Pierwsze zakażenie wirusem gorączki zachodniego Nilu w Polsce

Pacjent Opieka zdrowotna

Paweł Grzesiowski, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wstępnie potwierdził, że mamy w Polsce pierwszy przypadek gorączki zachodniego Nilu. To choroba zakaźna przenoszona przez komary. Jak dotąd nie opracowano na nią szczepionki. W Polsce pierwsze przypadki wirusa u ptaków odnotowano w latach 90. XX wieku, u ludzi epizody objawowego zachorowania są jednak bardzo rzadkie. Występują głównie u osób starszych i z osłabionym układem immunologicznym.

24.10.2024

Pacjent odmawia szczepienia przeciwko tężcowi - co ma zrobić lekarz?

Pacjent Opieka zdrowotna

Szczepienie poekspozycyjne przeciwko tężcowi ma charakter obowiązkowy, a jego niepodanie pacjentowi może zostać uznane za błąd w sztuce medycznej. Jeżeli zaś pacjent, który powinien otrzymać taką szczepionkę odmawia jej przyjęcia, należy poinformować go o możliwych skutkach tej decyzji, a jednocześnie dokonać odpowiednich adnotacji w dokumentacji medycznej. W określonych przypadkach lekarzowi pozostaje możliwość zwrócenia się do sądu opiekuńczego, a nawet odmowy leczenia.

24.10.2024

Eksperci chcą ukarania lekarzy za przekonywanie o szkodliwości szczepień przeciwko HPV

Pacjent Opieka zdrowotna

Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej (RE NIL) sprzeciwia się szerzonym przez Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców (PSNLiN) tezom podważającym skuteczność i bezpieczeństwo szczepień przeciwko HPV. Rada wskazuje, że zniechęcanie przez lekarza do szczepień profilaktycznych stanowi naruszenie art. 4 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Domagają się konsekwencji i apelują, aby sprawą zajął się Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.

22.10.2024

Psychoterapia podlegająca resortowi zdrowia – takiej zmiany oczekują pacjenci

Pacjent Opieka zdrowotna

Polki i Polacy chcą uporządkowania psychoterapii. Aż 74 proc. respondentów odpowiedziało, że powinna podlegać nadzorowi Ministerstwa Zdrowia – wynika z raportu opracowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologii Klinicznej i Psychoterapii EBP. Ważne okazało się też ujednolicenie zasad kształcenia. 68 proc. badanych uważa, że psychoterapeuta musi posiadać wykształcenie psychologiczne i bazować na metodach z udowodnioną naukowo skutecznością i bezpieczeństwem.

22.10.2024

MZ przedstawiło pierwszą listę leków o ugruntowanej skuteczności w kardiologii

Pacjent Farmacja

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło pierwszą listę leków o ugruntowanej skuteczności, dla których przewidziano szybszą i tańszą ścieżkę refundacyjną. Znajduje się na niej 14 leków kardiologicznych. Aktualnie trwają prace nad kolejną listą, na której znajdą się leki stosowane w onkologii. Wybrane leki, które znajdują się na liście o ugruntowanej skuteczności, wybrano spośród niemal 3 tys. propozycji.

21.10.2024

Pacjenci z mózgowym porażaniem dziecięcym mogą zostać bez rehabilitacji domowej

Pacjent Opieka zdrowotna

Wśród sporych zmian, które proponuje Ministerstwo Zdrowia w najnowszym projekcie dotyczącym rehabilitacji leczniczej, znalazła się także weryfikacja wskazań kwalifikujących do rehabilitacji w warunkach domowych. W jej wyniku prawo takie straciliby pacjenci m.in. z mózgowym porażeniem dziecięcym czy stwardnieniem rozsianym. W wielu przypadkach rehabilitacja domowa to dla nich jedyna możliwość usprawniania i umożliwienia im włączania się w życie społeczne. Problemów jest jednak więcej.

19.10.2024

Rzeczniczka praw dziecka ponownie pyta o refundację leku podskórnego na hemofilię

Pacjent

Rzeczniczka praw dziecka (RPD) zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia o przedstawienie informacji na temat dostępu dzieci kwalifikujących się do leczenia emicizumabem w ramach programu lekowego. – Wpływają do mnie informacje od rodziców tych dzieci, mówiące o braku możliwości podjęcia wspomnianego leczenia – napisała Monika Horna-Cieślak.

17.10.2024

Szpitale będą musiały zapewnić diagnostykę molekularną i nowoczesne leczenie

Pacjent Opieka zdrowotna

Ustalenie rozpoznania patomorfologicznego zgodnie ze standardami, badania molekularne, wywiad rodzinny, nowoczesna farmakoterapia, rehabilitacja, pomoc psychologa oraz plan leczenia nad pacjentem – to tylko część warunków, jakie będą musiały spełnić szpitale. Ministerstwo Zdrowia opublikowało kluczowe zalecenia w zakresie opieki onkologicznej dotyczące organizacji i postępowania klinicznego w czerniaku, raku skóry oraz mięsaku kości.

14.10.2024

W Polsce badania genetyczne poza kontrolą, konieczne regulacje prawne

Pacjent Opieka zdrowotna

Mimo dynamicznego rozwoju genetyki, w naszym kraju nie ma regulacji prawnych, które określałyby kompleksowo zasady wykonywania poradnictwa genetycznego, bankowania materiału oraz bezpieczeństwa danych genetycznych. Prace nad projektem ustawy o testach genetycznych trwały w Ministerstwie Zdrowia wiele lat, ale nie zostały doprowadzone do końca. W efekcie nic nie chroni pacjentów przed nieuczciwymi i niebezpiecznymi praktykami.

11.10.2024

Zmiany w pilotażu opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów

Pacjent Opieka zdrowotna

Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego pilotażu kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów. Brakowało m.in. precyzyjnego określenia jednostek chorobowych, które są jednym z ważniejszych warunków kwalifikacji pacjenta do udziału w pilotażu. W sumie wprowadzono 10 różnych zmian. Nowelizacja właśnie trafiła do konsultacji.

10.10.2024

Placówki medyczne powinny stworzyć pacjentom warunki do odwoływania wizyt

Pacjent Opieka zdrowotna

Wystartowała trzecia edycja kampanii „Odwołuję. Nie blokuję”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem nieodwołanych wizyt, co zabiera możliwości skorzystania z usług medycznych innym chorym i wydłuża kolejki do specjalistów. Jednak nie tylko pacjenci ponoszą za to odpowiedzialność. Rzecznik praw pacjenta wskazuje, że na tę sytuację wpływają też same przychodnie, ponieważ część z nich nie stworzyła warunków, żeby można było w prosty sposób poinformować o niestawieniu się w gabinecie.

10.10.2024

Lekarzom rodzinnym brakuje czasu, by pomóc pacjentom z zaburzeniami psychicznymi

Pacjent Opieka zdrowotna

Największym wyzwaniem dla lekarzy rodzinnych w kontekście diagnozowania i leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi jest za krótki czas wizyt, zbyt wielu pacjentów, a także trudność z szybkim skierowaniem pacjenta do psychiatry lub psychologa - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Terapii Dialog z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który obchodzony jest co roku 10 października.

08.10.2024

Będzie mniej wskaźników jakości dla POZ i AOS - propozycje gotowe

Pacjent Opieka zdrowotna

Resortowy zespół ekspertów, którzy odpowiadali za przygotowanie propozycji dotyczących szczegółowych wskaźników mierzenia jakości w ramach wewnętrznych systemów, zakończył prace nad proponowanymi miernikami dla przychodni i poradni specjalistycznych. Rozporządzenia dla tych podmiotów będą zawierały mniej wskaźników niż to dla szpitali. Jak tłumaczą eksperci, którzy brali udział w pracach, to kwestia realnego spojrzenia na możliwości.

08.10.2024

Recepta roczna do poprawy. Pacjenci magazynują leki, których brakuje w aptekach

Pacjent Farmacja

Wprowadzenie recept rocznych, ważnych 365 dni od daty wystawienia, miało za zadanie odciążyć system opieki zdrowotnej z porad związanych jedynie z odnowieniem recept oraz umożliwić pacjentom stopniowe kupowanie leków. Sęk w tym, że blisko 60 proc. z nich jest realizowanych od razu. Pacjenci w domach magazynują leki, których może brakować w aptekach. Eksperci wskazują na potrzebę edukacji i zmian legislacyjnych. Opracowali konkretne propozycje nowelizacji.

07.10.2024

Bezpłatne szczepionki przeciw krztuścowi dla kobiet w ciąży - w aptekach braki

Pacjent

Od 15 października kobiety w ciąży będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Problem w tym, że tych szczepionek nie ma w aptekach. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że prowadzi rozmowy z producentami i hurtowniami, żeby zapewnić ciągłość dostaw. – Mogę zapewnić, że nie zabraknie ich dla kobiet w ciąży - mówi Izabela Leszczyna, ministra zdrowia.

04.10.2024

NFZ o prawie pacjenta do leczenia transgranicznego

Pacjent Opieka zdrowotna

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza na warsztaty edukacyjne poświęcone prawom pacjentów do transgranicznej opieki zdrowotnej oraz Europejskim Sieciom Referencyjnym wspierającym pacjentów z chorobami rzadkimi. Będą dostępne także w formule online. Jedna z sesji dotyczyć będzie Europejskich Sieci Referencyjnych i ich rozwoju w Polsce.

02.10.2024

Powódź - gdzie uzyskać pomoc medyczną i psychologiczną

Pacjent Opieka zdrowotna Powódź

Jeśli placówka, w której pacjent zwykle umawia wizyty do lekarza rodzinnego, została zamknięta w wyniku powodzi, cały czas może on zwrócić się o pomoc do innej placówki medycyny rodzinnej (POZ), która ma podpisaną umowę z NFZ - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta. Są również placówki medyczne, które pomagają w przypadku konieczności wystawienia recepty. Działa bezpłatna i całodobowa infolinia dla pacjentów.

02.10.2024

NFZ porządkuje leczenie i rehabilitację dzieci i dorosłych w śpiączce

Pacjent Opieka zdrowotna

Projekt nowelizacji zarządzenia NFZ określa warunki zawierania i realizacji umów na rehabilitację leczniczą oraz programy leczenia dzieci i dorosłych w śpiączce. Najwięcej zmian dotyczy rehabilitacji domowej. Nowe przepisy regulują czas pracy personelu realizującego świadczenia fizjoterapii domowej oraz sposobu rozliczania tego świadczenia. Wprowadzono też nowe zasady rozliczania m.in. leczenia pozajelitowego i dojelitowego.

30.09.2024

Prawie połowa lekarzy "nie wierzy" w depresję - to problem dla pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

Wiedza na temat chorób psychicznych nie jest powszechna nawet wśród personelu medycznego. Z najnowszych badań wynika, że aż 54 proc. lekarzy uważa, że depresja to „wymysł naszych czasów”, a 46 proc. zgadza się z opinią, że „depresja w ogóle nie istnieje”. Ma to swoje konsekwencje dla pacjentów, ponieważ nie otrzymują właściwej pomocy. Eksperci są zgodni, że potrzebna jest edukacja, również w środowisku medycznym.

28.09.2024

Pacjent szpitala musi dobrze szukać, by zgłosić zdarzenie niepożądane

Pacjent Opieka zdrowotna

Pod koniec czerwca weszły w życie przepisy, które nałożyły na placówki medyczne obowiązek wdrożenia wewnętrznych systemów zarządzania jakością. Ma to się przełożyć w dalszej perspektywie m.in. na zmniejszenie liczby zdarzeń niepożądanych. System ma opierać się także na badaniu satysfakcji pacjentów. Wiele podmiotów nie zapewnia jednak nadal prostej ścieżki, która pozwoliłaby im na zgłoszenie potencjalnych zdarzeń niepożądanych.

24.09.2024