Podczas konferencji prasowej przedstawiciele resortu zdrowia i innych jednostek związanych z ochroną zdrowia wyjaśniali, w jaki sposób wspierają działania służb związane z powodzią. Wyjaśniali również, jak można uzyskać pomoc medyczną i na co należy uważać.
Prezes NFZ Filip Nowak zachęcił do korzystania z infolinii: 800 190 590. Przez całą dobę można dzięki niej uzyskać informację o dostępnej pomocy zdrowotnej. Zwrócił również uwagę na ważną zmianę dotyczącą środków dla lekarzy rodzinnych. - Podpisałem zarządzenie umożliwiające finansowanie opieki nad pacjentami również spoza tzw. listy aktywnej. Każdy pacjent może skorzystać z pomocy dowolnego lekarza na terenie kraju i ten lekarz uzyska od nas finansowanie - wskazał.
Prezes Nowak przypomniał także o wsparciu służb w działaniach ewakuacyjnych - to m.in. pomoc ratownictwa medycznego, które przewozi pacjentów, wymagających dializy z terenów niedostępnych do innych stacji dializ.
- Decyzją minister Izabeli Leszczyny uruchamiamy dwa dodatkowe zespoły Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w rejonie dotkniętym powodzią. Jeden z nich zaczął działać już dzisiaj, następny ruszy jutro. Będą operować z Opola i Wrocławia – mówił podczas konferencji dyrektor LPR Marcin Podgórski.
Żywność po kontakcie z wodą jest skażona
Cytowany przez PAP Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski ostrzegał, że kontakt z wodą powodziową to zagrożenie dla życia ludzi i zwierząt. Zaapelował, aby utylizować wszelką żywność, która miała kontakt z wodą powodziową, także tę, która wydaje nam się hermetycznie opakowana (np. puszki, butelki), "gdyż w czasie jej otwierania może dojść do skażenia", a woda powodziowa jest zanieczyszczona chemikaliami, drobnoustrojami i toksynami. - Inspekcja sanitarna monitoruje na bieżąco stan wodociągów. To jest bardzo fundamentalny obszar zaopatrzenia w wodę i w niektórych powiatach woda jest dostarczana poza wodociągami – wskazał dr Grzesiowski i ostrzegł, żeby absolutnie nie używać wody ze studni prywatnych i powstrzymać się od domowych sposobów uzdatniania wody.
Jak podkreślał, studnia powinna zostać zdezynfekowana, a woda - poddana badaniom fizykochemicznym i biologicznym w laboratoriach GIS, które są czynne przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu.
Dr Grzesiowski przypomniał, że także budynki użyteczności publicznej (jak np. szkoły, restauracje, sklepy), które zostały zalane, muszą być w odpowiedni sposób oczyszczane, zdezynfekowane i zbadane przed dopuszczeniem do użycia. - Będziemy wydawali na bieżąco środki odkażające oparte na chlorze, rezerwy są zabezpieczone – zapewnił dr Grzesiowski. Dodał, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, osoby z terenów powodziowych będą szczepione przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby.
Sprawdź też w LEX: Gdzie powinna zgłosić się apteka, jeśli chce prowadzić zbiórkę przeterminowanych leków od mieszkańców? >
Apteki też zalane
Monitorowane jest również bezpieczeństwo lekowe pacjentów na zalanych terenach. - W Głuchołazach zalało 6 aptek na 7 istniejących, w Nysie mamy 11 aptek zalanych lub podtopionych, kilkanaście aptek nie funkcjonuje także w woj. dolnośląskim. W zdecydowanej większości miejsc jest zapewniony dostęp do leków – zapewnił Główny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak.
Przypomniał także, że farmaceuci mogą wystawiać recepty farmaceutyczne w sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia pacjenta. Przestrzegł też, aby nie korzystać z leków, które miały kontakt z wodą powodziową, ponieważ mogą zagrażać zdrowiu. Dostęp do opieki zdrowotnej na terenach dotkniętych powodzią jest monitorowany na bieżąco we współpracy z wojewodami i lokalnymi służbami.
Czytaj też w LEX: Funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego w okresie stanu klęski żywiołowej >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.