Dyrektor placówki (w uzgodnieniu z organem prowadzącym placówkę), a także osoba reprezentująca inny podmiot prowadzący kształcenie ustawiczne w formie pozaszkolnej, ubiegając się o przyznanie akredytacji na daną formę pozaszkolną, będą składać do kuratora oświaty właściwego ze względu na miejsce prowadzenia kształcenia w danej formie pozaszkolnej wniosek o przyznanie akredytacji.

 

Certyfikowani psychoterapeuci nie stracą uprawnień - zapewnia resort zdrowia>>

 

Wniosek oceni kurator

Wniosek i dokumenty dołączane do wniosku umożliwią sprawdzenie, czy kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych prowadzone przez placówkę lub inny podmiot prowadzący kształcenie ustawiczne w formie pozaszkolnej spełnia warunki wymagane do uzyskania akredytacji. Jednocześnie dadzą możliwość stwierdzenia (w szczególności własna ocena kształcenia ustawicznego), czy prowadzone dotychczas kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych było zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

 

Wstępnej oceny pod względem formalnym złożonego wniosku wraz z dokumentami dokona kurator oświaty. Natomiast oceny merytorycznej kształcenia ustawicznego prowadzonego w formach pozaszkolnych przez placówkę lub inny podmiot prowadzący kształcenie ustawiczne w formie pozaszkolnej, pod kątem spełniania warunków wymaganych do uzyskania akredytacji, na podstawie złożonego wniosku o przyznanie akredytacji wraz z dołączonymi do niego dokumentami oraz oceny stanu faktycznego po przeprowadzonej wizycie akredytacyjnej w miejscu prowadzenia kształcenia ustawicznego w danej formie pozaszkolnej, której będzie dotyczyć wniosek o przyznanie akredytacji, dokona zespół akredytacyjny powoływany przez kuratora oświaty.

 

W skład zespołu akredytacyjnego wejdą: dwaj przedstawiciele kuratora oświaty wyznaczeni spośród pracowników kuratorium oświaty, przedstawiciel wojewódzkiego urzędu pracy – w przypadku ubiegania się o przyznanie akredytacji przez placówkę publiczną prowadzoną przez powiat, przedstawiciel powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia kształcenia ustawicznego w danej formie pozaszkolnej przez placówkę albo inny podmiot prowadzący kształcenie ustawiczne w formie pozaszkolnej – w przypadku ubiegania się o przyznanie akredytacji przez placówkę publiczną nie prowadzoną przez powiat, placówkę niepubliczną lub inny podmiot prowadzący kształcenie ustawiczne w formie pozaszkolnej, a także przedstawiciel organizacji pracodawców wyłoniony przez kuratora oświaty spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje pracodawców (par. 5 projektowanego rozporządzenia). Dodatkowo kurator oświaty, na wniosek przewodniczącego zespołu akredytacyjnego, będzie mógł powołać w skład zespołu akredytacyjnego specjalistę w zakresie określonej dziedziny wiedzy.

 

Obecność przedstawicieli kuratora oświaty w składzie zespołu akredytacyjnego będzie związana z tym, że to ten organ, zgodnie z art. 118 ust. 2 ustawy, wyda decyzję w sprawie przyznania akredytacji, a także zapewni obsługę administracyjną prac zespołu akredytacyjnego. Pozostali członkowie wejdą w skład zespołu akredytacyjnego w związku z realizacją wytycznej dotyczącej treści projektowanego rozporządzenia zawartej w art. 118 ust. 9 ustawy. Ustalenia, która z organizacji pracodawców będzie najwłaściwsza do udziału w pracach zespołu akredytacyjnego pod względem merytorycznym, jak i odpowiednia ze względu na zasięg terytorialny, dokona kurator oświaty, który zwróci się do organizacji pracodawców o wskazanie przedstawiciela.

 

Organ wyda decyzję administracyjną

Zespół akredytacyjny będzie mógł zwrócić się do dyrektora placówki albo osoby reprezentującej inny podmiot prowadzący kształcenie ustawiczne w formie pozaszkolnej o udzielenie dodatkowych informacji dotyczących kształcenia ustawicznego w danej formie pozaszkolnej, której będzie dotyczył wniosek o przyznanie akredytacji. Ocena kształcenia ustawicznego w danej formie pozaszkolnej prowadzonego przez placówkę albo inny podmiot prowadzący kształcenie ustawiczne w formie pozaszkolnej w zakresie spełnienia warunków wymaganych do uzyskania akredytacji będzie ustalana w drodze głosowania zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków zespołu akredytacyjnego, będzie miała charakter opisowy i będzie zakończona stwierdzeniem, że placówka albo inny podmiot prowadzący kształcenie ustawiczne w formie pozaszkolnej spełnia warunki wymagane do uzyskania akredytacji albo nie spełnia tych warunków. Z prac zespołu akredytacyjnego będzie sporządzany protokół. Kurator oświaty, w drodze decyzji administracyjnej, przyzna akredytację albo odmówi jej przyznania, uwzględniając ocenę ustaloną przez zespół akredytacyjny.