ESOP - jak dać udziały pracownikom w spółkach akcyjnych

PIT Prawo pracy Spółki Zarządzanie

ESOP (Employee Stock Option Plan) to program, który umożliwia pracodawcom motywowanie swojej kadry poprzez nabycie akcji lub udziałów firmy. ESOP może znacznie różnić się w zależności od formy spółki, zarówno pod względem wdrożenia, jak i opodatkowania – piszą Paweł Skurzyński i Adam Moryń z kancelarii PragmatIQ.

30.11.2024

Jak prawidłowo i zgodnie z przepisami wprowadzić program akcji pracowniczych?

Prawo pracy Spółki Zarządzanie

Program motywacyjny taki jak ESOP jest sprawnym narzędziem, które umożliwia pracownikom uczestniczenie w zysku spółki. Jego wprowadzenie w firmie ma na celu działanie pro-pracownicze - ma bowiem wpłynąć na poprawę zaangażowania oraz efektywności kadry - piszą Paweł Skurzyński i Bartosz Głogowski z kancelarii PragmatIQ. I podkreślają, że tego rodzaju program wymaga przygotowania odpowiedniego regulaminu oraz umów, ale stwarza też wyzwania związane z przepisami prawa pracy.

26.11.2024

ESOP, czyli jak skutecznie motywować kluczowych pracowników i kadrę menadżerską

Prawo pracy Spółki Zarządzanie

Pracodawcy nierzadko zmagają się ze spadkiem zaangażowania pracowników czy też trudnościami w zatrzymaniu specjalistów, spowodowanymi brakiem spójnej wizji wieloletniej współpracy. Niski poziom motywacji zespołu, zwłaszcza wśród wysoko wykwalifikowanych pracowników, może prowadzić do niższej produktywności i gorszych wyników firmy. Dodatkowo, konkurencja na rynku sprawia, że utrzymanie najlepszych specjalistów w organizacji jest niełatwe – piszą radcowie prawni Michał Walczak i Paweł Skurzyński z PragmatIQ Kancelaria Prawna Szymkowiak.

16.11.2024

Nad jakością w szpitalach trzeba pracować stale, nie tylko w razie "pożarów"

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Aby efekty wdrażania przepisów ustawy o jakości były widoczne w praktyce, potrzebna jest przede wszystkim zmiana podejścia. Jeśli regulacja będzie traktowana jako zło konieczne, które trzeba wdrożyć w razie kontroli czy wizytacji, nie będzie miała szansy realnie wpłynąć na poprawę jakości pracy specjalistów medycznych i bezpieczeństwa pacjentów. Potrzebne jest też zapewnienie jasnych wytycznych i czasu - bo tego zazwyczaj brakuje medykom.

30.09.2024

Propozycja finansowania pogłębi trudną sytuację placówek POZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Proponowany wzrost finansowania na poziomie 5,36 proc. w żaden sposób nie pokryje kosztów podwyżek płac w POZ – twierdzą przedstawiciele organizacji zrzeszających pracodawców POZ. Wskazują, że proponowana wysokość środków pogłębi i tak trudną już sytuację - szczególnie w przychodniach wiejskich i na terenach depopulacyjnych. Postulują o wzrost na poziomie co najmniej 9 proc. stawki. 

13.08.2024

NFZ sprawdzi i oceni jakość opieki zdrowotnej

Zarządzanie

MZ określiło wskaźniki jakości dla placówek ochrony zdrowia, a NFZ będzie monitorował i oceniał, na ile gabinety, przychodnie i szpitale wywiązują się z nich. Nowe przepisy będą dotyczyły wszystkich, którzy mają podpisany kontrakt z NFZ, czyli ponad 27 tys. jednostek ochrony zdrowia. Projekt rozporządzenia został przekazany do konsultacji publicznych. Ministerstwo chce jak najszybciej wprowadzić zapisy dokumentu w życie, skróciło czas na opinie do 10 dni.

05.08.2024

NIK: Pozorny outsourcing w szpitalach w województwie podkarpackim

Zawody medyczne Zarządzanie

W czterech na pięć podkarpackich szpitalach, skontrolowanych przez NIK, funkcjonowało zjawisko pozornego outsourcingu, gdzie etatowi pracownicy medyczni świadczyli opiekę zdrowotną we własnym miejscu pracy, ale w czasie dodatkowym i z tytułu kontraktów podpisywanych z podmiotami zewnętrznymi. Outsourcing pracowniczy jest co do zasady dopuszczalny, ale nie na takich zasadach. NIK zwraca uwagę, że stwierdzona praktyka może zagrażać bezpieczeństwu zarówno pacjentów, jak i samego personelu.

31.07.2024

Jędrzejczak: Deficytu w NFZ nie można zmniejszyć, obniżając składkę zdrowotną

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Należy uznać za mało odpowiedzialne wszelkie pomysły zmierzające do zmniejszania wpływu środków do NFZ. Mam na myśli propozycję zmniejszania składek płaconych przez przedsiębiorców. Sposób ich poboru powinien być zdecydowanie bardziej jednolity. Dziś główny ciężar utrzymania publicznej ochrony zdrowia spoczywa na relatywnie najsłabszych grupach zawodowych i społecznych - uważa dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

15.07.2024

Leszczyna: Chcemy poprawiać przepisy małymi krokami, nie burząc całego systemu

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Chcę zapewnić wszystkich, zwłaszcza pacjentów: opieka medyczna, świadczenia będą nadal opłacane i finansowane. Co więcej, będziemy pracować nad zwiększeniem dostępności, odwracać piramidę świadczeń. Spotkam się wkrótce z dyrektorami szpitali, by przedstawić im koncepcję dobrowolnego wejścia w proces transformacji leczenia szpitalnego - zapowiada w rozmowie z Prawo.pl ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

09.07.2024

Wyższy ryczałt dla szpitali PSZ już wkrótce - jest projekt rozporządzenia

Zawody medyczne Zarządzanie

Konieczność reakcji na zjawisko "długu zdrowotnego" i zapewnienie odpowiednich środków szpitalom należącym do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), które obecnie przyjmują większą liczbę pacjentów. To główny powód, dla którego resort zdrowia decyduje się na zmianę rozporządzenia. Ma ono pośrednio poprawić dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej dzięki lepszej kondycji finansowej podmiotów.

04.07.2024

Systemy zarządzania jakością już od 30 czerwca - więcej pytań niż odpowiedzi

Zawody medyczne Zarządzanie

Na wdrożenie wewnętrznych systemów zarządzania jakością w placówkach medycznych zostało zaledwie kilka dni, jednak interpretacja przepisów to wciąż nie lada problem. Eksperci wskazują, że są one przede wszystkim nieprecyzyjne, dlatego potrzebne byłyby dodatkowe wytyczne. W ustawie nie wzięto też pod uwagę, że ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych jest o wiele wyższe w dużych szpitalach niż małej przychodni - i może zwyczajnie przysporzyć medykom papierologii.

26.06.2024

Alarmowanie o niebezpieczeństwie wkrótce wkroczy w XXI wiek

Administracja publiczna Zarządzanie

Rząd uporządkuje system informowania ludności o niebezpieczeństwie - obywatele mają nie być skazani na przestarzały i od lat kojarzony głównie z rocznicami system syren alarmowych. Zmiany wprowadzi ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Nałoży ona też nowe obowiązki na dziennikarzy i redaktorów portali internetowych, również tych prywatnych.

19.06.2024

Regulacyjna pustka. Pacjent w publicznym systemie, a ma płacić

Pacjent Zarządzanie

Pacjentowi przyjętemu "na NFZ" lekarz przedstawia ofertę... komercyjnego zabiegu w tym samym szpitalu, ale na oddziale piętro niżej. Do takich i podobnych sytuacji dochodzi na styku usług publicznych i komercyjnych w ochronie zdrowia. Dzieje się tak, bo współistnienie tych dwóch systemów nie jest opatrzone dodatkowymi przepisami. Granice wyznacza etyka, a w praktyce liczy się kalkulacja finansowego zysku.

14.06.2024

Zarządzanie jakością obowiązkowe już od 30 czerwca

Zawody medyczne Zarządzanie

Wewnętrzny system zarządzania jakością już za miesiąc powinien mieć każdy podmiot prowadzący działalność leczniczą, który ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wchodzą bowiem w życie kolejne przepisy tzw. ustawy o jakości. Regulacje ustawowe są ogólne. Niektóre podmioty czekają na szczegółowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia. Natomiast część szpitali jakością zarządza od lat, korzystając z dostępnych rozwiązań.

31.05.2024

Zadłużenie szpitali sięgnie 22 mld zł - informuje resort zdrowia

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Resort zdrowia pracuje nad zmianami w systemie szpitalnictwa. - Będzie możliwość wspólnego zarządzania szpitalami przez sąsiednie jednostki samorządu, aby nie dublować świadczeń - poinformował wiceszef resortu Wojciech Konieczny. Dodał, że z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zadłużenie szpitali na koniec 2024 r. może wynieść około 22 mld złotych.

27.05.2024

Wyższe nakłady na zdrowie zbyt małe - nie przekładają się na skrócenie kolejek

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Szpitale będą kontestować rozwiązania zakładające finansowanie podwyżek w ochronie zdrowia z zapłaty za nadwykonania. Tak było w poprzednich latach, gdy w lipcu rosły płace minimalne. Rozmowy rozpoczęte w ubiegłym tygodniu z Ministerstwem Zdrowia mają być kontynuowane po przedstawieniu przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji scenariuszy finansowania podwyżek. Szpitale oczekują realnego pokrycia wydatków na płace i wzrostu nakładów, który przełoży się na dostępność świadczeń dla pacjentów.

27.05.2024

Dr Gawrońska: 20 proc. błędów w szpitalach dotyczy identyfikacji pacjenta i leków

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie

Wiele szpitali ma już wprawdzie nowoczesne roboty, ale przestarzałą logistykę. Prawie 20 proc. wszystkich błędów w trakcie hospitalizacji dotyczy ustalania tożsamości chorego i identyfikacji leków. Cyfryzacja procesów logistycznych przekłada się też na bezpieczeństwo personelu medycznego. Pozwala na jego odciążenie i uniknięcie nawet połowy zdarzeń niepożądanych – podkreśla dr Anna Gawrońska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

24.05.2024

Umieszczenie ludzi w centrum uwagi zwiększa szanse na sukces transformacji. Badanie EY

Prawo pracy Zarządzanie Rynek pracy

Liderzy, dla których priorytetem jest podejście skoncentrowane na człowieku w odniesieniu do transformacji, poprawiają nawet 12-krotnie skuteczność całego procesu – wskazują eksperci EY i University of Oxford’s Saïd Business School. Jest to o tyle ważne, że aż 96 proc. programów zmian doświadcza wyzwań generujących tzw. punkty zwrotne, czyli sytuacje, gdy zmiany zboczyły z obranego kursu. Umiejętne namierzenie tych momentów może sprawić, że transformacja niemal dwukrotnie przekroczy założone wskaźniki efektywności i przebiegnie dwa razy szybciej.

20.05.2024

E-rejestracja do specjalisty nieprędko wyprze zapisy "na zeszyt"

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Pacjenci, usiłujący bezskutecznie nawet przez kilka dni dodzwonić się do poradni lub wyczekujący godzinami przed drzwiami, aby zapisać siebie lub bliską osobę, mówią o naruszonej godności. E-rejestracja, którą już od 1 czerwca zapowiada minister zdrowia, tego nie naprawi. Będzie to pilotaż w zakresie podobnym do pilotażu sprzed dwóch lat, o którego wynikach jest cisza. Teraz, podobnie jak dwa lata temu, e-rejestracja ma objąć tylko kardiologię i wybrane badania.

14.05.2024

Minister zdrowia zapowiada przekształcenie niektórych porodówek w zol-e

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Jeśli mieliśmy porodówkę, na której dzisiaj rodzi się nam 100 dzieci, a mamy wokół mnóstwo osób starszych, seniorów, często niesamodzielnych, to zróbmy tam opiekę długoterminową, zróbmy tam Zakład Opiekuńczo-Leczniczy - powiedziała w piątek minister zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że niektóre porodówki, mimo że rodzi się tam niewiele dzieci, zostaną, a ryczałt zostanie skonstruowany tak, by porodówki te mogły się utrzymać.

10.05.2024
1  2  3  4  5    14