Prawo.pl

Ministerstwo rozpoczyna pracę nad ograniczeniem liczby lekcji religii

Ministerstwo rozpoczyna pracę nad ograniczeniem liczby lekcji religii
Źródło: iStock
Rozpoczynam prace legislacyjne dotyczące jednej godziny lekcji religii i planuję wprowadzenie tego w życie 1 września 2025 r. - wskazała minister edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że lekcje religii powinny być organizowane na pierwszej lub ostatniej lekcji, ale nie ma możliwości zorganizowania takiego modelu, szczególnie w dużych szkołach, kiedy lekcje religii są dwie.

Dotychczas uczniowie w szkołach mieli dwie godziny religii w tygodniu. Tak będzie również w roku szkolnym 2024/2025. Po wejściu w życie rozporządzenia dodatkowe zajęcia mają być realizowane w salach katechetycznych. Zmiana, którą już wprowadziło MEN, dotyczy łączenia grup podczas lekcji religii. Do tej pory, jeśli na lekcje religii w klasie zgłosiło się nie mniej niż siedmiu uczniów, trzeba było je zorganizować w odrębnej grupie. Od 1 września 2024 r. dyrektorzy będą mogli łączyć poszczególne grupy niezależnie od liczby uczniów. Nowacka podczas wizyty w Opolu powiedziała, że w te wakacje w Polsce z obozów i kolonii korzysta prawie milion dzieci, a z półkolonii prawie pół miliona. W województwie opolskim to ponad 33 tys. dzieci, których miejsca wypoczynku są kontrolowane m.in. przez służby podległe Opolskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu.

 

Łatwiej będzie łączyć klasy na lekcjach religii>>

 

Na razie prace nad zwiększeniem grup

Póki co resort pracuje nad rozporządzeniem uelastyczniającym przepisy dotyczące łączenia klas, jeżeli na religię zgłosi się mała liczba uczniów. Nowelizacja rozporządzenia wprowadzi elastyczniejsze rozwiązania umożliwiające organizowanie lekcji religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych. Przewidziane zmiany obejmują:

  • umożliwienie dyrektorowi szkoły lub przedszkola tworzenie grup międzyoddziałowych lub międzyklasowych z uczniów (wychowanków) z oddziałów lub klas, w których zgłosiło się co najmniej siedmiu uczniów (wychowanków). Dzięki temu dyrektor będzie mógł łączyć uczniów z dwóch oddziałów, w których liczba chętnych przekracza siedem osób, tworząc jedną grupę międzyoddziałową.
  • możliwość połączenia uczniów (wychowanków) z różnych oddziałów lub klas, w tym tych, gdzie liczba zgłoszeń na naukę religii jest mniejsza niż siedem osób, z tymi, gdzie liczba ta jest większa lub równa siedmiu. To pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie zasobów edukacyjnych i dostosowanie do faktycznych potrzeb uczniów.

 

Nowela wprowadzi jednak pewne ograniczenie w tym zakresie - uczniowie szkoły podstawowej mogą być łączeni w grupy międzyklasowe wyłącznie wtedy, gdy są z tego samego etapu edukacyjnego, np. z klas I–III, albo IV–VIII.