w zamian za akcje

VAT Prawo europejskie

Podstawę opodatkowania VAT od transakcji wniesienia do spółki aportu w zamian za jej akcje stanowi wartości emisyjna tych akcji, jeżeli strony uzgodniły, że ta wartość stanowi zapłatę za aport – tak stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 8 maja 2024 r. (sygn. C-214/23) - piszą Barbara Białas i Jakub Śmiałek z ENODO Advisors.

16.05.2024

Piotr Paśko: Na zapowiedzi dotyczące polskich REIT-ów patrzę z optymizmem

CIT PIT Doradca podatkowy Nieruchomości

Cechą charakterystyczną REIT-ów (SINN-ów) będzie jednokrotne opodatkowanie inwestycji. Tylko SINN zapłaci 10 proc. podatek w momencie wypłaty dywidendy. To atrakcyjne rozwiązanie dla inwestorów, którzy w ogóle nie zapłacą podatku od dywidendy. Ciekawy jest też pomysł inwestowania w podmioty z branży energii odnawialnej – mówi Piotr Paśko, doradca podatkowy i partner w Zespole Nieruchomości MDDP.

08.05.2024

Ulga dla seniora. Prosta dla pracodawcy, trudna dla podatnika

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Ulga dla seniora ma na celu aktywizację zawodową osób w wieku emerytalnym. Zasady jej stosowania w trakcie roku przez pracodawcę (zleceniodawcę) są uproszczone – podmiot ten jedynie wykonuje decyzję pracownika (zleceniobiorcy) o stosowaniu zwolnienia. To na podatniku ciąży zaś obowiązek sprawdzenia, czy spełnione są warunki skorzystania z ulgi oraz prawidłowe zastosowanie przepisów w zeznaniu rocznym – pisze Jarosław Sekita, doradca podatkowy.

23.04.2024