united kingdom
ukraine

Unijna sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN)

USTAWA
z dnia 7 marca 2025 r.
o unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN) 1

Art.  1. [Przedmiot regulacji]

 Ustawa określa:

1)
zadania i właściwość organów i jednostek organizacyjnych w zakresie unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych, o której mowa w art. 1 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. ustanawiającego sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz. Urz. UE L 328 z 15.12.2009, str. 27, z późn. zm.), zwanej dalej "FSDN", określonym w tym rozporządzeniu, zwanym dalej "rozporządzeniem nr 1217/2009" oraz w przepisach Unii Europejskiej wydanych na podstawie rozporządzenia nr 1217/2009;
2)
sprawy dotyczące FSDN w zakresie nieokreślonym w przepisach, o których mowa w pkt 1, lub przewidziane w tych przepisach do określenia przez państwo członkowskie Unii Europejskiej, w tym:
a)
organizację i tryb pracy Komitetu Krajowego do spraw Unijnej Sieci Danych Dotyczących Poziomu Zrównoważenia Gospodarstw Rolnych, zwanego dalej "Komitetem Krajowym ds. FSDN",
b)
zasady zbierania i przekazywania danych, o których mowa w art. 1 ust. 1 zdanie pierwsze rozporządzenia nr 1217/2009, zwanych dalej "danymi FSDN",
c)
tryb wyboru gospodarstw przekazujących dane w rozumieniu art. 2 pkt 4 rozporządzenia nr 1217/2009,
d)
mechanizmy współpracy, o których mowa w art. 4 ust. 3 zdanie drugie rozporządzenia nr 1217/2009.
Art.  2. [Podmiot pełniący rolę agencji łącznikowej]

 Agencją łącznikową, o której mowa w art. 7 ust. 1 rozporządzenia nr 1217/2009, jest Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy, zwany dalej "agencją łącznikową".

Art.  3. [Zadania agencji łącznikowej]

 Agencja łącznikowa wykonuje zadania państwa członkowskiego w zakresie FSDN określone w przepisach wymienionych w art. 1 pkt 1, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Art.  4. [Zadania ministra właściwego do spraw rolnictwa]

 Minister właściwy do spraw rolnictwa wykonuje zadania państwa członkowskiego w zakresie:

1)
podejmowania decyzji, o której mowa w art. 1 ust. 4 rozporządzenia nr 1217/2009;
2)
występowania z wnioskiem, o którym mowa w art. 3 rozporządzenia nr 1217/2009.
Art.  5. [Status Komitetu Krajowego ds. FSDN]

 Komitet Krajowy ds. FSDN jest komitetem krajowym ds. FSDN, o którym mowa w art. 6 ust. 1 rozporządzenia nr 1217/2009.

Art.  6. [Skład Komitetu Krajowego ds. FSDN]
1.
 W skład Komitetu Krajowego ds. FSDN wchodzą:
1)
przewodniczący Komitetu Krajowego ds. FSDN - minister właściwy do spraw rolnictwa albo przedstawiciel ministra właściwego do spraw rolnictwa wyznaczony przez tego ministra;
2)
zastępca przewodniczącego Komitetu Krajowego ds. FSDN - przedstawiciel ministra właściwego do spraw rolnictwa wyznaczony przez tego ministra;
3)
dwóch przedstawicieli ministra właściwego do spraw finansów publicznych wyznaczonych przez tego ministra;
4)
po jednym przedstawicielu:
a)
ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego wyznaczonym przez tego ministra,
b)
ministra właściwego do spraw rynków rolnych wyznaczonym przez tego ministra,
c)
ministra właściwego do spraw środowiska wyznaczonym przez tego ministra,
d)
ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego wyznaczonym przez tego ministra,
e)
Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wyznaczonym przez tego Prezesa,
f)
agencji łącznikowej wyznaczonym przez dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego,
g)
Krajowej Rady Izb Rolniczych wyznaczonym przez prezesa zarządu tej rady.
2.
 Członków Komitetu Krajowego ds. FSDN, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem przewodniczącego, którym jest minister właściwy do spraw rolnictwa, powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw rolnictwa.
3.
 Członkowie Komitetu Krajowego ds. FSDN, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4, mogą być zastępowani w pracach Komitetu Krajowego ds. FSDN przez osoby upoważnione przez tych członków.
4.
 Przewodniczący Komitetu Krajowego ds. FSDN może zapraszać do udziału w pracach Komitetu Krajowego ds. FSDN z głosem doradczym inne osoby, niebędące członkami tego Komitetu.
Art.  7. [Organizacja prac Komitetu Krajowego ds. FSDN]
1.
 Komitet Krajowy ds. FSDN działa na posiedzeniach.
2.
 Posiedzenia Komitetu Krajowego ds. FSDN zwołuje przewodniczący Komitetu Krajowego ds. FSDN i im przewodniczy.
3.
 Komitet Krajowy ds. FSDN może prowadzić prace z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Decyzję o przeprowadzeniu prac Komitetu Krajowego ds. FSDN z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej podejmuje przewodniczący Komitetu Krajowego ds. FSDN.
4.
 W przypadku nieobecności przewodniczącego Komitetu Krajowego ds. FSDN lub czasowej niemożności wykonywania przez niego zadań jego zadania wykonuje zastępca przewodniczącego Komitetu Krajowego ds. FSDN.
5.
 W przypadku jednoczesnej nieobecności przewodniczącego Komitetu Krajowego ds. FSDN i zastępcy przewodniczącego Komitetu Krajowego ds. FSDN zadania przewodniczącego Komitetu Krajowego ds. FSDN wykonuje wyznaczony przez tego przewodniczącego członek Komitetu Krajowego ds. FSDN, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 3 lub 4.
6.
 Komitet Krajowy ds. FSDN podejmuje rozstrzygnięcia w formie jednogłośnie podejmowanych uchwał, w obecności co najmniej połowy członków.
7.
 W przypadku gdy Komitet Krajowy ds. FSDN nie podejmie uchwały, o której mowa w ust. 6, w terminie 10 dni od dnia otrzymania do rozpatrzenia sprawy należącej do zadań tego Komitetu, rozstrzygnięcie w tej sprawie podejmuje minister właściwy do spraw rolnictwa.
8.
 Minister właściwy do spraw rolnictwa podejmuje rozstrzygnięcie, o którym mowa w ust. 7, w terminie 5 dni od dnia upływu terminu, o którym mowa w tym przepisie.
9.
 Szczegółową organizację i szczegółowy tryb pracy Komitetu Krajowego ds. FSDN określa regulamin uchwalony przez Komitet Krajowy ds. FSDN.
Art.  8. [Obsługa administracyjna Komitetu Krajowego ds. FSDN; brak wynagrodzenia za udział w pracach Komitetu]
1.
 Obsługę administracyjną Komitetu Krajowego ds. FSDN zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw rolnictwa.
2.
 Za udział w pracach Komitetu Krajowego ds. FSDN nie przysługuje wynagrodzenie.
Art.  9. [Dotacja celowa udzielana corocznie agencji łącznikowej]
1.
 Minister właściwy do spraw rolnictwa udziela corocznie agencji łącznikowej dotacji celowej na realizację jej zadań.
2.
 Umowa dotacji celowej, o której mowa w ust. 1, jest zawierana w formie pisemnej na okres jednego roku kalendarzowego.
3.
 Oprócz elementów, o których mowa w art. 150 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1530, 1572, 1717, 1756 i 1907 oraz z 2025 r. poz. 39), umowa dotacji celowej, o której mowa w ust. 1, zawiera co najmniej:
1)
oznaczenie przedmiotu i stron tej umowy;
2)
postanowienia dotyczące skutków prawnych niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań określonych w tej umowie.
Art.  10. [Umowa z wojewódzkim ośrodkiem doradztwa rolniczego o zbieranie danych FSDN z gospodarstw rolnych]
1.
 Po zawarciu umowy dotacji celowej, o której mowa w art. 9 ust. 1, agencja łącznikowa zawiera z wojewódzkim ośrodkiem doradztwa rolniczego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 22 października 2004 r. o jednostkach doradztwa rolniczego (Dz. U. z 2024 r. poz. 76), zwanym dalej "wojewódzkim ośrodkiem doradztwa rolniczego", umowę, której przedmiotem jest zbieranie danych FSDN z gospodarstw rolnych w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia nr 1217/2009, zwanych dalej "gospodarstwami rolnymi", i ich przekazywanie agencji łącznikowej, jeżeli te dane mają być zbierane z gospodarstwa rolnego położonego na obszarze województwa, w którym ma siedzibę ten ośrodek.
2.
 Wojewódzki ośrodek doradztwa rolniczego, z którym została zawarta umowa, o której mowa w ust. 1, jest podmiotem zbierającym dane w rozumieniu art. 2 pkt 7 rozporządzenia nr 1217/2009.
3.
 Umowa z wojewódzkim ośrodkiem doradztwa rolniczego, o której mowa w ust. 1, jest zawierana w formie pisemnej na okres jednego roku kalendarzowego.
4.
 Umowa z wojewódzkim ośrodkiem doradztwa rolniczego, o której mowa w ust. 1, zawiera co najmniej:
1)
oznaczenie przedmiotu i stron tej umowy;
2)
określenie zobowiązań stron tej umowy, w tym określenie:
a)
zakresu danych FSDN zbieranych z gospodarstw rolnych,
b)
liczby gospodarstw rolnych, z których wojewódzki ośrodek doradztwa rolniczego będzie zbierać dane FSDN, z uwzględnieniem planu wyboru gospodarstw przekazujących dane, o którym mowa w art. 5a ust. 1 zdanie pierwsze rozporządzenia nr 1217/2009, zwanego dalej "planem wyboru",
c)
terminów i sposobu przekazywania danych FSDN agencji łącznikowej,
d)
warunków przyznania i wypłaty wojewódzkiemu ośrodkowi doradztwa rolniczego środków finansowych na realizację jego zadań dotyczących zbierania danych FSDN z gospodarstw rolnych i ich przekazywania agencji łącznikowej oraz warunków rozliczenia tych środków,
e)
warunków ochrony danych indywidualnych w rozumieniu art. 2 pkt 10 rozporządzenia nr 1217/2009, które zostaną zebrane przez wojewódzki ośrodek doradztwa rolniczego z gospodarstw rolnych;
3)
określenie warunków rozwiązania tej umowy;
4)
postanowienia dotyczące skutków prawnych niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań określonych w tej umowie.
Art.  11. [Sporządzenie planu wyboru przez agencję łącznikową]

 Agencja łącznikowa sporządza plan wyboru na podstawie wykazu gospodarstw rolnych, które były badane w ramach powszechnego spisu rolnego lub badań struktury gospodarstw rolnych i których dane zostały przekazane do Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej (Eurostat).

Art.  12. [Wykaz gospodarstw rolnych przekazywany agencji łącznikowej przez Prezesa GUS]
1.
 Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, na wniosek agencji łącznikowej, sporządza i przekazuje nieodpłatnie tej agencji, w formacie .csv, wykaz, o którym mowa w art. 11, zawierający dane pseudonimizowane w rozumieniu art. 2 pkt 12 rozporządzenia nr 1217/2009, niezbędne do sporządzenia planu wyboru.
2.
 Wykaz określony w ust. 1 zawiera co najmniej określenie:
1)
statusu prawnego gospodarstwa rolnego;
2)
województwa, w którym jest położone gospodarstwo rolne;
3)
typu rolniczego gospodarstwa rolnego, w tym typu specjalizacji rolniczej, o których mowa odpowiednio w art. 5b ust. 1 zdanie drugie i ust. 3 zdanie piąte rozporządzenia nr 1217/2009;
4)
klasy wielkości ekonomicznej gospodarstwa rolnego i wielkości ekonomicznej gospodarstwa rolnego, o których mowa odpowiednio w art. 5b ust. 1 zdanie drugie i ust. 4 rozporządzenia nr 1217/2009;
5)
powierzchni gruntu użytkowanej rolniczo w gospodarstwie rolnym;
6)
liczby zwierząt w gospodarstwie rolnym wyrażonej w jednostkach przeliczeniowych;
7)
siły roboczej w gospodarstwie rolnym, o której mowa w załączniku IV do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1091 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych oraz uchylenia rozporządzeń (WE) nr 1166/2008 i (UE) nr 1337/2011 (Dz. Urz. UE L 200 z 07.08.2018, str. 1, z późn. zm.).
Art.  13. [Przekazanie planu wyboru wojewódzkim ośrodkom doradztwa rolniczego; sporządzenie listy gospodarstw przekazujących dane]
1.
 Agencja łącznikowa przekazuje zatwierdzony przez Komitet Krajowy ds. FSDN plan wyboru wojewódzkim ośrodkom doradztwa rolniczego, z którymi została zawarta umowa, o której mowa w art. 10 ust. 1, w celu sporządzenia przez te ośrodki listy gospodarstw przekazujących dane w rozumieniu art. 2 pkt 4 rozporządzenia nr 1217/2009.
2.
 Wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, z którymi została zawarta umowa, o której mowa w art. 10 ust. 1, przy sporządzaniu listy, o której mowa w ust. 1, mogą korzystać z danych i informacji zawartych w wykazie gospodarstw rolnych, które są reprezentatywne dla pola obserwacji, o którym mowa w art. 5 ust. 1 zdanie pierwsze rozporządzenia nr 1217/2009.
Art.  14. [Wykaz reprezentatywnych gospodarstw rolnych]
1.
 Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, na wniosek agencji łącznikowej, sporządza, w drodze losowania, na podstawie otrzymanego od tej agencji zatwierdzonego przez Komitet Krajowy ds. FSDN planu wyboru, i przekazuje nieodpłatnie tej agencji, w formacie .csv, wykaz, o którym mowa w art. 13 ust. 2, w celu sporządzenia przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego listy, o której mowa w art. 13 ust. 1.
2.
 Wykaz określony w ust. 1 obejmuje gospodarstwa rolne, o których mowa w art. 13 ust. 2, w liczbie niezbędnej do zapewnienia próby reprezentatywnej dla pola obserwacji, o której mowa w art. 5a ust. 1 zdanie pierwsze rozporządzenia nr 1217/2009, jednak nie większej niż trzykrotność liczby gospodarstw rolnych określonych w planie wyboru.
3.
 Wykaz określony w ust. 1 zawiera:
1)
numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (numer REGON) gospodarstwa rolnego - jeżeli został nadany;
2)
imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres rolnika w rozumieniu art. 2 pkt 1 rozporządzenia nr 1217/2009, zwanego dalej "rolnikiem";
3)
informacje, o których mowa w art. 12 ust. 2 pkt 1-4.
4.
 Agencja łącznikowa udostępnia wojewódzkiemu ośrodkowi doradztwa rolniczego, na jego wniosek, dane i informacje zawarte w wykazie określonym w ust. 1 w celu sporządzenia listy, o której mowa w art. 13 ust. 1.
5.
 Dane i informacje zawarte w wykazie określonym w ust. 1 mogą być przechowywane przez okres nie dłuższy niż 1 rok od dnia:
1)
przekazania tego wykazu agencji łącznikowej;
2)
ich udostępnienia przez agencję łącznikową wojewódzkiemu ośrodkowi doradztwa rolniczego.
Art.  15. [Zbieranie danych FSDN z gospodarstw rolnych przez agencję łącznikową]
1.
 Dane FSDN z gospodarstw rolnych mogą być również zbierane przez agencję łącznikową.
2.
 W celu realizacji zadania, o którym mowa w ust. 1, agencja łącznikowa może zawierać umowy o świadczenie usług, o których mowa w art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 i 1237). Do tej umowy przepisy art. 10 ust. 4 pkt 2 lit. a, c oraz e stosuje się odpowiednio.
3.
 Podmioty, z którymi zostały zawarte umowy określone w ust. 2:
1)
zbierają dane FSDN z gospodarstw rolnych wytypowanych przez agencję łącznikową z uwzględnieniem planu wyboru;
2)
są podmiotami zbierającymi dane w rozumieniu art. 2 pkt 7 rozporządzenia nr 1217/2009.
Art.  16. [Zgoda rolnika na udział w FSDN]
1.
 Warunkiem zbierania danych FSDN z danego gospodarstwa rolnego jest złożenie przez rolnika oświadczenia o wyrażeniu zgody na udział w FSDN.
2.
 Rolnik składa oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, w formie pisemnej, wojewódzkiemu ośrodkowi doradztwa rolniczego, z którym została zawarta umowa, o której mowa w art. 10 ust. 1, albo podmiotowi, z którym została zawarta umowa określona w art. 15 ust. 2.
3.
 Rolnik może złożyć oświadczenie o cofnięciu zgody na udział w FSDN do czasu zakończenia zbierania danych FSDN z jego gospodarstwa rolnego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Art.  17. [Świadczenie pieniężne za udział w FSDN]
1.
 Rolnikowi za udział w FSDN przysługuje świadczenie pieniężne.
2.
 Warunkiem wypłaty świadczenia pieniężnego jest złożenie przez rolnika oświadczenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1.
3.
 Świadczenie pieniężne jest wypłacane rolnikom przez agencję łącznikową w równej wysokości.
4.
 Wysokość świadczenia pieniężnego wynosi 0,0625 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
5.
 Wojewódzki ośrodek doradztwa rolniczego, z którym została zawarta umowa, o której mowa w art. 10 ust. 1, albo podmiot, z którym została zawarta umowa określona w art. 15 ust. 2, informują rolnika o warunkach i terminie wypłaty świadczenia pieniężnego.
6.
 W przypadku złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 16 ust. 3, świadczenie pieniężne nie jest rolnikowi wypłacane.
Art.  18. [Przetwarzanie danych osobowych]
1.
 Administratorem, o którym mowa w art. 16b ust. 2 zdanie drugie rozporządzenia nr 1217/2009, jest agencja łącznikowa.
2.
 Podmiotami przetwarzającymi, o których mowa w art. 16b ust. 2 zdanie drugie rozporządzenia nr 1217/2009, są wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, z którymi została zawarta umowa, o której mowa w art. 10 ust. 1 oraz podmioty, z którymi zostały zawarte umowy określone w art. 15 ust. 2.
Art.  19. [Przekazywanie danych z systemów, rejestrów i innych źródeł na wniosek agencji łącznikowej]
1.
 Podmioty prowadzące systemy, rejestry i inne źródła danych określone w art. 4 ust. 2 lit. a, b oraz d-g rozporządzenia nr 1217/2009 przekazują nieodpłatnie agencji łącznikowej, na jej wniosek, dane zawarte w tych systemach, rejestrach i innych źródłach danych, niezbędne do realizacji jej zadań oraz udzielają jej bezpłatnych wyjaśnień i konsultacji w zakresie tych danych.
2.
 Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera co najmniej określenie zakresu danych, które podmioty, o których mowa w ust. 1, mają przekazać agencji łącznikowej oraz terminu przekazania tych danych.
Art.  20.

 W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 163 i 340) w art. 21 w ust. 1 po pkt 47d dodaje się pkt 47da w brzmieniu:

"47da) świadczenia wypłacane w związku z udziałem w unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych, o której mowa w ustawie z dnia 7 marca 2025 r. o unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN) (Dz. U. poz. 368);".

Art.  21.

 W ustawie z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. z 2023 r. poz. 885) w art. 5 w ust. 1 w pkt 5 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 6 w brzmieniu:

"6) zbierania danych w ramach unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych, o której mowa w ustawie z dnia 7 marca 2025 r. o unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN) (Dz. U. poz. 368).".

Art.  22.

 W ustawie z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 1712 oraz z 2025 r. poz. 321) w art. 14 w ust. 1 wyrazy "i organami samorządu terytorialnego" zastępuje się wyrazami ", organami samorządu terytorialnego i Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa".

Art.  23.

 Krajowy Komitet do Spraw Systemu Zbierania i Wykorzystywania Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy uchylanej w art. 29, zwany dalej "dotychczasowym Komitetem", staje się Komitetem Krajowym ds. FSDN.

Art.  24.

 Członkowie dotychczasowego Komitetu powołani na podstawie ustawy uchylanej w art. 29 pełnią swoje funkcje do dnia powołania członków Komitetu Krajowego ds. FSDN, o których mowa w art. 6 ust. 1, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art.  25.

 Sprawy należące do zadań dotychczasowego Komitetu wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy przejmuje i prowadzi Komitet Krajowy ds. FSDN.

Art.  26.

 Uchwały podjęte przez dotychczasowy Komitet przed dniem wejścia w życie ustawy zachowują moc.

Art.  27.

 Do wykorzystywania danych rachunkowych w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy uchylanej w art. 29 za 2024 r. zebranych na podstawie tej ustawy przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.

Art.  28.
1.
 Maksymalny limit wydatków budżetu państwa na realizację przez ministra właściwego do spraw rolnictwa zadania określonego w art. 9 ust. 1 wynosi w:
1)
2025 r. - 49 300 000 zł;
2)
2026 r. - 53 100 000 zł;
3)
2027 r. - 55 000 000 zł;
4)
2028 r. - 56 300 000 zł;
5)
2029 r. - 57 700 000 zł;
6)
2030 r. - 59 150 000 zł;
7)
2031 r. - 60 600 000 zł;
8)
2032 r. - 62 100 000 zł;
9)
2033 r. - 63 650 000 zł;
10)
2034 r. - 65 250 000 zł.
2.
 Minister właściwy do spraw rolnictwa monitoruje wykorzystanie limitu wydatków, o którym mowa w ust. 1 oraz wdraża mechanizm korygujący, o którym mowa w ust. 3.
3.
 W przypadku przekroczenia lub zagrożenia przekroczenia przyjętego na dany rok budżetowy maksymalnego limitu wydatków, o którym mowa w ust. 1, zostanie zastosowany mechanizm korygujący polegający na zmniejszeniu wydatków budżetu państwa na realizację zadania określonego w art. 9 ust. 1.
Art.  29.

 Traci moc ustawa z dnia 29 listopada 2000 r. o zbieraniu i wykorzystywaniu danych rachunkowych z gospodarstw rolnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1215).

Art.  30.

 Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

1 Niniejsza ustawa służy stosowaniu rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. ustanawiającego sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz. Urz. UE L 328 z 15.12.2009, str. 27, Dz. Urz. UE L 195 z 27.07.2011, str. 42, Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, str. 1, Dz. Urz. UE L 340 z 17.12.2013, str. 1, Dz. Urz. UE L 328 z 12.12.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 325 z 20.12.2022, str. 13, Dz. Urz. UE L 2023/2514 z 15.11.2023 oraz Dz. Urz. UE L 2023/2674 z 29.11.2023).

Zmiany w prawie

Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Wyższe kary dla pracodawców zostaną – rząd przeciwny ich usuwaniu z ustawy o cudzoziemcach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 11.03.2025
Rząd zostawił przedsiębiorców na lodzie

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.

Grażyna J. Leśniak 27.02.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2025.368

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Unijna sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN)
Data aktu: 07/03/2025
Data ogłoszenia: 25/03/2025
Data wejścia w życie: 09/04/2025