Zły wynik ucznia to wina nauczyciela? - dyrektorzy na tropie

Wśród zadań organów nadzoru pedagogicznego w roku 2024/2025 znalazło się skontrolowanie podstawówek, w których uczniowie uzyskują słabsze wyniki egzaminu ósmoklasisty. Ciekawe jest przy tym kryterium, według którego weryfikowane będą te szkoły - kuratoria sprawdzą, czy pracujący w nich nauczyciele się doskonalą. Budzi to pewne wątpliwości i pytania, czy uwzględnione zostaną także inne czynniki.

12.08.2024

Minister edukacji odwołała szefa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Minister Edukacji Barbara Nowacka z dniem 9 sierpnia 2024 r. odwołała ze stanowiska dyrektora Centralnej Komisji Edukacyjnej, Marcina Smolika. Pełnienie obowiązku dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zostało powierzone Horacemu Dębowskiemu dotychczasowemu wicedyrektorowi CKE, który w latach 2010-2017 był ekspertem w Instytucie Badań Edukacyjnych.

09.08.2024

Mucha: Nie będzie masowego zamykania mniejszych szkół

Jest coraz mniej uczniów i zapaść demograficzna jest w szkołach bardzo widoczna - mówiła wiceminister edukacji Joanna Mucha. Wskazała jednak, że nie ma obaw o masowe zamykanie szkół. Myślę, że raczej będzie dochodziło do sytuacji, w których do tej małej szkoły zostanie dołączony oddział przedszkolny, być może żłobkowy - tłumaczyła.

09.08.2024

Egzamin poprawkowy - ostatnie chwile na przygotowanie

Szkoła i uczeń

Uczeń, który otrzymał negatywną ocenę na koniec roku, może zdawać egzamin poprawkowy. Ten organizowany jest pod koniec wakacji, a komisję do jego przeprowadzenia wyłania dyrektor szkoły. Resort edukacji w tym właśnie upatruje szansy dla zdającego - jeżeli jego nauczyciel się pomylił, ma możliwość udowodnić to przed niezależną komisją.

09.08.2024

Nowacka: Wychowanie patriotyczne nie będzie nowym przedmiotem

Polskie Stronnictwo Ludowe chce wprowadzenia do szkoły nowego przedmiotu - wychowania patriotycznego. Zwolenniczką tego pomysłu nie jest natomiast minister Barbara Nowacka - poinformowała, że na razie nie ma w planach dodania nowej lekcji. Przypomniała, że wychowanie obywatelskie i wychowanie patriotyczne znalazło się wśród priorytetów polityki oświatowej państwa.

08.08.2024

MEN o braku nauczycieli: Nie wakaty, a okienko transferowe

Kadry w oświacie

Bardzo chętnie porozmawiam o wakatach, kiedy nauczyciele i nauczycielki oraz dyrektorzy szkół podejmą decyzję, kto w jakiej szkole, w jakim wymiarze uczy. Te ruchy kadrowe właśnie teraz się dzieją. Porozmawiajmy o wakatach, kiedy będzie początek roku szkolnego, bo wtedy wyraźnie będzie widać, jakie są braki - mówiła w czwartek Barbara Nowacka pytana o wakaty w szkołach.

08.08.2024

Uchwały rady pedagogicznej kluczowe dla funkcjonowania szkoły

Zarządzanie oświatą

W szkole, która zatrudnia przynajmniej trzech nauczycieli, działa rada pedagogiczna - jej zadaniem jest planowanie i analizowanie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły. Organ sam - w drodze uchwały - opracowuje i zatwierdza regulamin swojej działalności. Rada ma szerokie kompetencje - wpływa zarówno na ocenianie i promocję uczniów, jak i na zatrudnianie nauczycieli.

08.08.2024

MEN planuje zmianę form wsparcia - również dla uczniów z ADHD

Zarządzanie oświatą

Trwają prace nad kompleksową zmianą systemu wsparcia dzieci i uczniów o różnym poziomie funkcjonowania, w tym dzieci z zespołem ADHD, które powinno być udzielane w koordynacji z innymi sektorami (zdrowia, pomocy społecznej, pomocy rodzinie) - poinformował resort edukacji pytany przez rzecznika praw obywatelskich o zmiany dotyczące wsparcia dzieci z ADHD.

07.08.2024

Ministerstwo rozpoczyna pracę nad ograniczeniem liczby lekcji religii

Zarządzanie oświatą

Rozpoczynam prace legislacyjne dotyczące jednej godziny lekcji religii i planuję wprowadzenie tego w życie 1 września 2025 r. - wskazała minister edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że lekcje religii powinny być organizowane na pierwszej lub ostatniej lekcji, ale nie ma możliwości zorganizowania takiego modelu, szczególnie w dużych szkołach, kiedy lekcje religii są dwie.

07.08.2024

Pierwsza pomoc i edukacja o zdrowiu - więcej profilaktyki w szkolnych programach

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zamierza dodać do programu więcej treści prozdrowotnych - uczniowie będą uczyć się pierwszej pomocy, dowiedzą się, jak dbać o swój organizm i komfort psychiczny. Kluczowe zmiany w tym zakresie mają obowiązywać od 2026 r. Wcześniej kwestie te poruszane będą przede wszystkim na lekcjach z wychowawcą.

07.08.2024

Nowe zasady akredytacji kształcenia ustawicznego

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przekazał do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie akredytacji na kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych. Placówki lub inne podmioty prowadzące kształcenia ustawiczne w formie pozaszkolnej ubiegające się o akredytację na kształcenie ustawiczne prowadzone w danej formie pozaszkolnej będą obowiązane wykazać fakt prowadzenia w sposób nieprzerwany kształcenia w formie lub formach pozaszkolnych przez okres co najmniej ostatnich trzech lat.

06.08.2024

MEN zezwoli na zwiększanie liczebności klas, by zapewnić miejsca uczniom z Ukrainy

Zarządzanie oświatą

1 września 2024 r. zmieniają się przepisy dotyczące nauczania dzieci z Ukrainy - jeżeli nie będą realizować obowiązku szkolnego w Polsce, ich rodzice nie otrzymają świadczenia 800+ i pieniędzy na wyprawkę szkolną. Aby pomóc uczniom w przystosowaniu się, szkoły będą mogły zatrudniać asystentów międzykulturowych, ale to, czy jest taka potrzeba, oceni dyrektor szkoły.

06.08.2024

MEN: Nie będzie zmian w przepisach o przedawnieniu "dyscyplinarek" nauczycieli

Kadry w oświacie

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje uchylenia przepisu ustawy covidowej z 2020 r., który wstrzymanie biegu przedawnienia karalności przewinień dyscyplinarnych nauczycieli uzależnia od decyzji Ministra Zdrowia. Apelował o to Rzecznik Praw Obywatelskich, do którego napływały skargi, że uzależnienie terminu wstrzymania biegu przedawnienia karalności jedynie od decyzji Ministra Zdrowia zniwelowało jedyny sztywny wyznacznik zakreślający granice, w których powinno się zamknąć postępowanie dyscyplinarne.

05.08.2024

MEN powoła nowy organ, z którym będzie konsultować zmiany w oświacie

Minister edukacji ogłosiła wyniki otwartego naboru do prac w Zespole MEN ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi - wyłoniono 30 organizacji pozarządowych, które będą uczestniczyć w pracach zespołu. Szefowa MEN poinformowała, że pierwsze spotkanie Zespołu będzie już na początku września.

05.08.2024

Reforma do poprawki? MEN nie wyklucza zmian w ocenianiu nauczycieli

Kadry w oświacie Prawo pracy

Skomplikowana, nieczytelna i nieprzemyślana - tak mówiono o reformie, którą w zasadach awansu i oceniania nauczycieli wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Fala krytyki spadła zwłaszcza na kryteria, od których zależy nota, jaką uzyska nauczyciel. Problematyczne są też luki w przepisach, które pozostawiła po sobie poprzednia ekipa.

05.08.2024

Tego się nie ucz, to tylko dla chętnych

Zarządzanie oświatą

Repetytoria z zadaniami stricte egzaminacyjnymi znikną z listy oficjalnych podręczników. W pozostałych książkach wydawcy będą musieli wyraźnie zaznaczyć, które informacje... wykraczają poza zakres podstawy programowej - to zmiany, które zostaną wprowadzone razem z nowelą dotyczącą matur i egzaminów ośmioklasisty. Ma to pomóc we wdrażaniu zmian związanych ze skróceniem podstawy programowej.

02.08.2024

Egzaminator-weryfikator z lepszym wynagrodzeniem za zasiadanie w komisji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

MEN chce rozwiązać problem błędów przy sprawdzaniu egzaminów, bo te były karygodne. W zeszłym roku jedna z maturzystek oblała egzamin, a po ponownym sprawdzeniu okazało się, że napisała go na 72 proc. Aby temu zapobiec, do przepisów zostaną wprowadzone nowe rozwiązania dotyczące wyłaniania i wynagradzania weryfikatorów, którzy będą odpowiadać za wyłapywanie błędów popełnionych przez egzaminatorów sprawdzających pracę ucznia po raz pierwszy.

01.08.2024

Będą dotacje na tworzenie oddziałów żłobkowych w placówkach oświatowych

Zarządzanie oświatą

Placówki oświatowe będą mogły dostać dotację na utworzenie miejsca opieki dla najmłodszych dzieci w wieku do lat trzech. To element programu „Aktywny Maluch – Pierwszy dzienny opiekun w gminie 2024”. Jego celem jest dofinansowanie gmin, w których nie ma żadnej instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech, w tworzeniu i funkcjonowaniu miejsc opieki w ramach dziennego opiekuna.

01.08.2024

Konkurs na stanowisko nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Europejskiej w Luksemburgu

Minister edukacji ogłosiła konkurs na stanowisko nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Europejskiej w Luksemburgu. Dokumenty aplikacyjne można przesyłać do 19 sierpnia 2024 r. na adres Ministerstwa Edukacji Narodowej. Szkoły Europejskie są oficjalnymi instytucjami edukacyjnymi kontrolowanymi wspólnie przez rządy państw członkowskich Unii Europejskiej. Obecnie funkcjonuje 13 Szkół Europejskich.

31.07.2024