Prawo.pl
Należy uznać za mało odpowiedzialne wszelkie pomysły zmierzające do zmniejszania wpływu środków do NFZ. Mam na myśli propozycję zmniejszania składek płaconych przez przedsiębiorców. Sposób ich poboru powinien być zdecydowanie bardziej jednolity. Dziś główny ciężar utrzymania publicznej ochrony zdrowia spoczywa na relatywnie najsłabszych grupach zawodowych i społecznych - uważa dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.
Józef Kielar
15.07.2024
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Honorowy krwiodawca może liczyć na przywileje, które przysługują mu na mocy przepisów ustawowych. To m.in. prawo do dwóch dni wolnego w pracy, zwrot kosztów dojazdu do centrum krwiodawstwa czy regeneracyjny posiłek. Na dodatkowe uprawnienia mogą liczyć zasłużeni honorowi krwiodawcy, którzy oddali odpowiednią ilość krwi lub jej składników. Nie obowiązuje już natomiast ustawowa ulga na przejazdy środkami komunikacji transportu zbiorowego.
Inga Stawicka Monika Pogroszewska
13.07.2024
Pacjent
Przewiezienie leków przez granicę nie będzie wymagało pozwolenia GIF, ale ich nabycie będzie już mogło nastąpić wyłącznie za pozwoleniem lub od podmiotów posiadających zezwolenie. To główna zmiana, która została zaproponowana w projekcie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw, nad którą pracuje resort zdrowia. Ma on pozwolić - w kontrolowany sposób - na uproszczenie stosowania silnych leków w trakcie akcji humanitarnych.
Aleksandra Rybak
12.07.2024
Opieka zdrowotna
Pośród szacunkowej liczby 4,5 mln chorych na nerki w Polsce, zdiagnozowanych jest tylko 5 procent. Ci zaś w większości źle oceniają dostęp do poradni specjalistycznej na swoim terenie i długo czekają na wizytę. Coraz częściej także likwidowane są oddziały nefrologiczne, bo nie są rentowne. Tymczasem poprawy wymaga cały system opieki nad pacjentem z chorobą nerek, która nie jest zdiagnozowana w odpowiednim momencie. To przekłada się potem na problemy z leczeniem.
Beata Dązbłaż
12.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Deregulacja, transformacja, odwrócona piramida świadczeń - to elementy reformy szpitalnictwa, nad którymi pracuje Ministerstwo Zdrowia. Jak zapowiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej ministra zdrowia Izabela Leszczyna, najistotniejsze jest to, że przystąpienie do reformy będzie dobrowolne. Zmiany mają jednak przyczynić się do istotnej poprawy funkcjonowania systemu i koordynacji opieki nad pacjentem.
Inga Stawicka
11.07.2024
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Będzie nowelizacja ustawy o jakości - zapowiada resort zdrowia. Zdaniem ministry zdrowia Izabeli Leszczyny obecna wersja przepisów to biurokracja utrudniająca życie mniejszym podmiotom medycznym, która nie przekłada się na sytuację pacjentów. Zmiany mają być jednak uzgodnione ze środowiskiem. Eksperci zaznaczają, że w ustawie najbardziej brakuje... definicji jakości. To o tyle niebezpieczne, że stwarza duże pole do interpretacji, a podmioty medyczne nie wiedzą, z czego będą rozliczane.
Inga Stawicka
11.07.2024
Opieka zdrowotna
Porada dietetyka jest zwolniona z VAT pod warunkiem, że dotyczy osób z problemami zdrowotnymi. Nie można natomiast stosować zwolnienia z VAT, gdy z usługi korzysta osoba zdrowa w celach profilaktycznych - takie stanowisko zajmuje obecnie szef Krajowej Administracji Skarbowej, który zmienił wcześniejszą interpretację. Eksperci nie zgadzają się z takim podejściem i pytają, jak to wpłynie na rozliczenie profilaktyki w szerszym zakresie.
Monika Pogroszewska
11.07.2024
VAT Zawody medyczne
Chirurdzy protestują przeciwko zmianom wycen procedur, które ich zdaniem są zbyt niskie i zagrażają bezpieczeństwu pacjentów. Po rozmowach przedstawicieli Towarzystwa Chirurgów Polskich z resortem zdrowia udało się wypracować kompromisowe rozwiązania. Ustalono, że nowe wyceny świadczeń w chirurgii wejdą w życie w zaplanowanym terminie, powołana zostanie jednak specjalna grupa robocza, która jeszcze raz przyjrzy się stawkom.
Monika Stelmach
10.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Wiosenna nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej przesunęła terminy kwalifikacji podmiotów i leczenia nowotworów w nowym systemie. Jak zapowiada jednak ministra zdrowia Izabela Leszczyna, już wkrótce planowane są kolejne zmiany, które mają być korzystne dla pacjentów. Eksperci podkreślają, że konieczne jest usprawnienie koordynacji i zmniejszenie kolejek, bo czas odgrywa tu kluczową rolę. A terminy i dostępność wciąż różnią się w zależności od miejsca.
Inga Stawicka
10.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Rzecznik Praw Pacjenta i Centrum Monitorowania Jakości wspólnie zainicjowali projekt, który ma ułatwić pacjentom wybór placówki medycznej. "Wymagaj jakości" to wyróżnienie, które ma przyczynić się do poprawy jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych. W programie będą mogły wziąć udział szpitale, które spełnią wstępne kryteria i wyślą odpowiednie zgłoszenie.
Inga Stawicka
09.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Na wtorkowym posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia omówiono stan przygotowań do zbliżającego się sezonu infekcyjnego 2024/2025. Jak zapowiedziała Katarzyna Piotrowska-Radziewicz, dyrektorka Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, w resorcie toczą się prace nad refundowaną receptą farmaceutyczną na szczepionki. Regulacja w tej sprawie prawdopodobnie wejdzie w życie jesienią.
Inga Stawicka
09.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

NIK: W czasie epidemii był problem z wiarygodnością danych

Administracja publiczna Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK stawiają pod znakiem zapytania wiarygodność informacji przekazywanych przez organy państwa w czasie epidemii COVID-19. Okazuje się, że minister zdrowia nie przedstawiał Radzie Ministrów konkretnych danych, które uzasadniałyby wprowadzanie różnych obostrzeń, a organy opierały się głównie na pozytywnych wynikach testów, bowiem dane o zachorowaniach nie były gromadzone od 2 maja 2020 r.
Agnieszka Matłacz
09.07.2024
Administracja publiczna Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Chcę zapewnić wszystkich, zwłaszcza pacjentów: opieka medyczna, świadczenia będą nadal opłacane i finansowane. Co więcej, będziemy pracować nad zwiększeniem dostępności, odwracać piramidę świadczeń. Spotkam się wkrótce z dyrektorami szpitali, by przedstawić im koncepcję dobrowolnego wejścia w proces transformacji leczenia szpitalnego - zapowiada w rozmowie z Prawo.pl ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
Inga Stawicka
09.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie
Jak zwrócono uwagę w poselskiej interpelacji, ustawa o niektórych zawodach medycznych, która weszła w życie niemal rok temu, odbiera nabyte prawo wykonywania zawodu higienistkom szpitalnym. To problem, ponieważ większość higienistek pracowała w szpitalach od kilkunastu lat, a przez nowe regulacje grozi im utrata pracy. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że już podjęło działania nad zmianą przepisów.
Inga Stawicka
08.07.2024
Zawody medyczne
Na świecie sztuczna inteligencja coraz częściej pomaga w ocenie zdjęć rentgenowskich i przeprowadzaniu skomplikowanych, niezwykle precyzyjnych operacji. Przykładów jej wykorzystania w ochronie zdrowia jest mnóstwo - a samo Ministerstwo Zdrowia chce wkrótce stworzyć oparte na niej narzędzia. I choć AI niewątpliwie może pomóc zarówno kadrze medycznej, jak i pacjentom, nie należy zapominać o tym, że nigdy nie zastąpi oceny człowieka.
Inga Stawicka
08.07.2024
Pacjent Prawo AI Opieka zdrowotna
Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej poszerzyła uprawnienia kierowników podmiotów leczniczych w zakresie stosowania monitoringu wizyjnego w pomieszczeniach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne. Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi pacjentów, którzy uważają, że nowe przepisy nadmiernie ingerują w prawo do prywatności i ochronę danych osobowych pacjentów. Ministerstwo Zdrowia wskazuje jednak, że przepisy służą bezpieczeństwu pacjentów.
Agnieszka Matłacz Inga Stawicka
06.07.2024
Opieka zdrowotna RODO

Nie ma autobusu, nie ma leczenia

Pacjent Opieka zdrowotna
Brak możliwości dojazdu do lekarza z powodu braku komunikacji publicznej jest jedną z przyczyn nierównego dostępu Polaków do zdrowia. Zdarza się, że pacjenci onkologiczni nie korzystają z programów lekowych, bo nie mają jak dojechać do placówki medycznej. Eksperci wskazują na światowe badania, z których wynika, że dystans większy niż 80 kilometrów lub godzinę jazdy do ośrodka medycznego opóźnia diagnozę.
Beata Dązbłaż
06.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Obecnie świadczeniobiorcy nie mają dostępu do świadczeń scharakteryzowanych procedurami związanymi z podaniem autogenicznego osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej. Brakuje też zdefiniowanych wskazań klinicznych i szczegółowych warunków realizacji tych procedur w ramach świadczeń gwarantowanych. Sytuację ma poprawić zmiana rozporządzenia. Za projekt nowelizacji odpowiada resort zdrowia.
Inga Stawicka
05.07.2024
Opieka zdrowotna
Płatnicy, którzy wysłali wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej powinni otrzymać pieniądze najpóźniej 1 sierpnia 2024 r. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 807 tys. wniosków na łączną kwotę 1,59 mld zł. W sumie na konta przedsiębiorców trafi niemal 1,36 mld zł z nadpłaconej składki zdrowotnej za 2023 rok – poinformował w piątek ZUS. U części płatników z nadpłaty zostały pokryte zaległości.
Grażyna J. Leśniak
05.07.2024
PIT Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład
Blisko połowa chorujących na stwardnienie rozsiane (SM) chciałaby skorzystać z pomocy psychologicznej oraz konsultacji z innymi specjalistami. To jednak często jest niemożliwe, bo brakuje psychologów na oddziałach neurologicznych. Za mało jest także samych neurologów. I choć coraz więcej pacjentów z SM jest leczonych wysoko skutecznymi lekami w programie, to eksperci podkreślają, że konieczna jest poprawa organizacji opieki nad nimi.
Beata Dązbłaż
05.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
W Polsce obrażenia więźniów są dokumentowane w sposób wadliwy albo wcale. Jednostki penitencjarne nie prowadzą rejestru obrażeń, nie wykonują ich zdjęć oraz najczęściej nie stosują specjalnego formularza do ich umiejscowienia, tzw. map ciała. Takie zaniechania nie pozwalają m.in. na ujawnienie przemocy wobec osadzonych. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) konieczne jest ujednolicenie wytycznych dla lekarzy zatrudnionych w systemie penitencjarnym.
Monika Stelmach
04.07.2024
Konieczność reakcji na zjawisko "długu zdrowotnego" i zapewnienie odpowiednich środków szpitalom należącym do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), które obecnie przyjmują większą liczbę pacjentów. To główny powód, dla którego resort zdrowia decyduje się na zmianę rozporządzenia. Ma ono pośrednio poprawić dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej dzięki lepszej kondycji finansowej podmiotów.
Inga Stawicka
04.07.2024
Zawody medyczne Zarządzanie
W obecnym stanie prawnym lekarze psychiatrzy nie mogą wystawiać recept na bezpłatne leki dla dzieci i osób 65+. Środowisko uznaje to za brak zaufania i kolejny przejaw dyskryminacji psychiatrii. A pacjenci tracą, bo osoby wypisywane z oddziału psychiatrycznego nie mogą przy tym otrzymać recepty na bezpłatne leki, mimo że te im przysługują. Wkrótce ma się to zmienić. Właśnie trwają konsultacje publiczne projektu zmian.
Agnieszka Matłacz
04.07.2024
Pacjent Zawody medyczne
Resort zdrowia zamierza walczyć z nieuczciwym wykorzystywaniem tzw. receptomatów, nie tylko doraźnie, ale również poprzez zmiany legislacyjne. Jak dowiedział się serwis Prawo.pl, wśród kwestii, nad którymi obecnie pracuje ministerstwo, jest zakaz wystawiania e-recept na leki uzależniające, nie tylko z grupy opioidów. Więcej uprawnień ma również zyskać Rzecznik Praw Pacjenta. - Chciałabym, aby miał kompetencje analogiczne do prezesa UOKiK - zapowiada ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
Inga Stawicka
04.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Minister zdrowia Izabela Leszczyna wręczyła Jerzemu Szafranowiczowi powołanie na podsekretarza stanu. Jest on lekarzem, specjalistą II stopnia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, menedżerem zdrowia, oraz doktorem nauk ekonomicznych. Od 2019 r. był dyrektorem Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, oraz wiceprezesem Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.
Inga Stawicka
03.07.2024
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia określił warunki zawierania i realizacji umów na świadczenia ambulatoryjne chorób rzadkich. W zarządzeniu m.in. zmodyfikowano opis i zakres kompleksowej oceny genetycznej w przypadku występowania rzadkiego zespołu genetycznego oraz wprowadzono dodatkowe finansowanie dla porad konsultacyjnych. Zarządzenie weszło w życie 2 lipca br.
Monika Stelmach
03.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Nie uda się poprawić sytuacji związanej z dostępnością zespołów ratownictwa medycznego, jeśli nie będziemy patrzeć na nie systemowo - uważają eksperci, oceniając ostatni projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (SOR). Podobnie kształtuje się problem z przepełnionymi Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi. Nie wystarczy stworzyć ich więcej, jeśli wciąż będą na nie trafiać pacjenci, których powinni przyjąć specjaliści w poradniach.
Inga Stawicka
03.07.2024
Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Komisja Europejska zatwierdziła rewizję KPO

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna
Komisja Europejska zatwierdziła 1 lipca br. wniosek Polski w sprawie rewizji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), który nasz kraj przedłożył Komisji 30 kwietnia 2024 r. Rewizja KPO objęła 7 komponentów, 18 z 55 reform oraz 39 z 56 inwestycji. Nie zmieniła się kwota wsparcia.
Robert Horbaczewski
02.07.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna
Ponad 183,6 mld zł zaplanował Narodowy Fundusz Zdrowia w 2025 r. na koszty świadczeń medycznych. To o 26 mld zł więcej niż w tym roku. Najwięcej pieniędzy pójdzie na szpitale. Projekt planu finansowego trafił do Rady NFZ oraz sejmowych komisji zdrowia i finansów publicznych. Ostatecznie, aby plan mógł obowiązywać, musi uzyskać akceptację ze strony ministrów zdrowia i finansów.
Monika Stelmach
02.07.2024
Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że ratownicy medyczni nie mogą samodzielnie podawać leków pacjentowi podczas triażu lub po nim, ale jeszcze przed kontaktem z lekarzem na szpitalnym oddziale ratunkowym. Środowisko ratowników upomina się o samodzielność w tym obszarze. Inaczej nie będą mogli samodzielnie prowadzić np. resuscytacji i wykonywać innych czynności zawodowych, do których uprawniają ich przepisy.
Beata Dązbłaż
02.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne