Majkowski: Zostało niewiele czasu na wdrożenie JPK CIT

CIT Doradca podatkowy

Jeśli obowiązek przesyłania JPK CIT nie zostanie odroczony, tzw. dużym podatnikom i podatkowym grupom kapitałowym pozostanie niewiele czasu na dostosowanie systemów informatycznych i księgowych. A ich niedostosowanie niesie ze sobą ryzyko sankcji na gruncie kodeksu karnego skarbowego – pisze Wojciech Majkowski, partner w KPMG w Polsce.

16.04.2024

Dr Keler: Zmiany w podatku Belki mogą być niewystarczające

Domowe finanse PIT

Plany zmian w podatku Belki budzą na razie poważne wątpliwości. Z punktu widzenia celu, którym jest wzmocnienie rynku kapitałowego i zachęcenie Polaków do inwestowania, są niewystarczające. Jednocześnie mogą być potencjalnie problematyczne z punktu widzenia ich wdrożenia. Należy jednak pamiętać, że to jedynie zapowiedzi, a faktyczne znaczenie tych zmian poznamy dopiero po opublikowaniu projektu ustawy – pisze dr Grzegorz Keler, adwokat, senior manager w Thedy & Partners.

11.04.2024

Przełomowy wyrok NSA w sprawie umorzenia podatku

Ordynacja

Podatnikom niezwykle trudno jest uzyskać ulgę polegająca na umorzeniu podatku, a sądy administracyjne nie ingerują w decyzje fiskusa w tym zakresie. Przełomowe znaczenie w tego typu sprawach może mieć wyrok III FSK 4236/21, w którym NSA przyznaje sądom administracyjnym prawo oceny, czy decyzja organów podatkowych jest słuszna - mówi Jarosław Konopka, doradca podatkowy.

10.04.2024

T. Kaczyński: Nie każdy wydatek będzie kosztem doradcy podatkowego

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Doradcy podatkowi często ponoszą wydatki przed faktycznym rozpoczęciem działalności gospodarczej, np. na wizytówki, strony internetowe, remont pomieszczeń, zakup mebli biurowych czy też narzędzi informatycznych. Wydatki te mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, o ile przedsiębiorca jest w stanie wykazać, że zostały one poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła - mówi Tomasz Kaczyński, doradca podatkowy.

29.03.2024

Strata podatkowa nie oznacza braku obowiązku zapłaty CIT

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Kluczowe reguły opodatkowania podatkiem minimalnym mogą przysporzyć podatnikom wielu trudności. W przypadku ustalenia, że podatnik jest objęty tym obowiązkiem, konieczne będzie obliczenie podstawy opodatkowania. Standardowa metoda jej kalkulacji składa się z trzech zmiennych wartości, których uzyskanie również wymaga wcześniejszego obliczenia, mogącego stanowić pewne wyzwanie, ze względu na wzory oraz wyłączenia wskazane w ustawie o CIT - piszą Edyta Adamus i Bartosz Suławko z Deloitte.

27.03.2024

Jak ująć zobowiązanie z tytułu CIT estońskiego w rachunku wyników ostatniego roku obrotowego

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Czy jest możliwość ujęcia w rachunku wyników, sporządzonym za ostatni rok opodatkowania CIT-em estońskiego, podatku, który jednostka zadeklaruje w ostatniej deklaracji CIT-8E jako podatek do zapłaty jednorazowo? W mojej ocenie podatnik musiałby złożyć deklarację na przykład ostatniego dnia roku obrotowego. Wówczas z tą datą powstanie zobowiązanie podatkowe – pisze Izabella Trochimczuk z Kancelarii Podatkowej Skłodowscy.

22.03.2024

Pożyczka udzielana przez fundację rodzinną - na określonych warunkach

PIT

Fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie określonym w ustawie o fundacji rodzinnej. Jedną z takich dozwolonych aktywności takiej fundacji jest udzielanie pożyczek, jednak te mogą zostać udzielone wyłącznie podmiotom, z którymi fundacja pozostaje w pewnych relacjach osobowych lub kapitałowych. Ponadto powinny być udzielane na określonych w ustawie warunkach, aby nie narazić fundacji lub pożyczkobiorców na negatywne skutki podatkowe - piszą Michał Kielerski i Marcin Palusiński z DSK Kancelaria

20.03.2024

R. Maćkowski: Łatwiej rozliczyć VAT od importu usług medycznych

VAT

Zwolnienie z VAT usług medycznych przysługuje również podmiotom zagranicznym, nieposiadającym w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej i niespełniającym wymogów uznania ich za "podmiot leczniczy" w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej. Organy podatkowe po długiej batalii zmieniły niekorzystne stanowisko, które uderzało również w polskich nabywców takich usług – pisze Radosław Maćkowski, doradca podatkowy.

20.03.2024

EY: Interpretacja ogólna dotycząca ulgi B+R zwiększa oszczędności podatników

CIT PIT Doradca podatkowy

Wszelkie należności wypłacone z tytułu umowy o pracę (w tym m.in. z tytułu urlopów i choroby) oraz odpowiadające im składki ZUS mogą być podstawą naliczenia kosztów kwalifikowanych B+R. Interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów zwiększa podstawę do kalkulacji kosztów kwalifikowanych i pulę potencjalnych oszczędności – piszą Magdalena Piec i Wiktoria Sadowski z Działu Doradztwa Podatkowego EY Polska.

07.03.2024

Ulga na ekspansję nadal budzi wątpliwości

CIT PIT

Ustawodawca nie definiuje pojęcia wytworzenia rzeczy przez podatnika, zaś skarbówka podchodzi do niego bardzo restrykcyjnie. Przyjmuje, że kryterium to zostaje spełnione jedynie wówczas, gdy cały proces produkcyjny jest przeprowadzany w działalności podatnika. Stanowisko fiskusa znacznie ogranicza dostępność ulgi dla przedsiębiorców z szeroko pojmowanej branży produkcyjnej - mówi Natalia Majewska, doradca podatkowy.

07.03.2024

KPMG: Unia zaostrza zasady przeciwdziałania praniu pieniędzy

Prawo europejskie

Unia chce wyeliminować luki prawne w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Nowe obowiązki zostaną nałożone na sektor m.in. kryptoaktywów, handlu metalami i kamieniami szlachetnymi, handlu luksusowymi samochodami, samolotami i jachtami oraz na kluby piłkarskie - piszą Maciej Sawczuk i Karolina Jaskulska-Jarosz z Zespołu ds. Podatku Dochodowego od Osób Prawnych w KPMG w Polsce.

04.03.2024

Magdalena Jaworska: Co oznaczają nowe obowiązki dla platform internetowych i ich użytkowników

Doradca podatkowy Nowe technologie Podatki międzynarodowe

Wdrożenie dyrektywy DAC7 nie zmieni dotychczasowych zasad opodatkowania. Warto jednak mieć na uwadze, że nowe obowiązki to zasilanie organów podatkowych określonymi danymi dotyczącymi sprzedaży internetowej. Kontrolujący mogą natomiast wykorzystywać te dane do sprawniejszego typowania podatników do weryfikacji - pisze Magdalena Jaworska, ekspertka e-Izby ds. podatków, partnerka w spółce doradztwa podatkowego Quidea.

27.02.2024

Jak obronić się przed postępowaniem w sprawie karuzeli podatkowej

VAT Compliance

W transakcjach trójstronnych i łańcuchowych należy pamiętać o tym, iż pierwszy w łańcuchu podmiot (kontrahent) widzi ostatniego i na odwrót. Ponadto, aby prawidłowo taką transakcję rozliczyć w deklaracji VAT, wszyscy w tym łańcuchu muszą być o sobie poinformowani - pisze dr Izabella Tymińska, ekspert ds. ceł, prawa celnego i handlu zagranicznego.

26.02.2024

Wysyłając niektóre listy, fiskus łamie prawa podatników

Prawo karne PIT Małe i średnie firmy Finanse Prawo europejskie

Treść pisma zastępcy szefa KAS w sprawie listów behawioralnych wyraźnie potwierdza, że zalecono organom, jeśli nie mają nawet usprawiedliwionego przypuszczenia wystąpienia nieprawidłowości po stronie podatnika, domaganie się od niego składania wyjaśnień, tłumaczenia się i samodenuncjacji – pisze Przemysław Hinc, doradca podatkowy. I podkreśla, że takie działanie jest nie tylko sprzeczne z zasadami wyrażonymi w Konstytucji, ale też w przepisach ratyfikowanych umów międzynarodowych.

20.02.2024

Dr Kubista: Kwota wolna 60 tys. zł oznaczać będzie faktyczną obniżkę opodatkowania

PIT Doradca podatkowy

Propozycję podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł należy ocenić pozytywnie. Proponowana zmiana uplasuje kwotę wolną pomiędzy minimalnym, a przeciętnym wynagrodzeniem netto. Oznacza to realnie więcej pieniędzy w kieszeniach podatników rozliczających się skalą podatkową i faktyczną obniżkę opodatkowania - pisze dr Bartosz Kubista, adwokat, doradca podatkowy, partner zarządzający w Kancelarii GLC.

14.02.2024

Dr Sekulski: W ustawie ryczałtowej jest pułapka na blogerów

PIT Doradca podatkowy

Coraz więcej twórców internetowych wybiera rozliczenie ryczałtem. Problem powstaje w momencie, gdy chcą sprzedać prawa autorskie do swoich utworów, np. e-booków, filmów czy szkoleń. Ustawa ryczałtowa nie przewiduje żadnej stawki, którą można opodatkować sprzedaż praw autorskich wytworzonych w działalności gospodarczej – mówi dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy, założyciel kancelarii Outsourced.pl.

02.02.2024

Wyroki NSA pozwalają skuteczniej zarządzać stratą

CIT

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że podatnicy mają prawo korygować stawki amortyzacji wstecz. Po ciężkich latach covidowych powinni oni mieć możliwość skutecznego zarządzania stratą podatkową, w tym przede wszystkim poprzez zwiększanie lub zmniejszanie stawek amortyzacyjnych - pisze Kamil Pierścionek, adwokat, starszy menedżer w Zespole ds. Postępowań Podatkowych i Sądowych w KPMG w Polsce.

30.01.2024

Doradcy podatkowi mają jeszcze czas na wdrożenie e-doręczeń

Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Doradcy podatkowi, którzy już aktywowali swoje e-skrzynki w usłudze e-doręczenia, mają trzy systemy do korespondencji z organami skarbowymi. Ta mnogość nie ułatwia pracy, może prowadzić do problemów z terminowym wywiązywaniem się z obowiązków. Środowisko doradców podatkowych oczekiwałoby jednego stabilnego systemu komunikacji elektronicznej. Osobiście mam nadzieję, że docelowo będzie to usługa e-doręczeń - mówi Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes Biura Rachunkowego BIUREX.

26.01.2024

Pełnomocnicy osób fizycznych nie mają dostępu do konta w e-Urzędzie Skarbowym swoich mocodawców

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Przepisy nie uwzględniają wniosku o przyznanie dostępu lub odebranie dostępu do konta w e-Urzędzie Skarbowym dla osób fizycznych. Dla dobra podatników oraz w interesie KAS należy jak najszybciej zmienić przepisy tak, by osoby fizyczne miały możliwość udostępnienia swych danych pełnomocnikom - mówi Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes Biura Rachunkowego BIUREX.

20.01.2024

Opłata za plastik na paragonie – są dwie możliwości

Środowisko VAT Podatki międzynarodowe

Wydaje się, że prawidłowe jest zarówno ujmowanie na paragonach w jednej pozycji ceny towarów z opłatą za plastik z ujednoliconą stawką VAT, jak też wyodrębnianie dwóch pozycji - ceny za towar oraz opłaty dodatkowej z odpowiadającą im stawką VAT. Stanowisko w tej sprawie powinno zająć Ministerstwo Finansów – piszą dr Jacek Matarewicz i Dominika Kasińska z Kancelarii Tomczykowski Tomczykowska.

15.01.2024