Projekt nowelizacji zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów na rehabilitację leczniczą oraz programy leczenia dzieci i dorosłych ze śpiączką wprowadza szereg zmian. Znalazło się wśród nich uregulowanie czasu pracy personelu realizującego świadczenia fizjoterapii domowej. W projekcie nowelizacji dodano następujący przepis: „Świadczeniodawca obowiązany jest do wskazania w raporcie statystycznym personel realizujący świadczenia, o którym mowa w par. 2 ust. 13, dla świadczeń fizjoterapii ambulatoryjnej oraz fizjoterapii domowej”.

Wprowadzono też modyfikację przepisów dotyczących rozliczania świadczeń żywienia pozajelitowego oraz żywienia dojelitowego. Zgodnie z nowymi zasadami dopuszcza się łączne rozliczanie świadczeń żywienia pozajelitowego oraz żywienia dojelitowego ze świadczeniami rehabilitacyjnymi realizowanymi w warunkach usług stacjonarnych. Świadczeniodawca obowiązany będzie do prowadzenia dokumentacji dodatkowej, związanej z leczeniem żywieniowym, którą należy dołączyć do historii choroby

Czytaj w LEX: Zasady wystawiania skierowań na rehabilitację leczniczą oraz kwalifikowania/dobierania zabiegów >

Fizjoterapia domowa to odrębne świadczenie

Inne zmiany zaproponowane w projekcie mają też na celu wyeliminowanie dublowania się udzielania świadczeń pacjentowi przez różnych świadczeniodawców w ramach tego samego zakresu. Będzie można zweryfikować, czy świadczeniobiorca nie jest objęty opieką innego podmiotu leczniczego.

Podjęto decyzję o odstąpieniu od realizacji fizjoterapii domowej w ramach zawartych umów na fizjoterapię ambulatoryjną z 1 lipca 2025 roku. Jak podano, przeprowadzona analiza w zakresie dostępności do świadczeń wykazała, że:

  • świadczeniodawcy, którzy pomimo zawartej umowy na fizjoterapię domową, udzielali dotychczas świadczeń w warunkach domowych w ramach umowy na fizjoterapię ambulatoryjną, będą kontynuować usprawnianie pacjentów i rozliczać zrealizowane im świadczenia we właściwym zakresie;
  • realizatorzy umów w zakresie fizjoterapii domowej zadeklarowali objęcie opieką pacjentów potrzebujących kontynuacji świadczeń rehabilitacji domowej;
  • w sytuacji pojawienia się sygnałów o ograniczeniu dostępności po zmianie zapisów zarządzania oddziały będą sukcesywnie monitorować sytuację i podejmować decyzje w zakresie przeprowadzenia uzupełniających postępowań konkursowych.

 

Co ważne, świadczeniodawcy zobowiązani są do poinformowania świadczeniobiorców, którzy będą w trakcie leczenia rehabilitacyjnego, w jaki sposób mogą kontynuować rozpoczętą formę usprawniania w tym samym podmiocie. Natomiast w przypadku braku takiej możliwości powinni oni umożliwić świadczeniobiorcy uzyskanie skierowania na kontynuację rehabilitacji u innego świadczeniodawcy.

Sprawdź w LEX: Czy pacjent hospicjum domowego może korzystać z zabiegów fizjoterapii ambulatoryjnej? >

Rehabilitacja po zabiegach

Nowelizacja zarządzenia określa też procedury medyczne według ICD-9 kwalifikujące do rehabilitacji ogólnoustrojowej po leczeniu operacyjnym. Lista jest długa, znalazło się na niej kilkadziesiąt zabiegów i operacji. Przepisy zarządzenia będą stosowane do rozliczania świadczeń od 1 stycznia 2025 roku, a ich wejście w życie nastąpi po upływie 30 dni od dnia jego podpisania, czyli 24 października 2024 roku.