Zgodnie z obecnymi przepisami świadczenie przez doradców podatkowych usług dla organów podatkowych lub urzędów obsługujących te organy w związku z rozstrzyganiem indywidualnych spraw podatników nie stanowi czynności doradztwa podatkowego, te bowiem zgodnie z art. 2 ust 1 ustawy o doradztwie podatkowym dotyczą wyłącznie podatników, płatników i inkasentów. Jednocześnie usługi świadczone na rzecz jednostek samorządu terytorialnego można zakwalifikować jako prowadzenie innej działalności gospodarczej przez doradców podatkowych, do prowadzenia których uprawnia ich art. 31 ust 1 ustawy o doradcach podatkowych, o ile wykonywanie tej działalności nie powoduje konfliktu interesów i niezgodności pomiędzy poszczególnymi rodzajami działalności lub nie narusza bezstronności i niezależności doradcy podatkowego oraz nie pozostaje w sprzeczności z zasadami etyki zawodowej.

Przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich RP uzasadniając potrzebę korzystania z usług doradców podatkowych przez jednostki samorządu terytorialnego zwracają uwagę na potrzebę ich merytorycznego wparcia w nierzadko skomplikowanych sprawach podatkowych (np. w przypadku kosztownych sporów podatkowych dotyczących opodatkowania budowli).

- W szczególności dotyczy to małych jednostek, w których referaty podatkowe prowadzone są zaledwie przez kilka osób niedysponujących specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem na odpowiednim poziomie umożliwiającym prowadzenie sporów z podatnikami reprezentowanymi przez największe firmy doradztwa podatkowego uzasadnia w uwagach do projektu ustawy ZGW RP.

Zdaniem samorządowców obecna sytuacja prowadzi „do skrajnej dysproporcji możliwości korzystania z profesjonalnego wsparcia w sprawach podatkowych pomiędzy podatnikami i samorządową administracją podatkową”. 
Zdaniem przedstawicieli gmin wiejskich alternatywnym rozwiązaniem mogłoby być określenie czynności doradztwa podatkowego w oderwaniu od podmiotu (grupy podmiotów) na rzecz, których określone czynności mogą być wykonywane przez doradców podatkowych. Tego typu ograniczenie podmiotowe nie występuję w przypadku innych tego typu zawodów (adwokaci, radcowie prawni), a kwestie ewentualnego konfliktu interesów rozstrzygane są przez korporacyjne zasady etyki.