Krajowa Rada Sądownictwa wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec bezpodstawnego zawieszania postępowań toczących się przed Sądem Najwyższym przez sędziów Grzegorza Żmija, Leszka Boska, a także Pawła Księżaka.
Pierwszeństwo prawa UE
Rada uważa, że nie ma do tego podstawy prawnej. Przyczynę zawieszenia sędziowie podają jako: „konieczność przeprowadzenia zmian legislacyjnych usuwających wady procesowe określone w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 21 grudnia 2023 roku, C-718-21 oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 23 listopada 2023 roku, Wałęsa przeciwko Polsce w terminie tam zakreślonym”.
Według wiceprzewodniczącego KRS sędziego Rafała Puchalskiego wykorzystywanie instytucji zawieszenia postępowania i wykreowanie nieistniejącej podstawy prawnej narusza konstytucyjne prawo obywatela do sądu wyrażone w art. 45 Konstytucji RP.
Zawieszenie postępowania na pozaustawowej podstawie stanowi jaskrawy przykład przekroczenia kompetencji przez funkcjonariusza publicznego i odmowę sprawowania wymiaru sprawiedliwości przez sędziego. Zgodnie z art. 178 Konstytucji sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji i ustawom. Konstytucja RP zachowuje nadrzędność i pierwszeństwo wobec wszystkich aktów prawnych, w tym także prawa unijnego (wyrok TK z dnia 16 listopada 2011 r SK 45/09).
Czytaj: Sądy w kryzysie kadrowym mają ratować m.in. referendarze i wizytatorzy>>
Naruszenie obowiązków
Krajowa Rada Sądownictwa przypomina, że wyroki trybunałów międzynarodowych nie stanowią źródła powszechnie obowiązującego prawa w Polsce i nie stanowią podstawy prawnej do działania organów państwa.
Krajowa Rada Sądownictwa oczekuje od wszystkich sędziów a szczególnie od sędziów Sądu Najwyższego zachowania należytych standardów pełnionego urzędu sędziego. Powstrzymywanie się przez sędziego od sprawowania wymiaru sprawiedliwości stoi w rażącej sprzeczności z podstawowymi obowiązkami sędziego wynagradzanego z budżetu Skarbu Państwa.
I Krajowa Rada Sądownictwa wzywa tych sędziów do zrzeczenia się urzędu sędziego.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.