Jednolity Plik Kontrolny dla podatku dochodowego od osób prawnych (JPK_CIT) to dwie obowiązkowe struktury – JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR. Od kiedy będą obowiązywać? W pierwszej kolejności, tj. od 1 stycznia 2025 roku, obowiązek będzie dotyczył największych podatników (przychód powyżej 50 milionów euro) oraz podatkowych grup kapitałowych, Następnie od 1 stycznia 2026 roku obowiązek rozszerzy się na przedsiębiorstwa zobowiązane do przesyłania ewidencji JPK_V7. Od 1 stycznia 2027 roku wszyscy podatnicy CIT będą zobowiązani do przesyłania JPK_CIT. Sam termin raportowania przypada na termin złożenia zeznania CIT za dany rok podatkowy, tj. przykładowo dla dużych podatników CIT złożenie pierwszych plików JPK_CIT będzie wymagane od 1 stycznia 2026 r.
Aby skutecznie przygotować się do raportowania, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kroków.
Czytaj w LEX: Jednolity Plik Kontrolny w bankach >
1. Zbieranie niezbędnych danych
Pierwszym krokiem jest zebranie wszystkich danych finansowych i podatkowych za dany okres rozliczeniowy. Obejmuje to przychody, koszty, amortyzację, a także wszelkie inne transakcje, które mają wpływ różnice pomiędzy wynikiem finansowym a podatkowym spółki. Poza samym zebraniem danych warto również pomyśleć o zwiększeniu efektywności w zarządzaniu tymi danymi, a także zastanowić się nad usprawnieniem procesów podatkowych, np. poprzez analizę procesu przygotowywania kalkulacji CIT. Duży nakład pracy będzie związany z mapowaniem kont do znaczników księgowych, jednak największym wyzwaniem będzie odpowiednie zastosowanie znaczników podatkowych (znaczniki PD). Jak oznaczyć koszty hipotetycznych odsetek? Jak wykazać koszty finansowania dłużnego? W jaki sposób wykazać przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń? To tylko przykładowe wątpliwości, które mogą się pojawić podczas próby przypisania znaczników i warto podjąć analizy w kierunku efektywnych rozwiązań jak najszybciej.
Sprawdź w LEX: Jak ustalić, czy spółka ma obowiązek składania JPK CIT za 2025 r.? >
2. Sprawdzenie poprawności danych
Kolejnym krokiem jest dokładne sprawdzenie poprawności zebranych danych. Ważne, aby upewnić się, że wszystkie transakcje są prawidłowo zaksięgowane i że nie ma żadnych błędów rachunkowych ani podatkowych. Warto również potwierdzić, czy wszystkie dokumenty są kompletne i zgodne z obowiązującymi przepisami. W tym celu warto przeprowadzić również weryfikację i walidację struktury JPK_KR, będącej punktem wyjściowych nowej struktury JPK_KR_PD, a przygotowywanej dotychczas na żądanie organów podatkowych. Nowe struktury będą przekazywane bez wezwania i będą zawierały informacje o wszystkich transakcjach podatnika wraz z ich kategoryzacją na cele podatkowe, a także ewidencję środków trwałych i WNiP zarówno w ujęciu podatkowym, jak i księgowym.
Czytaj więcej w LEX: Kowalski Radosław, JPK_CIT - jak się przygotować >
3. Skorzystanie z odpowiedniego oprogramowania
Do sporządzenia JPK_CIT niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia generowanie plików w wymaganym formacie XML. Ważne, aby oprogramowanie, z którego korzysta firma było aktualne i zgodne z najnowszymi wymogami prawnymi, a przede wszystkim, aby dostawca systemu dostarczył rozwiązanie w terminie.
4. Przeprowadzenie testów i weryfikacji
Przed ostatecznym złożeniem JPK_CIT warto przeprowadzić testy i weryfikację pliku. Można to zrobić za pomocą narzędzi udostępnianych przez Ministerstwo Finansów, które pozwalają na sprawdzenie poprawności pliku przed jego wysłaniem. Niemniej jednak warto o zadbać wewnętrzne rozwiązania, które pozwolą na uzgodnienie np. węzła RPD z kalkulacją i zeznaniem CIT, aby mieć pewność co do spójności i poprawności danych raportowanych do administracji skarbowej.
Przygotowanie do JPK_CIT może wydawać się skomplikowane, ale przestrzeganie powyższych kroków pomoże w sprawnym i bezproblemowym sporządzeniu wymaganych raportów. Należy pamiętać, że dokładność i terminowość są kluczowe dla uniknięcia problemów z organami podatkowymi.
Wojciech Majkowski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w dziale doradztwa podatkowego w zespole ds. podatku dochodowego od osób prawnych w KPMG w Polsce
Patrycja Młynarska, doradca podatkowy, menedżer w zespole ds. podatku dochodowego od osób prawnych w KPMG w Polsce
Czytaj również: Jak się przygotować do JPK CIT
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.