Już od przyszłego roku największe spółki oraz członkowie podatkowych grup kapitałowych będą przesyłać do organów podatkowych ustrukturyzowane informacje z ksiąg rachunkowych – za pomocą struktury JPK CIT. Podatnicy będą wysyłać dane bez wezwania, wraz z zeznaniem rocznym. Skarbówka uzyska więc regularny wgląd w ich rozliczenia. Obecnie może żądać dostępu do ksiąg w formie elektronicznej jedynie podczas czynności sprawdzających, kontroli lub postępowań podatkowych.

Jak wyjaśnia Wojciech Majkowski, partner w KPMG w Polsce, JPK CIT to dwie obowiązkowe struktury – JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR.

- W pierwszej kolejności - od 1 stycznia 2025 r. - obowiązek będzie dotyczył największych podatników (przychód powyżej 50 milionów euro) oraz podatkowych grup kapitałowych. Następnie - od 1 stycznia 2026 r. - obowiązek rozszerzy się na przedsiębiorstwa zobowiązane do przesyłania ewidencji JPK_V7. Od 1 stycznia 2027 roku wszyscy podatnicy CIT będą zobowiązani do przesyłania JPK CIT. Sam termin raportowania przypada na termin złożenia zeznania CIT za dany rok podatkowy, tj. przykładowo dla dużych podatników CIT złożenie pierwszych plików JPK CIT będzie wymagane od 1 stycznia 2026 – mówi Wojciech Majkowski.

 

Dużo pracy w krótkim terminie

Krzysztof Czekaj, doradca podatkowy, zwraca uwagę, że podmioty objęte nowym obowiązkiem mają do wykonania bardzo dużo pracy w krótkim terminie. Rozporządzenie w sprawie JPK opublikowano w drugiej połowie sierpnia 2024 r.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto