Za nowelizacją Prawa o notariacie głosowało 86 senatorów, przeciw był jeden, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W obecnym stanie prawnym zastępca notarialny nie może ubiegać się o powołanie na stanowisko notariusz, jeśli w terminie 10 lat od doręczenia uchwały o powołaniu po zdanym egzaminie nie złoży wniosku o powołanie. Po upływie 10 lat taka osoba może przystąpić do egzaminu notarialnego ponownie.

Co w noweli? 

Zgodnie z Prawem o notariacie - uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu notarialnego uprawnia do złożenia wniosku o powołanie na notariusza w terminie 10 lat od doręczenia uchwały o wyniku egzaminu notarialnego. W nowelizacji doprecyzowano jednak, że termin ten nie dotyczy zastępców notarialnych, zatrudnionych w kancelarii notarialnej łącznie przez okres co najmniej 10 lat poprzedzających datę złożenia wniosku o powołanie na notariusza "pod warunkiem, że w okresie tym, łącznie przez okres co najmniej 5 lat, posiadali upoważnienie do wykonywania czynności notarialnych".

Jak wskazano w uzasadnieniu, dotychczasowe przepisy odnoszące się do zastępców notarialnych "są zarówno nielogiczne, jak i niekorzystne dla zastępców notarialnych, którzy jako wpisani do wykazu zastępców notarialnych i zatrudnieni w kancelarii notarialnej dokonują czynności notarialnych".

Według aktualnych regulacji bowiem, jeśli od doręczenia zastępcy notarialnemu uchwały o wyniku egzaminu notarialnego minęło więcej niż 10 lat, nie może on zostać powołany na stanowisko notariusza "bez wcześniejszego wykreślenia z wykazu zastępców notarialnych". Natomiast - jak zaznaczono w uzasadnieniu zmiany - takie skreślenie z wykazu zastępców notarialnych daje obecnie dalszą możliwość ubiegania o powołanie na stanowisko notariusza bez konieczności ponownego złożenia egzaminu notarialnego.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 

 

Cena promocyjna: 185.42 zł

|

Cena regularna: 254 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 185.42 zł