united kingdom
ukraine

Recepta roczna do poprawy. Pacjenci magazynują leki, których brakuje w aptekach

Pacjent Farmacja

Wprowadzenie recept rocznych, ważnych 365 dni od daty wystawienia, miało za zadanie odciążyć system opieki zdrowotnej z porad związanych jedynie z odnowieniem recept oraz umożliwić pacjentom stopniowe kupowanie leków. Sęk w tym, że blisko 60 proc. z nich jest realizowanych od razu. Pacjenci w domach magazynują leki, których może brakować w aptekach. Eksperci wskazują na potrzebę edukacji i zmian legislacyjnych. Opracowali konkretne propozycje nowelizacji.

07.10.2024

Raport: Prawo farmaceutyczne dziurawe jak szwajcarski ser

Farmacja

Ministerstwo Zdrowia opublikowało obszerny „Raport zespołu ds. preskrypcji realizacji recept”. Eksperci zwrócili uwagę, że charakterystyczne dla przepisów dotyczących recept jest ich bardzo duże rozproszenie w krajowym porządku prawnym. Wyszczególnili też 48 obszarów, które wymagają zmian. – Niektóre dziury w prawie farmaceutycznym są większe, inne mniejsze, ale wszystkie mają wspólną cechę: stanowią problem, z którym postanowiliśmy się zmierzyć – czytamy w raporcie.

27.09.2024

TK: Przepisy "Apteki dla Aptekarza 2.0" niezgodne z Konstytucją

Farmacja

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że art. 2 i art. 12 ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw są niezgodne z art. 118 ust. 1 i 3 oraz art. 119 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. To przepisy tzw. "Apteki dla Aptekarza 2.0", które w zeszłym roku zostały włączone do nowelizacji ustawy, która z farmacją nie miała nic wspólnego.

19.09.2024

Żywność i leki, które miały kontakt z wodą z powodzi, nie nadają się do spożycia

Opieka zdrowotna Farmacja Powódź

Trzeba utylizować wszelką żywność, która miała kontakt z wodą powodziową, także tę, która wydaje nam się hermetycznie opakowana – zaznaczył podczas konferencji prasowej dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Przypomniał, że woda powodziowa jest zanieczyszczona chemikaliami, drobnoustrojami i toksynami, przez co jest niebezpieczna dla zdrowia. Te same zasady dotyczą zalanych leków.

17.09.2024

Lekarze i białe fartuchy nie znikną z reklam suplementów, choć powinny

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Pacjenci często nie zwracają uwagi na różnice między produktem leczniczym a suplementem diety, a te są zasadnicze - mówią eksperci. Brakuje nam edukacji, ale też jasnych regulacji dotyczących tego, co wolno producentom w reklamach. Często wykorzystywane są w nich takie sformułowania, by konsument odniósł wrażenie, że produkt jest "lekiem" na wszystkie problemy. Projekt, który miał ukrócić takie praktyki, od półtora roku leży w resortowej szufladzie.

10.09.2024

Prawie połowa recept zrealizowana z błędami. Posypały się kary

Pacjent Farmacja

Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadził w sumie 648 kontroli realizacji recept w aptekach w całej Polsce. Brał pod uwagę II kwartał 2024 roku. Aż 47 proc. realizacji zawierała błędy, które najczęściej dotyczyły nienależnej refundacji, zawyżonej ceny leków recepturowych czy błędnych danych. Nie obyło się bez kar. W sumie nałożone na apteki kwoty sięgnęły ponad 3 mln złotych, w przeliczeniu na jedną kontrolę – 72 tys. złotych. Rekordzista musi zapłacić ponad 1 mln złotych.

06.09.2024

Wykorzystywanie części zatwierdzonej nazwy nie jest reklamą apteki

Farmacja

Organ nadzoru farmaceutycznego, który wydaje zezwolenie na prowadzenie apteki i zarazem zatwierdza proponowaną dla niej nazwę, powinien rozważyć, czy nie zawiera ona elementów, które mogłyby być potencjalnie uznane za niedozwoloną reklamę apteki. Sąd również powinien dokładnie przeanalizować, czy strona posługująca się w różny sposób w sferze publicznej oficjalną i zatwierdzoną przez właściwy organ nazwą apteki może być karana za popełnienie deliktu administracyjnego. 

05.09.2024

Kolejny wyrok WSA potwierdza, że działalność receptomatów nie zawsze jest prawidłowa

Farmacja

Kolejne uzasadnienie wyroku sądu wskazuje słuszność i zasadność działań Rzecznika Praw Pacjenta wobec nierzetelnych receptomatów - mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Jak poinformowano, wojewódzki sąd administracyjny po raz kolejny potwierdził zasadność argumentów RPP w uzasadnieniu wyroku z 24 lipca br. RPP wydał do tej pory 14 decyzji w sprawie nieuczciwej działalności niektórych tzw. receptomatów.

27.08.2024

Bez kar dla aptek za wyliczenia z recept rocznych

Farmacja

Farmaceuci i apteki nie będą ponosić finansowej odpowiedzialności za błędne oszacowanie ilości leku, który ma otrzymać pacjent realizujący receptę roczną - w sytuacji gdy nie ma (lub nie było) możliwości wyliczenia jej za pomocą dedykowanego systemu. Wynika to z faktu, że farmaceuci od listopada 2023 r. do końca lutego br. wpadli w próżnię prawną - dlatego resort zdrowia uznał, że nie można za to karać.

27.08.2024

TSUE: Firma farmaceutyczna nie może płacić za niekwestionowanie patentu leku

Farmacja Prawo europejskie

Firma farmaceutyczna nie może zawierać ugód i płacić części innych firm farmaceutycznych, by te nie kwestionowały ich prawa do posiadania patentu na dany lek zawierający konkretną substancję. Tego typu działania to ograniczanie konkurencji na rynku i wykorzystywanie swojej pozycji dominującej - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

30.07.2024

Reklama aptek w Europie - jak funkcjonuje i co czeka Polskę

Farmacja

Biorąc pod uwagę cele, jakie zakaz reklamy ma realizować, można zasadnie zastanowić się, czy całkowity zakaz reklamy z wyjątkiem informacji o usługach apteki, jest proporcjonalny w świetle prawa konstytucyjnego. Przecież co najmniej część działań marketingowych ze strony aptek, niesie korzyści dla pacjentów, nie zaś ryzyka - piszą Bartosz Wielechowski i Jan Tarnowski z Praktyki Life Sciences kancelarii DZP.

27.07.2024

Skazany farmaceuta traci prawo do wykonywania zawodu - MZ nie planuje zmian

Zawody medyczne Farmacja

Część farmaceutów uważa, że sankcja przewidziana w przepisach, zgodnie z którą prawomocny wyrok skazujący wiąże się z automatyczną utratą prawa do wykonywania zawodu, jest zbyt surowa. Podobnej regulacji nie ustanowiono np. w przypadku pielęgniarek czy ratowników medycznych. Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na poselską interpelację zaznacza jednak, że nie pracuje nad zmianą przepisów.

23.07.2024

Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Pacjent Farmacja

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

19.07.2024

Resort zdrowia pracuje nad refundowaną receptą farmaceutyczną na szczepionki

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Na wtorkowym posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia omówiono stan przygotowań do zbliżającego się sezonu infekcyjnego 2024/2025. Jak zapowiedziała Katarzyna Piotrowska-Radziewicz, dyrektorka Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, w resorcie toczą się prace nad refundowaną receptą farmaceutyczną na szczepionki. Regulacja w tej sprawie prawdopodobnie wejdzie w życie jesienią.

09.07.2024

Jest nowa lista refundacyjna. Marek Kos szefem departamentu leków

Farmacja

W 2024 r. najwięcej nowych terapii onkologicznych umieszczono na listach refundacyjnych w hematoonkologii: 9 nowych terapii i w nowotworach układu urologicznego: 5 terapii. Umieszczono po dwie nowe terapie w nowotworach układu pokarmowego, nowotworach skóry i nowotworach ginekologicznych. Na najnowszej liście refundacyjnej pojawi się 31 nowych terapii, w tym 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne

17.06.2024

Fentanyl "na życzenie" przez nieszczelny system e-recept i teleporad

Pacjent Farmacja

System e-recept w połączeniu z teleporadami, dla których nie ma standardów, to otwarta furtka dla zdobywania substancji o działaniu narkotycznym przez osoby uzależnione i do wprowadzania ich na czarny rynek. Kolejny raz pojawiają się apele o uszczelnienie systemu. Zmiany w prawie wprowadzone blisko rok temu nie zatrzymały procederu. Minister zdrowia poleciła dyrektorowi Centrum e-zdrowia wdrożenie stałego monitoringu wystawiania i realizacji recept na opioidy. Ma działać już od poniedziałku.

17.06.2024

Komisja Europejska oferuje dostęp do szczepionek przeciwko grypie odzwierzęcej

Opieka zdrowotna Farmacja

We wtorek Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) podpisał w imieniu grupy państw umowę ramową, dotyczącą wspólnego udzielania zamówień na dostawę do 665 tys. dawek zaktualizowanej szczepionki przeciwko grypie odzwierzęcej Seqirus, a także opcję dotyczącą kolejnych 40 mln dawek.

11.06.2024

Tabletka "dzień po". GIF pozytywnie ocenił oznaczenie aptek

Farmacja

Apteki będą mogły potwierdzić udział w programie umożliwiającym otrzymanie tabletki "dzień po" bez recepty lekarskiej, nie narażając się na karę za złamanie zakazu reklamy. Tak zapowiadało Ministerstwo Zdrowia. Przygotowany wzór naklejki pozytywnie ocenił Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Sęk w tym, że apteki kontrolowane są nie przez GIF, a przez wojewódzkich inspektorów, a farmaceuci mówią o ich "purytańskim" podejściu do tematu.

11.06.2024

SN: Wydawanie leków odurzających bez recepty i ewidencji - ukarane

Prawo karne Farmacja

Kierownik apteki musi wykonywać decyzje wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego w sprawie kontroli zużycia leków psychotropowych i odurzających. Jeśli farmaceuta tego nie czyni i wydaje takie środki bez ewidencji i bez recepty, to naraża się na karę dyscyplinarną. Państwo dba o bezpieczeństwo obrotu takimi produktami – orzekł Sąd Najwyższy.

07.06.2024