Potrzeba większego nadzoru nad domami pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepelnosprawność

Nieprawidłowe sprawowanie opieki oraz zły nadzór powiatowych centrów pomocy rodzinie, starostów i wojewodów nie zapewniały w pełni przestrzegania praw mieszkańców domów pomocy społecznej – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Aż w 73 proc. skontrolowanych DPS-ach część procedur naruszała lub stwarzała ryzyko naruszenia praw mieszkańców. W ponad połowie domów stosowano przymus bezpośredni z naruszeniem prawa.

20.12.2024

Rada gminy nie musi mieć procedury ochrony sygnalistów wewnętrznych

Samorząd terytorialny Sygnaliści

Rząd bez konsultacji z samorządem zmienił definicję organu publicznego w ustawie o ochronie sygnalistów. Wynika z niej, że także rady gmin, miast i powiatów oraz sejmiki wojewódzkie są zobowiązane do utworzenia procedury zgłoszeń wewnętrznych. MRPiPS nie będzie nowelizować ustawy. Przedstawiło jednak, jak należy interpretować przepisy odnośnie organów stanowiących JST w kontekście sygnalistów.

20.12.2024

Małe i średnie miasta próbują ograniczać ruch samochodowy, ale z różnym skutkiem

Samorząd terytorialny Środowisko Transport

NIK sprawdziła, jak wybrane małe i średnie miasta radzą sobie z wdrażaniem rozwiązań zrównoważonej mobilności miejskiej. Choć okazało się, że wszystkie podejmowały działania na rzecz ograniczenia ruchu samochodowego, to przyjęte przez nie plany i strategie nie pozwalały ocenić, czy podejmowane działania są skuteczne, a wdrażane rozwiązania rzeczywiście ograniczyły ruch samochodowy.

19.12.2024

14 lutego będzie nowym świętem państwowym?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w lasce marszałkowskiej projekt ustawy, który zakłada ustanowienie 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Będzie to święto państwowe. Projektowana ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, to święto to będziemy po raz pierwszy obchodzić w piątek, 14 lutego 2025 r.

19.12.2024

W protokołach z sesji coraz mniej treści

Samorząd terytorialny

Odkąd wprowadzono obowiązek transmitowania obrad rad gmin, samorządy przykładają mniejszą wagę do treści protokołów z sesji. Czasami, przez wysoki stopień ogólności tych dokumentów, kompletnie nie spełniają one swojej roli. Samorządy mogłyby to zmienić, bo to leży w ich gestii. Mogłyby, ale czy chcą?

19.12.2024

Ustawa o ochronie ludności podpisana przez prezydenta

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Podpisana 12 grudnia przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa uzupełnia i porządkuje działania, mające na celu przygotowanie podmiotów ochrony ludności do reagowania w czasie pokoju, stanu wojennego i wojny.

18.12.2024

System odwodnienia miasta – jak zapobiec podtopieniom i powodziom w mieście

Samorząd terytorialny Środowisko

System odwodnienia miasta przypomina system krwionośny człowieka, u którego w przypadku braku zapewnienia przepływu dochodzi do zawału. Utrzymywanie miejskiego systemu odwodnienia to istotne zadanie samorządu gminnego, ale nie jest on w stanie sam zapewnić właściwego funkcjonowania systemu, bez współpracy z mieszkańcami. Potrzeba też uproszczenia procedury inwestycyjnej i utrzymaniowej w zakresie gospodarki wodnej dla jednostek samorządu terytorialnego - postulują Jarosław Dolny i Piotr Zymon.

18.12.2024

Gminy wiejskie postulują, by też mogły korzystać z doradców podatkowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Doradca podatkowy

Przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich RP chcą, aby do projektu nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym dodać przepisy, które umożliwią doradcom podatkowym świadczenie usług także na rzecz jednostek samorządu terytorialnego w zakresie, w jakim wykonują funkcję organu podatkowego (a nie podatnika lub płatnika).

18.12.2024

ZAZ i WTZ bez wyższego dofinansowania w tym roku

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse Niepelnosprawność

Warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej jeszcze w tym roku miały otrzymać wyższe dofinansowanie do swojej działalności. Tak się jednak nie stanie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ostatniej chwili zmieniło założenia projektu rozporządzenia i wycofało się z wyższych dopłat za ten rok. Będą one obowiązywały dopiero za rok 2025 i lata następne.

18.12.2024

WSA: Niekompletne oznakowanie skrzyżowania na egzaminie na prawo jazdy

Samorząd terytorialny Drogi

Aby ocenić, czy egzaminowany prawidłowo wykonał dany manewr, bierze się pod uwagę okoliczności danej sytuacji. W szczególności nie można wymagać, by zdający znał docelowy układ przebiegu pierwszeństwa na skrzyżowaniu - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Choćby był on oczywisty dla egzaminatora.

18.12.2024

W dużych miastach autobusy zeroemisyjne, w mniejszych wymagania złagodzone

Samorząd terytorialny Transport

Od 2026 roku miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą musiały kupować wyłącznie autobusy zeroemisyjne na potrzeby komunikacji miejskiej - zakłada ustawa 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw. Nowela, którą podpisał już prezydent, znosi obowiązki zeroemisyjne dla miast poniżej 50 tys. mieszkańców i łagodzi wymagania dla przewoźników w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców.

17.12.2024

„Poprawmy prawo” - zgłoś przepisy do zmiany, wygraj dostęp do LEX

Prawo karne Samorząd terytorialny Rynek i konsument Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Poprawmy prawo Prawo autorskie Obrona cywilna

Prawo.pl i LEX rozpoczynają piątą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Chodzi o regulacje, które mają istotny wpływ na: wymiar sprawiedliwości, prawników, podatki, pracę, działalność gospodarczą, zdrowie, oświatę, samorząd i administrację. Do zgłaszania wadliwych aktów prawnych zapraszamy naszych Czytelników.

17.12.2024

Zgłoszenia zewnętrzne w samorządach – obowiązki organów publicznych

Samorząd terytorialny Sygnaliści

Samo posiadanie przez organ publiczny ustalonej procedury przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych oraz podejmowania działań następczych nie kończy obowiązków spoczywających na organie publicznym. Przepisy ustawy o sygnalistach, które w tym zakresie wejdą w życie już 25 grudnia, nałożą na organy szereg innych obowiązków.

17.12.2024

Obowiązkowe strefy czystego transportu w niektórych miastach

Samorząd terytorialny Środowisko Transport

W miastach, w których liczba mieszkańców jest wyższa niż 100 tysięcy, wprowadzony zostanie obowiązek ustanawiania stref czystego transportu, w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu – wynika z podpisanej 12 grudnia przez prezydenta nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw.

16.12.2024

SN: Zasiedzenie w dobrej wierze sieci wodociągowej

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Gmina objęła w posiadanie sieć wodociągową ponad 30 lat temu i działała w dobrej wierze. Dlatego spółdzielnia mieszkaniowa i jej następca prawny, które mają prawo użytkowania wieczystego na tym gruncie, nie mogą zasiedzeniu po 20 latach się sprzeciwić. Sąd Najwyższy przypomniał, że zasiedzenie służebności przesyłu może nastąpić, jeżeli okres zasiedzenia zakończył się po 3 sierpnia 2008 r., czyli po wprowadzeniu tej instytucji do kodeksu cywilnego.

16.12.2024

Wprowadzenie kota do obrotu można rozumieć różnie

Samorząd terytorialny Środowisko

Pojęcie „wprowadzenia do obrotu” pojawia się w projekcie ustawy tworzącej Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów zarówno w sferze obowiązków, jak i sankcji. Problem w tym, że ministerstwo rolnictwa zdefiniowało to pojęcie dosyć niechlujnie. A jak wskazują prawnicy, precyzyjna definicja tego określenia jest kluczowa dla wymagalności, egzekwowania i kontroli przepisów przygotowywanej ustawy.

16.12.2024

Gminy zaniedbują obowiązki związane ze zwalczaniem bezdomności zwierząt

Samorząd terytorialny Środowisko

Żadna skontrolowana przez Najwyższą Izbę Kontroli gmina nie zaplanowała i nie zorganizowała opieki nad zwierzętami bezdomnymi w sposób prawidłowy i rzetelny – podaje NIK. Gminy płacą głównie za pobyt zwierząt w schroniskach, zamiast zwalczać problem u źródła i finansować kastrację i sterylizację zwierząt.

14.12.2024

(Nie)ład przestrzenny

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządy ścigają się z czasem, a inwestorzy bacznie się temu przyglądają, czy aby na pewno zdążą? Stawka jest wysoka. Jak nie będzie planu, nie będzie tysięcy inwestycji. Dlatego większość dużych aglomeracji „stanie na rzęsach” i plan uchwali. Ale ich jakość będzie żadna. Spokojnie można było tego uniknąć, niestety politykom zabrakło wyobraźni i dobrej woli.

13.12.2024

Decyzje WZ pod ostrzałem zmian i pod presją czasu

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Z jednej strony próba rozprawienia się z chaosem przestrzennym w ramach reformy planowania wydaje się słuszna. Z drugiej jednak narzędzia dobrane do realizacji tego celu nie są już tak zrozumiałe. Dodatkowo nieuzasadnione są ograniczenia zmiany decyzji WZ poprzez nowe rozporządzenie i brak stosownego przepisu przejściowego. Jedno jest pewne – nie można powiedzieć, że inwestowanie w Polsce jest nudne - pisze Maciej Górski, adwokat, partner w kancelarii GPLF oraz członek Komitetu ds. Nieruchomości KIG.

13.12.2024

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości chce dalej maszerować cyklicznie

Samorząd terytorialny

Po raz kolejny złożyliśmy wniosek o wyrażenie przez wojewodę mazowieckiego zgody na to, aby Marsz Niepodległości miał status zgromadzenia cyklicznego - powiedział w czwartek na konferencji prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Bartosz Malewski. Przypomniał, że marsz do 2010 roku przechodzi ulicami stolicy, a od 2014 roku - dokładnie taką samą trasą od ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego.

12.12.2024
1  2  3  4  5    944