SN: Tęczowa Maryjka nie obraża uczuć religijnych - kasacja oddalona

Prawo karne

Sąd Najwyższy uznał w czwartek 28 marca br., że wyrok uniewinniający aktywistki oskarżone o obrazę uczuć religijnych nie naruszał prawa. Chodziło o wywieszanie plakatów przedstawiających Matkę Boską z tęczową aureolą. Za popełnienie przestępstwa groziły im dwa lata pozbawienia wolności. Zdaniem sądu aktywistki nie dopuściły się przestępstwa, ponieważ ich działanie nie było intencjonalne.

28.03.2024

Prof. Bosek nie będzie ukarany, inni sędziowie SN czekają na swoje dyscyplinarki

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Manowska przegrała we "własnym" sądzie. Wniosek I Prezes SN o ukaranie sędziego Leszka Boska z Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN za lekceważenie prezesa tej Izby i niestawiennictwo został oddalony - i jej zażalenie – także. Zaniechania i działania sędziego i kwestionowanie składów nie są deliktem dyscyplinarnym, gdyż nie były bezprawne. Niestawienie się na zgromadzeniach sędziów nie jest karane dyscyplinarnie.

27.03.2024

Strasburg: Dostęp do kalendarza prezes Przyłębskiej musi być jawny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sieć Obywatelska Watchdog Polska wygrała z Polską przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w sprawie dostępu do kalendarza spotkań Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej i wiceprezesa Mariusza Muszyńskiego. Trybunał w Strasburgu uznał, że dotychczasowa linia orzecznicza sądów administracyjnych w tych sprawach odbiega od europejskich standardów.

22.03.2024

SN: Upomnienie dla prokurator, która nie dokonała oględzin zwłok

Prawnicy

Prokurator nie przyjechała na miejsce wypadku i zaniechała oględzin zwłok, co należało do jej obowiązków, nawet po godzinach urzędowania. Wizerunek prokuratury został narażony na szwank. Podobnie jak interes uczestników postępowania, gdyż z powodu tego błędu należało ponowić czynności. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego uznała to zachowania za rażące naruszenie prawa i ukarała prokurator upomnieniem.

22.03.2024

Wynagrodzenie pełnomocnika z urzędu, gdy klient zmarł

Prawo cywilne Prawnicy

Czy przy podziale majątku, w razie wygaśnięcia pełnomocnictwa o zwrocie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej sąd orzeka w chwili złożenia wniosku przez pełnomocnika? Czy podstawą do ich określenia powinna być wartość udziału reprezentowanego uczestnika wynikająca ze wskazanej we wniosku wartości przedmiotu sprawy, czy wartość udziału ustalona przez sąd na dzień złożenia wniosku – takie zagadnienia rozstrzygnie Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

22.03.2024

SN: Zamiast uchylać cały wyrok, wystarczyło powołać biegłego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Własność przemysłowa

Uzupełnienie wadliwego przewodu sądowego było możliwe – i to bez większych trudności – w toku postępowania przed sądem odwoławczym. Wystarczyło powołać nowego biegłego w zakresie własności przemysłowej, a nie uchylać cały wyrok i przekazywać do ponownego przeprowadzenia wszystkich dowodów – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

21.03.2024

SN: 1,5 roku od zatrzymania nie wydano aktu oskarżenia, ale przewlekłości nie ma

Prawo karne

Wbrew zarzutom skargi, od momentu zatrzymania i doprowadzenia skarżącej, przeprowadzono liczne czynności procesowe, zmierzające do wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności tej złożonej sprawy. Dlatego Izba Kontroli Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie uwzględniła skargi na przewlekłość postępowania przygotowawczego.

19.03.2024

SN rozstrzygnie kiedy darowizna jest wliczana do spadku

Prawo cywilne

Czy darowiznę sprzed 10 lat wlicza się do rozliczenia zachowku? Czy spadkobiercą może być także potencjalny spadkobierca w ramach tego samego pokrewieństwa, który dochodziłby do spadku, gdyby pierwotny spadkobierca nie chciał lub nie mógł dziedziczyć? – na te pytanie odpowie Izba Cywilna Sądu Najwyższego z powodu rozbieżności w orzecznictwie.

18.03.2024

SN: Ucieczka skazanego obecnie surowiej karana

Turystyka

Przed zmianami kodeksu karnego, do 2023 roku, oddalenie się skazanego, który nie był pilnowany przez konwojenta, z miejsca pracy - nie było ucieczką karaną pozbawieniem wolności do dwóch lat – orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego. Uniewinniła więc osadzonego, który za samowolne oddalenie się z miejsca pracy wykonywanej poza zakładem karnym został skazany na pół roku pozbawienia wolności.

14.03.2024

Sąd Najwyższy umorzył sprawę zawieszenia sędziów Maczugi i Lisaka

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy umorzył sprawę zawieszenia sędziów Wojciecha Maczugi i Rafała Lisaka w związku z prowadzonym przeciwko nim od 2019 r. postępowaniem dyscyplinarnym. Miało to związek z tym, że pod koniec lutego umorzono postępowania z uwagi na brak skargi oskarżyciela. Do tej sprawy włączył się bowiem w miejsce rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba – sędzia Włodzimierz Brazewicz z Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, ustanowiony do tej sprawy przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

13.03.2024

Polska organizacja wygrywa z Facebookiem - musi uzasadnić bana

Wymiar sprawiedliwości

Blokując konta i grupy Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), Meta naruszyła dobra osobiste organizacji. Sąd wydał właśnie wyrok, jeszcze nieprawomocny, w sprawie prowadzonej przez Fundację Panoptykon, potwierdzając tym samym, że platformy internetowe nie mogą blokować jak chcą i kogo chcą. A osoby zablokowane mają prawo do sądu we własnym kraju. Zobowiązał do przywrócenia zablokowanych treści i publicznych przeprosin za niesłuszne zablokowanie kont i grup na Facebooku i Instagramie.

13.03.2024

SN: Sędzia nie jest wielkim niemową, może pisać apele

Prawo karne Prawnicy

Sędziego nie można represjonować za wyrażone przez niego poglądy prawne, niezależnie czy wyrażone w orzeczeniu czy w przestrzeni publicznej – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i podkreślił, że konstytucja nie odbiera sędziom prawa wypowiadania się w istotnych sprawach. Dlatego uznał za słuszne uniewinnienie sędziego, który był ścigany dyscyplinarnie za podpisanie się pod apelem do OBWE w sprawie wyborów.

13.03.2024

Radca prawny bez kary, bo terminy przedawnienia płynęły w czasie pandemii

Prawnicy

Terminy przedawnienia deliktów dyscyplinarnych w stosunku do osób wykonujących zawody prawnicze nie zostały wstrzymane przez ustawę covidową z 2 marca 2020 r. Ustawa ta nie miała bowiem zastosowania do postępowań dyscyplinarnych, gdyż dotyczyła terminów przedawnienia przestępstw, w tym przestępstw skarbowych, do których nie zalicza się przewinień naruszających zasady etyki.

11.03.2024

SN: Skarga w sprawie usługi pre-paid odrzucona

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie przyjął do rozpoznania skargi kasacyjnej w sprawie niedozwolonej klauzuli w prawie telekomunikacyjnym. Mimo, że sąd w II instancji orzekał jednoosobowo, Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN zauważyła, że zaskarżony wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie został wydany przed 27 kwietnia 2023 r. Czyli zanim zaczęła obowiązywać uchwała Izby Pracy SN kwestionująca jednoosobowe składy "covidowe".

09.03.2024

SN: Apel o stosowanie wyroków TSUE nie powinien dyskwalifikować sędziego

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wątpliwości co do działalności publicznej i postawy kandydatki na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego nie mogą zadecydować o odrzuceniu jej kandydatury – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Jednostkowa sytuacja, nawet kontrowersyjna, nie powinna przeważyć nad całokształtem oceny doświadczenia zawodowego i oceny kwalifikacyjnej kandydatki.

08.03.2024

SN: Zatarcie skazania w czasie zakazu prowadzenia auta nie pomoże

Prawo karne

Nie stanowi przeszkody do przyjęcia odpowiedzialności za przestępstwo jazdy po pijanemu zatarcie skazania w dacie wyrokowania. Zwłaszcza, jeśli sąd orzekł we wcześniejszym wyroku zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, gdy kierowca prowadził auto w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania tego zakazu. Do takiego wniosku doszedł niedawno Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

06.03.2024

SN: Sędzia już raz oceniający te same dowody nie może być obiektywny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wyrok stwierdzający winę osób współdziałających w popełnieniu przestępstwa prowadzić może do przeświadczenia, że sprawa jest dla oskarżonego przegrana już w momencie jej rozpoczęcia. Sędzia będzie więc postrzegany jako osoba, która ma wyrobiony pogląd w danej sprawie przed jej rozpoczęciem. Dlatego powinien się wyłączyć, a nie oświadczać, że będzie bezstronny i obiektywny – orzekł Sąd Najwyższy.

05.03.2024

SN: Wartość nieruchomości przy skardze pauliańskiej

Prawo cywilne

Problem, czy zachodzi przesłanka pokrzywdzenia wierzyciela osobistego dotychczasowego właściciela nieruchomości obciążonej hipoteką, należy oceniać poprzez pryzmat możliwej do uzyskania wartości nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym. Takie zagadnienie rozstrzygnie Izba Cywilna Sądu Najwyższego w uchwale siedmiorga sędziów.

04.03.2024

SN: Nagana dla prokurator, która kazała bez powodu doprowadzić podejrzanego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokurator, która nakazała doprowadzić przymusowo podejrzanego, nie miała do tego żadnych podstaw. Czynności podjęte przez obwinioną były oczywiście nieprawidłowe, zwłaszcza że termin do odbioru pisma przez podejrzanego nie minął. A policja zatrzymała i zakuła człowieka w kajdanki. Teraz prokurator za karę nie będzie awansowana przez pięć lat, bo taka jest konsekwencja nagany.

02.03.2024