Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisom nadano wsteczną moc obowiązującą - od 1 listopada ubiegłego roku.

 

Kar finansowych nie będzie 

W przepisach wskazano wprost, że dana apteka lub punkt apteczny nie będą odpowiadać finansowo za ewentualne złe wyliczenia dotyczące ilości wydawanych leków lub oszacowania kosztu refundacji przy realizacji recepty rocznej w określonych przypadkach. System pozwalający na przeprowadzanie prawidłowych wyliczeń działa bowiem dopiero od marca br. Jak argumentował resort zdrowia, nie można więc karać aptek za to, co miał robić dedykowany system, który jednak w tym czasie (a więc między listopadem a lutym) jeszcze nie działał. Dokonywanie obliczeń przez farmaceutę było jedynie tymczasowe. - Jeżeli więc w okresie pomiędzy tymi dwoma datami osoba wydająca musiała wydawać lek zgodnie z art. 96a ust. 7aa prawa farmaceutycznego, to nie jest zasadne, by z ewentualnym nieprawidłowym jego zastosowaniem w tym okresie wiązały się kary finansowe albo konieczności zwrotu nienależnej refundacji, z jednej strony ponieważ przepis ten może powodować pomyłki przez różne jego interpretacje; z drugiej w kontekście tego ze w przygotowywaniu pozostawał system, który miał stanowić swego rodzaju zabezpieczenie na ewentualność tychże pomyłek - zaznaczało ministerstwo w czasie prac legislacyjnych. 

Zobacz też w LEX: Wzory dokumentów wdrażających standardy ochrony małoletnich w placówce medycznej >

Czytaj również: Od 1 sierpnia bardziej szczegółowe informacje o lekach na rocznej e-recepcie

 

Wsteczna moc obowiązująca 

Wsteczna moc przepisu ma związek z wejściem w życie przepisów dotyczących recepty rocznej i czasu, gdy farmaceuci nie mieli do dyspozycji systemu. - Przyjęte rozwiązanie jest dla adresatów tych norm (podmiotów prowadzących apteki ogólnodostępne albo punkty apteczne) wyłącznie korzystnie i oczekiwane przez nich jako wyłączające możliwość nakładania na nich w opisanych wyżej sytuacjach kar finansowych lub żądania zwrotu nienależnej refundacji - wskazało Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu projektu. 

Resort podkreślił też, że nie ma informacji, by organy zdecydowały się w tym czasie nałożyć kary na apteki. 

Zobacz też w LEX: Projekty ustaw i rozporządzeń z zakresu prawa ochrony zdrowia >